مصرف زياد نمك امراضي مانند فشار خون و پوكي استخوان را در پي دارد

۱۳۸۶/۰۳/۰۳ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 3913
مصرف زياد نمك امراضي مانند فشار خون و پوكي استخوان را در پي دارد
دكتر نيستاني متخصص تغذيه در گفتگو با باشگاه خبرنگاران گفت: سديم يك عنصر خارج سلولي و جزو الكتروليت هاي مهم سرم خون است كه براي كاركرد سلول (عضله و عصب) و انقباض ماهيچه اي بسيار ضروري است.
وي افزود: مكانيسم خاصي براي كنترل نمك وجود ندارد، نمك به عنوان يك چاشني كام پذير در غذا استفاده و پرزهاي چشايي را تحريك مي كند.
وي ادمه داد: حساسيت پرزهاي چشايي از بدو تولد تا بزرگي متفاوت است به گونه اي كه آستانه تحريك با تحريك مداوم افزايش يافته و وقتي ميزان نمك در غذا در درازمدت زياد باشد حساسيت اين پرزها كاهش مي يابد و با كاهش نمك مي توانيم تغييراتي در آستانه تحريك ايجاد كردو حساسيت مجددا افزايش يابد.
وي افزود: افزايش حجم پلاسما و مكانيسم افزايش حجم سديم در پلاسماي خون در نهايت سبب مكانيسم تشنگي در بدن شده  و افزايش حجم مايع داخل رگ هم سبب افزايش فشار خون مي شود ولي مكانيسم هايي در بدن وجود دارد كه با اين امر مقابله مي كند.
وي گفت: در افراد حساس به سديم زماني كه سديم افزايش مي يابد مكانيسم هاي جبراني خوب كار نمي كنند و در نتيجه فشار خون افزايش مي يابد.
دو سوم افراد غير حساس بوده كه به علت محدود بودن آستان تحريك ، در آنها هم افزايش بيش از حد سديم در درازمدت باعث افزايش فشار خون مي شود ،در نتيجه توصيه مي شود كلا افراد در رژيم غذايي خود از نمك كمتري استفاده كنند.
وي افزود: رژيم غذايي پرسديم در درازمدت موجب تخليه ذخائر كلسيم بدن مي شود و زماني  كه غلظت كلسيم خون از حد طبيعي پايين تر مي آيد (5/8 الي 5/10 ميلي گرم در دسي ليز) بدن كمبود كلسيم را از استخوان ها جبران مي كند و دوباره در رژيم غذايي پرسديم كلسيم همراه سديم دفع شده و اين اعمال نهايتا منجر به پوكي استخوان مي شود.
وي توصيه كرد: افراد ذائقه خود را به نمك زياد عادت ندهند و در رژيم غذايي روزانه از نمك كمتري استفاده كنند و حتي الامكان از غذاهاي كنسرو شده و آماده پرهيز كنند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
7.9132s, 19q