کمی‌خواب لطفاً!

۱۳۸۶/۰۲/۲۷ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 3676
کمی‌خواب لطفاً!

همچنين در اين کشور، نزديک به 20ميليون نفر مبتلا به مرض بی‌خوابی و کم‌خوابی هستند که تنها با قرص‌های آرام‌بخش قادر به خوابيدن هستند.

 در ايتاليا و آلمان نیز نااميدی از زندگی و ناکامی‌در رسيدن به هدف بيشتر جوانان را کم‌خواب کرده که این کم‌خوابی‌ها و خستگی‌ها یکی از دلایل کشش این جوانان به سمت خودکشی و خلاصی از زندگی عنوان شده است.

 در میان اروپایی‌ها، بلژيکی‌ها هم خواب آسوده‌ای ندارند و درحالی که خوابيدن يکی از لازم‌ترين نيازهای انسان است، بيشتر از ۲۰ درصد از شهروندان بالای ۱۵ سال بلژيک به گونه‌ای نمي‌توانند خواب آسوده‌ای داشته باشند.

این در حالی است که محققان آمريكايي با ابداع دستگاهي، درد این بی‌خوابی‌ها را دوا کرده و خانواده‌های زیادی را از نگرانی رهانیده‌اند. ساز و کار این دستگاه به گونه‌ای است که با ارسال يك سيگنال مغناطيسي بي‌ضرر به درون جمجمه داوطلبان، امواج كندي را توليد مي‌كند كه معمولا در مرحله عميق خواب ايجاد مي‌شود.

به گزارش خبرگزاري فرانسه از شيكاگو، این دانشمندان امیدوارند که روزي بتوان  از اين كليد براي كمك به درمان بي‌خوابي و يا چرت‌هاي عميق استفاده كرد. به اين ترتيب يك فرد مي‌تواند با چند ساعت خواب، از فوايد يك خواب كامل شبانه بهره‌مند شود.

 اين شيوه تجربي كه «تحريك مغناطيسي ميان جمجمه‌اي» (TMS) خوانده مي‌شود از ميدان مغناطيسي براي تغيير فعاليت مغز استفاده مي‌كند و شيوه‌ای غيرتهاجمي است و معمولا از يك دستگاه كنترل الكترومغناطيسي كه در نزديكي سر قرار داده مي‌شود، استفاده کرده و يك جريان الكتريكي، يك پالس يا ميدان مغناطيسي ايجاد مي‌كند كه از جمجمه گذشته و باعث ايجاد جريان‌هاي برقي كوچكي در مغز مي‌شود.

در اين آزمايش محققان دريافتند كه با هربار تشكيل ميدان مغناطيسي، مغز داوطلباني كه در خواب هستند، فورا موج‌هاي كند و بزرگي ايجاد مي‌كند كه در مراحل سوم و چهارم خواب مشاهده مي‌شود.

 البته جوليو تونوني- پروفسور روانشناسي در دانشكده پزشكي و بهداشت عمومي -معتقد است که اين موضوع كه آيا اين نوع خواب واقعا فوايدي در بر دارد و يا اينكه مي‌تواند موجب افزايش عملكرد و حافظه شخص شود يا خير بايد تحت بررسي‌هاي بيشتري قرار گيرد.

چاره چیست؟

 با این وجود، اگر شما هم دچار بی‌خوابی هستید، زیاد نگران نباشید چراکه افراد بسیاری در جهان هستند که دچار بی‌خوابی می‌شوند و مشکل عمده‌ای برایشان پیش نمی‌آید. درست است که وضعیت نرمال، حداقل 7ساعت خواب در شبانه روز است اما بد نیست بدانید که مقایسه در میزان خواب افراد متفاوت است و نسبت به نوع فعالیت، سن افراد و زن یا مرد بودن آنها متفاوت است و این که باید توجه داشت که کم خوابی و پرخوابی، هر دو برای بدن مضر هستند و باعث اختلال در فعالیت‌های بدن می‌شوند.

 پس برای اینکه در طول روز شاداب باشید و بدون خمودگی، فعالیت‌های خود را انجام دهید، باید نسبت به میزان خواب خود توجه کامل داشته و در مرحله اول علت‌های بی‌خوابی یا عوامل محیطی مثل عدم رعایت دکوراسیون مکان خواب یا عدم توجه به فضای لازم برای محل خواب و عادت‌های خاص در اتاق خواب را بیابیم و چنانچه نتیجه مثبتی در پی نداشت، درمان‌های جانبی را امتحان کنیم.

در همین راستا می‌توانید 10 دقیقه قبل از استراحت لامپ‌ها و تمام روشنايی را قطع کنید. از رختخواب خود فقط برای خوابیدن استفاده کنید. مکان آرامی‌ را برای خوابیدن بیابید. اتاق خواب خود را تهویه کنید.

دکوراسیون اتاق خواب خود را تغییر دهید و به یاد داشته باشید، زمانی که فکر شما در حال شکنجه و آزار است، مسلما خوابیدن غیر ممکن است. پس ورزش کنید. مشکلات کاری را در محل کارتان بگذارید. هرگز با حالت عصبانیت به رختخواب نروید.

تلاشی در به خواب رفتن نداشته باشید، اگر نمی‌توانید بخوابید، در رختخواب دراز نکشید، روی شکم نخوابید و از خوابیدن روی تشک نرم خودداری کنید.
 
 
 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
11.26127s, 18q