یکشنبه ۲۰ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۲:۰۲
کد خبر: 372836

طی 2 ماه اول سال جاری، شاخص اهدای خون کشور بیش از 12 درصد رشد داشت و در کل کشور بیش از 435 هزار واحد خون اهدا شد.

افزایش 12 درصدی اهدای خون در 2 ماه اول سال جاری

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس، بشیر حاجی بیگی، سخنگوی سازمان انتقال خون با اعلام این مطلب افزود: طی دوماه گذشته استان تهران با بیش از 17 درصد بیشترین مشارکت را در تامین خون کشور داشته است و پایتخت نشینان بیش از 74 هزار و 600 واحد خون اهدا کرده اند.

پس از آن استان خراسان رضوی و استان فارس با نزدیک به ۷ درصد بیشترین سهم را در تامین خون کشور عهده دار شدند.

حاجی بیگی افزود: طی مدت یاد شده استان کهگیلویه و بویراحمد با رشد نزدیک به 52 درصدی بیشترین افزایش را در آمار اهدای خون به خود اختصاص داد و استان سیستان و بلوچستان با بیش از 32 درصد رشد و استان مرکزی با بیش از 28 درصد رشد اهدای خون در رتبه های دوم و سوم ایستادند.

وی افزود: طی دو ماه گذشته شاخص اهدای مستمر در کشور بیش از 55 درصد بود که استان سمنان با بیش از 66 درصد در این شاخص از سایر استانها پیشی گرفت.

همچنین استانهای یزد با بیش از ۶5 درصد و قم با نزدیک به ۶5 درصد رتبه های بعدی را به دست آوردند.

وی تاکید کرد: در دو ماه اول سال تعداد 19 هزار و 28 واحد خون توسط بانوان کشور به بیماران اهدا شد و این آمار نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیش از 16 درصد افزایش داشته است.

سخنگوی سازمان انتقال خون افزود: میزان اهدای خون بانوان در استان کهگیلویه و بویر احمد طی این مدت نسبت به مدت مشابه سال قبل 127 درصد رشد داشته و آمار اهدای بانوان در این استان از 101 واحد در دوماهه سال 1402 به 229 واحد در دوماهه سال جاری رسیده است.

همچنین استان یزد با رشد نزدیک به 97 درصد در این شاخص توانست 431 واحد اهدای خون را به ثبت رساند و پس از آن استان کرمانشاه با بیش از 86 درصد افزایش آمار اهدای خون بانوان طی دو ماه گذشته 740 بانوی اهدا کننده داشت.

حاجی بیگی خاطر نشان کرد: هنوز برای رسیدن به شاخصی که در خور بانوان کشورمان باشد، فاصله زیادی داریم ولی افزایش این شاخص نشان می‌دهد که تلاشها و فرهنگسازی‌هایی که انجام شده مسیر را به درستی طی می کند و امیدواریم در آینده نزدیک شاهد نقش آفرینی بیشتر بانوان در عرصه اهدای خون باشیم.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha