ماجراي دختر بچه‌هاي چاق سوئدي

۱۳۸۶/۰۲/۳۱ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 3784
ماجراي دختر بچه‌هاي چاق سوئدي

در حالي كه مدتي است خبرگزاري‌ها و روزنامه‌هاي سراسر دنيا در مورد كاهش وزن دختران جوان و ابتلا به بيماري‌هاي عصبي و روحي خبر مي‌دهند وزارت بهداشت سوئد آمار جالبي را از كشورش منتشر كرده است.

 در ميان اخباري كه از رسانه‌هاي غربي و به خصوص سوئد به گوش مي‌رسد، رشد روز افزون وزن كودكان سوئدي بسيار هشدار برانگيز است. اخبار رسيده حاكي از آن است كه اين افزايش وزن در دوران كودكي كه اكثراً در ميان دخترها ديده مي‌شود به شدت رايج شده و در واقع تبديل به همه‌گيري شده است.

 تحقيق محققان دانشگاه آپسالا نشان مي‌دهد كه در كشور سوئد، وزن دختر بچه‌هاي 4 ساله طي چند سال اخير حدود 6 برابر شده و آنها در تهديد خطر چاقي مفرط قرار دارند كه اين افزايش ناگهاني طي 20سال گذشته بي سابقه بوده است.

با منتشر شدن اين آمار دانشمندان بسياري در اين كشور در مورد اين مشكل اظهار نظر كرده‌اند كه اكثر آنان تغييرات عادات غذايي و افزايش مصرف چربي‌ها و قندها را در دختر بچه‌ها مهمترين عامل عنوان كرده‌اند، گرچه هنوز اين علت به طور قطعي به اثبات نرسيده است. توجيه ديگري نيز كه در اين مورد عنوان مي‌شود آن است كه از آنجايي كه به طور غريزي فعاليت پسر بچه‌ها بيشتر از دخترهاست، بنابراين افزايش وزن در آنها كمتر ديده مي‌شود، اما با اين حال توجيهي براي رشد ناگهاني و بسيار نگران كننده وزن در ميان دختربچه‌هاي سوئدي كه به شدت چاق شده‌اند، پيدا نشده است.گرچه اين تحقيق تنها در منطقه‌اي از سوئد اجرا شده است اما به نظر مي‌رسد كه اوضاع در ديگر نقاط اين كشور نيز به همين شكل باشد و چاقي دخترها به شكل نگران كننده‌اي در تمام كشور گسترده شده باشد.

جالب اين جاست كه تاريخچه سلامت در سوئد نشان مي‌دهد كه در سال 1980 مردم اين كشور جزو لاغرترين افراد در كشورهاي اروپايي بوده‌اند اما در سالهاي اخير ميزان چاقي در آنها به بيشتر از دو برابر رسيده گرچه هنوز هم خانمها نسبت به آقايان اضافه وزن كمتري دارند.

اين تحقيق همچنين نشان مي‌دهد كه اوضاع در ديگر كشورهاي اروپايي به اين شكل نيست و در آنها ميزان چاقي در ميان دختر بچه‌ها و پسر بچه‌ها يكسان است و در ضمن معمولاً از چاقي بسيار مفرط رنج نمي‌برند و در ميان افراد به سن بلوغ رسيده نيز خانم‌ها از اضافه وزن كمتري نسبت به آقايان برخوردارند.

 در ميان كشورهاي عضو اتحاديه اروپا، آلمان و يونان و جمهوري چك بيشترين تعداد در اضافه وزن را در ميان هر دو جنسيت از آن خود كرده‌اند و سوئد در ميانه ليست قرار دارد.

در حال حاضر گروهي از افراد خبره و كارشناسان تغذيه در اين زمينه تحقيقات و بررسي‌هاي خود را آغاز كرده و در مورد علل چاقي بيش از حد دختر بچه‌ها نسبت به پسران جستجو مي‌كنند و اميدوارند كه بتوانند دليل منطقي براي آن پيدا كرده و از اين افزايش وزن بسيار خطرناك والدين را آگاه سازند. به نظر نمي‌رسد كه اضافه وزن در آينده براي پسرها به اندازه دخترها رنج‌آور باشد و به همين خاطر از هم اكنون بايد در مورد اين افزايش چربي‌ها در دختران هشدار داده شود.
 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
14.85192s, 18q