جنجال بر سر آگهي شير مادر

۱۳۸۶/۰۳/۰۲ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 3884
جنجال بر سر آگهي شير مادر

بارها شنيده‌ايم كه شير مادر بهتر از هر چيز ديگري رشد فرزندانمان را تضمين مي‌كند و باز هم شنيده‌ايم كه شير مادر آسودگي رواني و رشد عاطفي نوزاد را تامين مي‌كند و موجب افزايش ارتباط بين مادر و كودك مي‌شود. اين‌ها را از كجا ياد گرفته‌ايم؟ از برنامه‌ها و آگهي‌هاي تلويزيوني و مقاله‌هاي روزنامه‌ها و...

 اما فكرش را بكنيد كه اخيراً يك آگهي تبليغاتي در ژاپن كه مادران را تشويق مي‌كند به كودكانشان شير خود را بدهند و براي آنها آواز بخوانند، توسط عده‌اي از منتقدين نادرست خوانده شد و آنها اين كار را تجاوز به حريم شخصي افراد اعلام كردند و بر سر اين ماجرا جنجالي به پا شد.

در اين آگهي همچنين به پدر و مادرها توصيه مي‌شود ساعت تماشاي تلويزيون كودكانشان را محدود كنند. علاوه بر اين، اين آگهي آموزش‌هاي اخلاقي متناسب با سن كودكان را نيز ارائه مي‌دهد.

قرار بود اين آگهي توسط هيأتي كه به وسيله دولت براي اصلاح سيستم آموزشي تعيين شده بود پخش شود اما كارشناسان و برخي از مقامات دولتي از اين طرح به عنوان تجاوز به حريم شخصي افراد ياد كرده‌اند و با آن به مخالفت برخاسته‌اند.

 بر اساس مطالعات مختلف در سال 2006 آمار استفاده از شير مادر در ژاپن بسيار كمتر از ديگر كشورهاي پيشرفته بوده است. يك تحقيق در سال 2000 نشان مي‌دهد آمار استفاده از شير مادر در ژاپن براي نوزادان يك تا دو ماه 8/ 44 درصد بوده در حالي كه اين آمار در آمريكا 7 /54 درصد گزارش شده و در سوئد 2/ 80 درصد بوده است.

 تحقيق ديگري روي نوزادان 3 تا 6 ماه در ژاپن نشان مي‌دهد تنها 8/ 43 درصد از نوزادان از شير مادر استفاده مي‌كردند. اين آمار باز هم كمتر از آمار موجود در آمريكا است كه 47 درصد گزارش شده است.

جالب است كه اصلاحات آموزشي از اقدامات و راهكارهاي اصلي شينوزو آبه، نخست‌وزير جديد ژاپن است.

در ماه دسامبر پارلمان ژاپن لايحه‌اي براي مدارس اين كشور صادر كرده كه بر اساس آن كودكان به فرهنگ و سنت و عشق به كشور خود تشويق مي‌شوند.

 اين اقدامات به دليل اين بود كه به عقيده آبه موفقيت‌هاي اقتصادي ژاپن اخلاقيات را در اين كشور تضعيف كرده است. علاوه بر اين در كشور ژاپن نگراني‌هايي در مورد كاهش نرخ مواليد وجود دارد. اوايل اين ماه دولت ژاپن اعلام كرد نرخ مواليد در اين كشور به پايين‌ترين ميزان خود از پس از جنگ جهاني دوم تاكنون رسيده است.

 دولت آبه براي تشويق زوج‌ها براي بچه‌دار شدن برنامه‌هايي را براي افزايش توجه به كودكان، تشويق شركت‌ها به دادن وقت بيشتر به كارمندان براي بودن در كنار خانواده‌هايشان در نظر دارد. همچنين دولت ژاپن براي حمايت از افزايش مواليد در اين كشور تصميم گرفته است كه به هر خانواده 10‌هزار ين (نزديك به يك‌صد دلار) كمك مالي كند.

 اين در حالي است كه به نوشته روزنامه ماينيچي اين مبلغ دو‌برابر يارانه‌اي است كه تا الآن دولت ژاپن براي تولد هر نوزاد به خانواده‌ها مي‌پرداخت. اين يارانه تا پايان دوره دبستان به خانواده كودك پرداخت مي‌شود.

 در حال حاضر در ژاپن تمامي افراد زير پوشش بيمه درماني بوده و در هنگام تولد نوزاد بيشترين هزينه وضع حمل مادران از سوي دولت پرداخت مي‌شود. اما به هر حال بسياري از ژاپني‌ها به دليل هزينه‌هاي بالاي نگهداري كودكان و انتظار از زنان براي ترك شغلشان در زمان بچه‌دار شدن تمايلي به اين امر ندارند.
 
 
 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
10.99023s, 18q