سرپرست توسعه سلامت دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت با اشاره به اهمیت روزه‌داری صحیح در پاکسازی و سلامت بدن، به تدابیر طب ایرانی برای روزه‌داری در ماه مبارک رمضان اشاره کرد و گفت: مصرف مایعات سرد در ابتدای باز کردن روزه، می‌تواند موجب اختلال در قدرت هضم شده و در صورت تکرار موجب بیماری‌های گوارشی شود.

توصیه‌های تغذیه‌ای طب ایرانی برای روزه‌داری در ماه مبارک رمضان

به گزارش سلامت نیوز به نقل از از وبدا، دکتر مهشید چایچی با بیان اینکه پاکسازی بدن از مواد زائد یکی از ضروریات حفظ سلامتی با شروع فصل بهار است؛ اظهار داشت: در طب ایرانی با شروع فصل بهار توصیه شده ضمن کاهش حجم غذا، از غذاهای کم کالری استفاده شود تا بدن بتواند عملیات پاکسازی و دفع مواد زائد را به راحتی انجام دهد و فشاری به آن وارد نشود.

وی روزه داری متناوب در طب ایرانی را از روش های پاکسازی بدن دانست و خاطرنشان کرد: روزه داری در بسیاری از بیماری ‌ها به ویژه امتلا یا پری بدن از مواد زائد به عنوان یک روش درمانی توصیه شده است.

سرپرست توسعه سلامت دفتر طب ایرانی و مکمل توقف خوردن و آشامیدن در طول ساعات روز را مهمترین تغییراتی دانست که ماه رمضان در سبک زندگی افراد ایجاد می کند و گفت: این تغییر عادت به بدن کمک می‌کند که در ساعات روزه داری مواد زائدی را که در بدن تجمع پیدا کرده، به تدریج تبدیل به مواد قابل دفع کرده و از ضرر آنها خلاص شود.

به گفته دکتر چایچی روزه از عباداتی است که اثرات آن در حفظ سلامتی اثبات شده اگرچه بدن انسان در همان روزهای اول این ماه به تدریج با این شرایط تطابق پیدا می‌کند اما لازم است سبک زندگی از جمله در ساعات محدود بین افطاری و سحری، زمان خوردن و نوع غذاهای مصرفی طوری تنظیم شود که بدن را در حفظ شرایط پایدار خود کمک کند.

سرپرست توسعه سلامت دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت با بیان اینکه اگر آداب خوردن و سبک زندگی مناسب نداشته باشیم، روزه داری هم می‌تواند موجب مشکلاتی برای سلامتی بشود، ادامه داد: لازم است افراد در ماه مبارک رمضان نیز مانند همیشه غذاهایی را مصرف کنند که مناسب مزاج(شرایط فردی از نظر بدنی و روانی) آنها باشد. این کار باعث می‌شود طبیعت بدن بتواند در شرایط روزه نیز به وظیفه خود یعنی حفظ سلامتی عمل کند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha