سانديمون؛ كيميا در انبار خاك مي‌خورد

۱۳۸۶/۰۳/۰۱ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 3829
سانديمون؛ كيميا در انبار خاك مي‌خورد

هنوز چند هفته‌اي از شكايات بيماران مبتلا به ام‌اس و قضيه ناياب شدن آونكس خارجي مربوط به اين بيماران نگذشته است كه ماجراي جديدي آغاز مي‌شود: ناياب شدن تنها داروي مورد نياز بيماران پيوند كليه.

دارويي كه البته نوع ايراني آن در كشور عرضه مي‌شود ولي گويا تراژدي مربوط به بيماران ام‌اس باز هم تكرار شده و بيماران مصرف نوع خارجي آن را نسبت به نوع داخلي ترجيح مي‌دهند.

هاشم قاسمي، مدير عامل انجمن حمايت از بيماران كليوي در گفتگو با همشهري با تاكيد بر اينكه داروي ساندي‌مون و كيت تشخيصي آن در كشور ناياب شده مي‌گويد: در حال حاضر حدود 18 هزار بيمار پيوند كليوي در كشور داريم كه براي جلوگيري از پس زدن پيوند بايد به طور مرتب داروي ساندي‌مون مصرف كنند اما براي تشخيص ميزان داروي مورد نياز اين بيماران بايد هر ماه تا 45 روز يك‌بار اين بيماران تحت آزمايش ساندي‌مون با كيت تشخيصي آن قرار گيرند كه از اوايل امسال اين كيت آزمايشي در كشور ناياب شده است.

وي اضافه مي‌كند: آزمايش تشخيص ساندي‌مون در چند مركز تخصصي كشور انجام مي‌شود كه  به طور متوسط براي هر 70 بيمار يك كيت مصرفي لازم است اما اين وسيله ضروري براي بيماران پيوند كليوي اكنون در كشور وجود ندارد و ناياب شده است.

او مي‌گويد:‌ داروي ساندي‌مون مورد نياز اين بيماران نيز فقط به صورت كپسول‌هاي 100 ميلي گرمي در داروخانه 13 آبان و مجموعه داروخانه‌هاي هلال احمر توزيع مي‌شود و بيماراني كه مثلا بايد در هر دوز 125 ميلي گرم دارو مصرف كنند مشكل دارند و داروي مورد نياز خود را نمي‌توانند مصرف كنند بنابراين هنوز اين بيماران با مشكل كمبود داروي ساندي‌مون درگير هستند.

يكي از موارد استفاده سانديمون خارجي يا «نئورال» كه اصالتا ماهيت تضعيف‌كننده سيستم ايمني بدن را دارد، علاوه بر استفاده در پيوندها از جمله پيوند كليه، براي بيماري‌هاي لوپوس، روماتيسم و ... است و حتي متخصصين گوارش نيز در بعضي از موارد بيماري‌هاي گوارشي از اين دارو استفاده مي‌كنند.

دكتر محمد‌تقي حسيني طباطبايي، نفرولوژيست در خصوص علل ناياب شدن اين دارو به همشهري‌ مي‌گويد: متاسفانه علي‌رغم هزينه‌هاي سنگيني كه اين دارو و همه داروهاي بيماري‌هاي خاص  به نظام دارويي كشور وارد مي‌كنند ما هنوز توانايي تهيه نوع ايراني اين داروها را به صورت مرغوب نداريم. اين نشان‌دهنده عدم مديريت در سيستم توزيع دارو هم مي‌تواند باشد.

وي با اشاره به اينكه يك سري از اين داروهاي بيماري‌هاي خاص به خارج از مرزها قاچاق مي‌شوند و اين يكي از عوامل ناياب شدن آنها در كشور است،‌ در ادامه مي‌گويد: در خيلي از موارد نيز با تجويز نسخه‌هاي تقلبي و بيمار‌سازي از منابع شركت‌هاي توليد‌كننده اين داروها سهم‌هاي كلاني گرفته مي‌شود.

به گفته دكتر طباطبايي داروي ساندي‌مون  بر اساس سهميه‌بندي بدون برنامه بين استانها توزيع مي‌شود و در خيلي از موارد بر اثر اين توزيع يك سري از اين داروها در مناطقي كه نياز زيادي به آنها نيست تاريخ مصرفشان به اتمام مي‌رسد درحالي‌كه در شهري مثل تهران كه مصرف اين دارو بسيار بالا است شاهد ناياب شدن آن هستيم.

علت ديگر ناياب شدن اين دارو به گفته اين متخصص اين است كه روز به روز آمار بيماري‌هايي كه در نتيجه ‌آنها پزشك ناچار به مصرف سانديمون است بالا مي‌رود در حاليكه واردات آن محدود است.

نكته مهمي‌ كه شايد هيچ‌وقت به آن توجه نمي‌شود اين است كه در كشور ما براي توليد نوع خارجي يك دارو و عرضه آن به بازار هيچ مشورتي با پزشكان متخصص صورت نمي‌گيرد و اين داروها در شرايطي توليد مي‌شوند كه پزشكان تحت آن شرايط بيمار را تشويق به مصرف نوع خارجي دارو مي‌كنند و همين نشان‌دهنده با كيفيت نبودن نوع ايراني اين داروهاست.

كمبود را تكذيب مي‌كنيم

در حالي كه مدير عامل انجمن حمايت از بيماران كليوي از ناياب شدن نمونه خارجي اين دارو خبر داده بود مسئولين وزارت بهداشت كمبود داروي سانديمون را تكذيب كردند.

دكتر عباس زارع‌نژاد، مدير كل روابط عمومي و امور بين‌الملل وزرات بهداشت با تكذيب خبر كمبود داروي سانديمون و با اشاره به اينكه  اين دارو به ميزان كافي در داروخانه‌ها وجود دارد، مي‌گويد: توليد داخل داروي سانديمون با هدف رفع كمبود‌هاي مقطعي نوع خارجي آن صورت پذيرفته است و چنانچه با كمبودي از نوع وارداتي دارو روبرو شويم، نوع ايراني آن همواره وجود دارد.

همچنين در حاليكه بسياري از بيماران تمايلي به استفاده از نوع ايراني اين دارو ندارند، مدير اطلاع‌رساني معاونت غذا و داروي وزارت بهداشت با اعلام اين كه داروي سانديمون با نام ژنريك سيكلوسپورين با رعايت دستورالعمل ويژه‌اي در اختيار بيماران پيوند كليه قرارمي‌گيرد، مي‌گويد: مطابق اين دستورالعمل، بيماران پيوندي با گذشت كمتر از يك سال از پيوند بايد از نوع خارجي دارو و بيماران غيرپيوندي و بيماراني كه بيش از يك سال از عمل پيوند آنان گذشته باشد بايد نوع ايراني موجود در بازار را مصرف كنند.

وي با بيان اين كه دستورالعمل تحويل دارو با مشورت متخصصان امر تهيه و تدوين شده است، مي‌افزايد: شايد اجراي اين دستورالعمل علت بروز نوعي كمبود كاذب دارو در سطح بازار است ولي به هر حال توليد نوع داخلي اين دارو هم براي رفع كمبود مقطعي نوع خارجي آن است.

مصائب پيوند

داروي سانديمون كه يك داروي سوئدي است، در گذشته از طريق شركت‌هاي خارجي تهيه و خريداري مي‌شد كه اخيراً سازمان هلال‌احمر نوع داخلي آن را تهيه و در اختيار بيماران قرار مي‌دهد، اما بيماران به دليل عوارض و مشكلات مربوط به پس زدن پيوند پس از عمل، اغلب به سختي اين دارو را مي‌پذيرند.

در حاليكه بسياري از متخصصان كليه اذعان مي‌كنند كه نبايد اين نگراني براي بيماران پيوند كليه نسبت به مصرف داروي سانديمون توليد داخلي وجود داشته باشد چرا كه اين دارو به تاييد مراجع ذي‌صلاح و وزارت بهداشت رسيده و تاييديه لازم را دارد، همچنان خيلي از بيماران در ترديد به سر مي‌برند.

يكي از بيماراني كه يك سال است پيوند كليه شده و الان از نوع ايراني اين دارو استفاده مي‌كند، مي‌گويد: اين دارو را ما هم از هلال احمر تهيه مي‌كنيم هم از كميته بيماران خاص. ولي از دو روز پيش كه من براي تهيه اين دارو به داروخانه بيماران خاص رفتم فقط نوع ايراني آن را دارند. ما براي تهيه نوع ايراني اين دارو هزينه‌اي پرداخت نمي‌كنيم ولي براي نوع خارجي آن بايد مابه‌التفاوتي در حدود  20 هزار تومان را بپردازيم كه پرداخت چنين هزينه‌اي براي اكثر ما دشوار است. چون در ماه بايد چيزي حدود 240 عدد از اين كپسول را در دوزهاي مختلف مصرف كنيم.

وي در ادامه مي‌گويد: بعضي وقتها وقتي به هلال احمر براي تهيه اين دارو مي‌رويم به ما مي‌گويند استاندارد بودن نوع ايراني اين دارو هنوز مشخص نيست، اگرچه پزشك متخصص من مي‌گويد نوع ايراني در واقع همان نوع خارجي است و كاملا تاثيرات آن را دارد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
11.82416s, 19q