یک مطالعه جدید نشان می دهد که روشنایی های شهرهای بزرگ در شب ممکن است هیجان انگیز به نظر برسند، اما می توانند خطر سکته مغزی را در افراد افزایش دهند.

آلودگی نوری در شب ریسک سکته مغزی را افزایش می دهد

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر از مدیسن نت، محققان گزارش می‌دهند که به نظر می‌رسد نورهای مصنوعی درخشانی که شب را روشن می‌کنند بر جریان خون به مغز تأثیر می‌گذارند به گونه‌ای که احتمال سکته مغزی را بیشتر می‌کند.

نتایج نشان می‌دهد افرادی که در شب در معرض نور فضای باز قرار می‌گیرند، ۴۳ درصد بیشتر در معرض خطر ابتلاء به بیماری‌هایی هستند که بر رگ‌های خونی مغز تأثیر می‌گذارند.

این موارد شامل گرفتگی عروق است که جریان خون مغز را مسدود می‌کند و خونریزی در مغز، دو علت اصلی سکته مغزی است.

«جیان بینگ وانگ»، محقق دانشکده پزشکی دانشگاه ژجیانگ در هانگژو چین، گفت: «بر اساس این نتایج، ما به مردم، به ویژه آنهایی که در مناطق شهری زندگی می‌کنند، توصیه می‌کنیم، برای محافظت از خود در برابر اثرات مضر بالقوه روشنایی‌های شب، قرار گرفتن در معرض آنها را به حداقل برسانند.»

محققان می‌گویند استفاده بیش از حد از نور مصنوعی باعث شده است که چهار پنجم جمعیت جهان در محیط‌های آلوده به نور زندگی کنند.

برای این مطالعه، وانگ و همکارانش داده‌های بیش از ۲۸۳۰۰ بزرگسال ساکن چین را تجزیه و تحلیل کردند و قرار گرفتن آنها در معرض نور شبانه فضای باز را با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای که آلودگی نوری را ترسیم می‌کردند، ارزیابی کردند.

در طول شش سال پیگیری از سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۲۱، محققان نزدیک به ۱۳۰۰ مورد بیماری عروق خونی مغز، از جمله ۷۷۷ سکته مغزی ناشی از انسداد شریان‌ها و ۱۳۳ سکته مغزی ناشی از خونریزی در مغز را پیدا کردند.

محققان خاطرنشان کردند که قرار گرفتن مداوم در معرض نور زیاد در شب می‌تواند تولید ملاتونین را که هورمونی است که خواب را تقویت می‌کند، سرکوب کند.

به گفته محققان، بنابراین، نورها ممکن است با اختلال در خواب، در خطر سکته مغزی نقش داشته باشند.

وانگ گفت: «ما باید سیاست‌ها و استراتژی‌های پیشگیری مؤثرتری برای کاهش بار بیماری ناشی از عوامل محیطی مانند نور و همچنین آلودگی هوا، به‌ویژه برای افرادی که در پرجمعیت‌ترین و آلوده‌ترین مناطق در سراسر جهان زندگی می‌کنند، توسعه دهیم.»

محققان همچنین دریافتند که آلودگی هوا خطر سکته مغزی را افزایش می‌دهد.

افرادی که در معرض بالاترین میزان آلودگی ذرات معلق در هوا ناشی از سوزاندن سوخت، گرد و غبار یا دود هستند در مقایسه با افرادی که کمتر در معرض خطر سکته قرار دارند، ۴۱ تا ۵۰ درصد با افزایش ریسک سکته مغزی مواجهند.

محققان اضافه کردند که انتشار اکسید نیتروژن ناشی از ترافیک و نیروگاه‌های صنعتی خطر سکته مغزی را تا ۳۱ درصد در افرادی که به شدت در معرض تماس بودند افزایش داد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha