شنبه ۱۱ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۳:۰۷

 دانشمندان اظهار کردند که با بزرگتر شدن مغز انسان می‌توان خطر ابتلا به زوال عقل را کاهش داد.

شکست زوال عقل با بزرگ شدن مغز

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا به نقل از هلث، سطح مغز انسان مدرن از دهه ۱۹۳۰، حدود ۱۵ درصد افزایش یافته و بزرگی مغز به این معنی خواهد بود که ممکن است بتوان از مشکلات مربوط به مغز جلوگیری کرد.

دانشمندان گفتند که نبرد برای شکست دادن زوال عقل در افق نمایان شده زیرا مغز انسان از دهه ۱۹۳۰ بزرگتر شده است.

آنان دریافتند که مساحت سطح مغز انسان مدرن حدود ۱۵ درصد بزرگتر از دهه ۱۹۳۰ و حجم آن نیز ۶.۶ درصد افزایش یافته است.

گروه پژوهشی از دانشگاه کالیفرنیا دیویس ایالات‌متحده تغییرات ۷۵ ساله مغز را بین نسل‌ها تجزیه و تحلیل کردند. آنان دریافتند که مغزهای بزرگتر ممکن است حافظ مغز از اثرات زوال عقل و سایر شرایط مرتبط باشند.

دکتر چارلز دی کارلی، مدیر مرکز تحقیقات بیماری آلزایمر دیویس گفت: ساختارهای مغزی بزرگتر مانند آنچه در پژوهش ما مشاهده شد ممکن است منعکس‌کننده بهبود رشد مغز و بهبود سلامت مغز باشد. ساختار مغز بزرگتر نشان‌دهنده ذخیره مغزی بزرگتر و ممکن است با اثرات بیماری‌های مغزی مرتبط با افزایش سن مانند آلزایمر و زوال عقل مرتبط باشد.

در این پژوهش از تصویربرداری تشدید مغناطیسی مغز (MRI) از شرکت‌کنندگان در تحقیق قلب فرامینگهام (FHS) در سال‌های ۱۹۹۹ و ۲۰۱۹ استفاده شده است که در سال ۱۹۴۸ در ماساچوست برای تجزیه و تحلیل الگوهای بیماری‌های قلبی عروقی و سایر بیماری‌ها آغاز شد.

گروه اصلی شامل ۵۲۰۹ مرد و زن ۳۰ تا ۶۲ ساله بود و این تحقیق ادامه یافته و در حال حاضر شامل نسل دوم و سوم از شرکت‌کنندگان است. این شرکت‌کنندگان در طول دهه ۱۹۳۰ تا ۱۹۷۰ متولد شدند.

دکارلی افزود: «به نظر می‌رسد دهه‌ای که فرد به دنیا می‌آید بر اندازه مغز و سلامت درازمدت مغز او تاثیر می‌گذارد».

ژنتیک نقش مهمی در تعیین اندازه مغز ایفا می‌کند، اما یافته‌های ما نشان می‌دهد که تاثیرات بیرونی - مانند عوامل بهداشتی، اجتماعی، فرهنگی و آموزشی- نیز ممکن است در این امر نقش داشته باشند.

این مطالعه مغزی شامل ۳۲۲۶ شرکت‌کننده بود که ۵۳ درصد آنان زن بودند و میانگین سنی در زمان ام آر ای حدود ۵۷ سال بود. محققان متوجه افزایش تدریجی اما مداوم در چندین ساختار مغز شدند.

میانگین حجم مغز در شرکت‌کنندگانی که طی دهه ۱۹۳۰ متولد شدند، ۱۲۳۴ میلی‌لیتر بود و در مقابل افرادی قرار گرفت که در دهه ۱۹۷۰ متولد شدند که حجم ۱۳۲۱ میلی‌لیتر یا حدود ۶.۶ درصد حجم بیشتر را ثبت کردند. اما سطح قشر مغز، اندازه‌گیری سطح مغز، در طول زمان افزایش بیشتری نشان داد.

کسانی که در دهه ۱۹۷۰ به دنیا آمدند دارای مساحت متوسط ۲۱۰۴ سانتی‌متر مربع در مقایسه با ۲۰۵۶ سانتی‌متر مربع برای شرکت‌کنندگان متولد دهه ۱۹۳۰ بودند که تقریبا ۱۵ درصد افزایش در مساحت داشت.

محققان دریافتند که ساختارهای مغزی مانند ماده سفید نیز در مقایسه بین دو گروه از نظر اندازه افزایش یافته است. مطالعه قبلی کاهش ۲۰ درصدی در بروز زوال عقل را در هر دهه از دهه ۱۹۷۰ نشان داد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha