و اما خورش گوجه سبز

۱۳۸۶/۰۳/۰۳ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 3921
و اما خورش گوجه سبز

يكي از اين غذاها دلمه برگ مو است كه در آن آبليمو با گوجه سبز جايگزين مي‌‌شود.
اما يكي از متداول‌ترين غذاهايي كه از گوجه سبز تهيه مي‌‌شود، خورش گوجه سبز با نعنا و جعفري است كه خورشي معطر و خوش‌طعم است.  از گوجه سبز در اوايل فصل وقتي هنوز ترش است استفاده كنيد. نيازي نيست كه گوجه سبز درشت باشد، بلكه با گوجه‌هاي ريز هم مي‌توانيد اين خورش را تهيه كنيد.

 پس اگر هنوز خورش گوجه سبز را نوبر نكرده‌ايد، دست به كار شويد و تا گوجه‌ها شيرين و طلايي نشده‌اند يك خورش گوجه سبز ترش با نعنا و جعفري بپزيد.

مواد لازم:
-500  گرم گوشت خورشي
- يك كيلو نعنا و جعفري
- نيم كيلو گوجه سبز
- يك عدد پياز درشت
- 150 ميلي‌ليتر روغن مايع

طرز تهيه:
گوشت را خرد كرده و بشوييد و پياز را به صورت خلالي خرد ‌كنيد. در يك قابلمه مناسب 2 قاشق روغن بريزيد و داغ كنيد. پياز را در روغن سرخ كنيد تا طلايي شود.
گوشت را اضافه كنيد و تفت دهيد. 3 تا 4 ليوان آب افزوده، خورش را روي حرارت ملايم اجاق گاز قرار داده، صبر كنيد تا گوشت، خوب نيم‌پز شود.

نعنا و جعفري را با باقيمانده روغن سرخ كنيد و پس از نيم‌پز شدن گوشت به خورش اضافه كنيد. دقت كنيد اگر نعنا و جعفري را از همان ابتدا به خورش اضافه كنيد كمي تلخ مي‌شود.
 گوجه سبزها را نيز شسته و به خورش اضافه كنيد. صبر كنيد تا خورش كم‌كم پخته‌شود و كاملا جا بيفتد. اگر گوجه‌ها به اندازه كافي ترش نباشند مي‌‌‌توانيد يك قاشق سوپ‌خوري آبليمو به خورش بيفزاييد.

اگر خورش گوجه سبز را دوست داريد راه‌هايي وجود دارد كه اين خورش را در فصول ديگر سال نيز كه گوجه سبز نيست تهيه كنيد.
يكي از اين روش‌ها فريزكردن گوجه‌سبز و نگهداري از آن به صورت يخ‌زده است. البته در اين صورت بايد گوجه سبز را ديرتر به خورش اضافه كنيد. چون پس از يخ‌زدن زودتر مي‌پزد و ممكن است له شود.

روش ديگر براي نگهداري از گوجه‌سبز براي مدت طولاني قراردادن آن در آب‌نمك است. گوجه‌سبزهايي كه به اين صورت نگهداري مي‌شوند مقداري نمك جذب مي‌كنند، بنابراين بايد نمك كمتري به خورش بزنيد و يا مقدار نمك را در آخر طبخ اندازه كنيد.
 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
بهروز
بسیار خوب بود جهت اشپزی از ان استفاده کردیم مطالب دیگر راجع به اشپزی اضافه کنید
. موفق باشید .
3.34295s, 19q