11 كارگر به علت سيليكوزيت جان باختند

۱۳۸۶/۰۲/۳۱ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 3790
11 كارگر به علت سيليكوزيت جان باختند

احمد جنيدي در گفت‌و‌گو با فارس‌ افزود: حدود 30 كارگاه سيليس‌كوبي در منطقه ازندريان استان همدان از سال گذشته فعال بودند كه هيچ كدام سيستم تهويه و كنترل آلودگي ناشي از سيليس را نداشتند به همين علت اكثر كارگران اين كارگاه‌ها بيمار بودند و حتي 11 كارگر آن‌ها پس از ابتلا به سيليكوزيت جان خود را از دست دادند.
وي اضافه كرد: وزارت بهداشت براي كنترل اين آلودگي از سال گذشته با همكاري دانشگاه علوم پزشكي همدان وارد عمل شد و از همه اين كارگاه‌ها خواست ‌كه الزاماً سيستم كنترل آلودگي هوا و سيليس موجود در هوا را نصب كنند.
وي گفت: از آن زمان تاكنون كارفرماهاي اين كارگاه‌ها با هزينه‌اي بالغ بر يك ميليارد و 900 ميليون تومان اين سيستم را نصب كردند، حتي يك ساختمان دو طبقه براي طب كار كارگران ايجاد كردند و مشاور طب كار استخدام كردند و قرار شد تا معاينات دوره‌اي و استخدامي به طور مرتبط از كارگران اين كارگاه‌ها انجام شود.
جنيدي افزود: تاكنون 10 كارگاه از مجموع 30 كارگاه سيليس‌كوبي اين منطقه به طور 100 درصد سيستم كنترل آلودگي هوا و تهويه را نصب كرده‌اند و 18 كارگاه ديگر نيز نصب اين سيستم را تا 90 درصد انجام داده‌اند و تعهد كردند تا آخر خرداد اين سيستم را به طور كامل نصب كنند اما 2 كارگاه ديگر كه اين ضوابط را رعايت نكردند، پلمب شدند.
رئيس مركز سلامت محيط و كار وزارت بهداشت گفت: اقدام ديگري كه در اين كارگاه‌ها انجام شد اين بود كه سيستم تهويه اين كارگاه‌ها با جمع‌آوري گرد و غبارهاي سيليس امكان فروش سيليس‌هاي موجود در هوا را براي كارفرماها فراهم مي‌كند كه از محل فروش همين سيليس‌ها هزينه برق سيستم تهويه تأمين مي‌شود و در واقع سيستم‌هاي نصب شده هزينه جاري براي كارگاه‌ها ندارد.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
10.40502s, 19q