مدیر آموزش همگانی سازمان اورژانس کشور گفت: همه ساله با شروع فصل گرم، یکی از مهمترین دلایل تماس هموطنان با اورژانس، گرمازدگی است که اکنون نیز این تماس‌ها به شکل چشم گیری افزایش یافته است.

افزایش تماس های گرمازدگی با اورژانس/ توصیه ها را جدی بگیرید

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر، محسن لعل حسن زاده افزود: برای پیشگیری از بروز گرمازدگی توصیه می‌کنیم در ساعات گرم روز از منزل خارج نشویم و در صورت ضرورت از لباس‌های نخی خنک و روشن و وسایل محافظتی در برابر آفتاب مثل کلاه لبه دار استفاده کنیم.

وی با تاکید بر همراه داشتن آب در مجاورت هوای بسیار گرم، گفت: در صورت خروج از منزل بدون آنکه تشنه شویم به صورت جرعه جرعه و متناوب آب بنوشیم.

مدیر آموزش همگانی سازمان اورژانس کشور افزود: همه افراد ممکن است دچار گرمازدگی شوند، اما کودکان، سالمندان، خانم‌های باردار یا افراد مبتلا به بیماری که داروهای خاصی مصرف می‌کنند زودتر از سایرین به گرمازدگی دچار می‌شوند، به همین منظور در غیر از موارد ضرورت از منزل خارج نشوند و برای پیشگیری از گرمازدگی از کار و فعالیت بدنی سنگین در محیط‌های گرم بسته و فاقد تهویه مناسب خودداری کنند.

لعل حسن زاده گفت: گرمازدگی معمولاً با علائم خفیفی همچون سردرد خفیف تهوع و احساس ضعف و بی حالی و خستگی شروع می‌شود، اما در صورت ادامه دار شدن وضعیت گرمازدگی می‌تواند به افت فشار خون و افت هوشیاری فرد همراه شود و حتی حیات فرد را هم به مخاطره بیاندازد.

وی با تاکید بر اینکه اصل اساسی در خصوص گرمازدگی، کاهش تدریجی دمای بدن مصدوم است، افزود: اگر با چنین شرایطی مواجه شدید ابتدا خونسردی خودتان را حفظ کنید و بیمار ر ا به سایه یا محیط خنک منتقل کنید، کنار بیمار بمانید ممکن است عضلات ساق‌های پا یا شکم دچار گرفتگی شده باشد، اندام‌ها را در وضعیت راحت و استراحت قرار دهید، و با پاشیدن آب و باد زدن سعی کنید فرد را خنک کنید.

مدیر آموزش همگانی سازمان اورژانس کشور تاکید کرد: مصرف مایعات خنک و ترجیحاً دوغ خنک بسیار می‌تواند به فرد کمک کند.

لعل حسن زاده گفت: اگر وضعیت فرد گرمازده وخیم‌تر شد یا حالش بهتر نشد حتماً با اورژانس ۱۱۵ تماس بگیرید و با خونسردی به سوالات پزشک تلفنی گوش دهید و توصیه‌ها را به کار ببندید.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha