شنبه ۱۲ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۳:۴۴
کد خبر: 372555

یک مطالعه علمی اخیر آسیب ناشناخته ناشی از تنفس هوای آلوده، علاوه بر مشکلات معمول سلامتی، مانند بیماری مزمن ریوی، حملات قلبی، سکته مغزی و سرطان را نشان داد و توضیح داد که می‌تواند خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را افزایش دهد.

دیابت از راه هوا هم وارد بدن می‌شود!

به گزارش سلامت نیوز به نقل از جماران، این مطالعه که در هند انجام شد، تأیید کرد که افزایش جزئی قرار گرفتن در معرض ذرات آلوده در جو منجر به افزایش سطح قند خون می‌شود که نشان می‌دهد این امر به دلیل یک اختلال غدد درون ریز است.

دکتر V. Mohan، یکی از نویسندگان این مطالعه که در مجله انجمن پزشکی هند منتشر شد، گفت: "ما اکنون می دانیم که PM2.5 یک مختل کننده غدد درون ریز است که بر ترشح انسولین تأثیر می گذارد و همچنین منجر به مقاومت به انسولین می شود."

این مطالعه با عنوان: "آلودگی هوا: آیا علت جدیدی برای دیابت نوع 2 است؟" اشاره کرد که آلودگی هوا یکی از بزرگترین چالش ها در مناطق شهری در هند است. با اشاره به این که سالانه حدود 20000 نفر در بمبئی و 50000 نفر دیگر در دهلی کشته می شوند.

محققان توضیح دادند: "افزایش 10 گرم در متر مکعب در قرار گرفتن متوسط ماهانه در معرض PM2.5 با افزایش 0.4 میلی گرم در دسی لیتر در آزمایش خون انگشت برداری و 0.021 واحد افزایش در آزمایش HbA1c مرتبط بود."

در تحقیقات خود، دانشمندان به دنبال کردن 12064 بزرگسال ساکن دهلی و چنای در طی یک دوره هفت ساله تکیه کردند و قرائت روزانه غلظت PM2.5 نه تنها از طریق یک مدل قرار گرفتن در معرض هیبریدی مبتنی بر ماهواره مشاهده شد، بلکه خوانش های زمینی نیز تحت نظارت قرار گرفت. سطح قند خون شرکت کنندگان در ویزیت های بعدی گرفته شد.

این مطالعه نتیجه گرفت که افزایش متوسط سالانه قرار گرفتن در معرض ذرات PM2.5 به میزان 10 گرم در متر مکعب با افزایش 22 درصدی خطر ابتلا به دیابت نوع 2 مرتبط است.

دکتر انوپ میسرا، متخصص غدد در دهلی، گفت: "رابطه بین آلودگی هوا و دیابت از قبل شناخته شده است."

وی افزود: "مهمترین عامل برای دیابت افزایش چربی بدن است" و بر لزوم گنجاندن آن در مطالعه به منظور تجزیه و تحلیل قوی تاکید کرد.

دکتر منگش تواسکار، یکی از نویسندگان این مطالعه، با اشاره به اینکه هند به عنوان پایتخت دیابت در جهان شناخته می شود، گفت: آلودگی هوا یکی از عوامل متعددی است که به همه گیری دیابت در هند کمک می کند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha