راديو گرافي براي تشخيص ضايعات دنداني مناسب است

۱۳۸۶/۰۲/۳۱ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 3794
راديو گرافي براي تشخيص ضايعات دنداني مناسب است
دکتر بيژن اخوان آذري متخصص جراحي دهان، فک و صورت در گفتگو با باشگاه خبرنگاران افزود: پس ازگذشت 23 سال هنوز در بسياري ازدرمانگاه هاي دولتي و خصوصي و يا مطب هاي دندانپزشکي قبل از کشيدن دندان يا هر نوع جراحي سرپايي، راديوگرافي انجام نمي شود.
وي گفت: راديو گرافي ازعوامل تشخيصي مهمي است که بدون آن ، متخصص وعمل کننده ازناحيه جراحي (زير لثه) اطلاعات کمي دارد.
دکتر اخوان آذر با اشاره به اينکه با وجود رعايت تمام موازين و اصول پزشکي باز هم عوارض درمان وجود دارد، تصريح کرد: بدون انجام راديو گرافي، خارج کردن ، يک دندان لق ساده به نظر مي رسد اما خارج کردن چنين دنداني به باقي ماندن ضايعات استخوان در آن ناحيه بدون هيچ درماني با ضايعات ديگر نظير تومور و غيره مواجه مي شود.
وي زمان استفاده از راديو گرافي را با نظر پزشک متخصص ميسر دانست و تأکيد کرد: زماني که پزشک بدون انجام راديو گرافي کورکورانه اقدام به جراحي لثه و دندان کند، آگاهي نداشتن از ضايعات ريشه هاي دندان، مستقيم نبودن و انحنا داشتن ريشه ها، ارتباط ريشه با عصب، ضايعه استخواني پنهان در دندان و لثه ها در مورد چگونگي ارتباط ريشه دندان مجاور بايد راديو گرافي را حتماً انجام دهد.
اين متخصص وجراح فک، دهان و صورت گفت: با انجام راديو گرافي در مورد دندان هاي نهفته اطلاعاتي شامل ضخيم بودن ريشه ها، ديدن انحناي ريشه و نزديکي آن با عصب براي جراحي بهتر و داشتن عوارض کمتر به پزشک مي دهد.
وي يادآور شد، باز هم با رعايت تمام موازين اصول دندانپزشکي ، پزشکان و مردم بدانند که عوارض درمان در خصوص دهان و دندان وجود دارد.
بنابراين با انجام راديو گرافي مي توان به پزشک اطلاعاتي همچون تومور، عفونت و آبسه و باقي ماندن ضايعات استخواني دندان در لثه را داد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
11.66079s, 19q