استرس عوامل بيماري زا "ام اس" و" صرع " را افزايش مي‌دهد

۱۳۸۶/۰۳/۰۳ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 3933
استرس عوامل بيماري زا "ام اس" و" صرع " را افزايش مي‌دهد

"پرفسور هينز رخدل " در دومين روز سمينار بين‌المللي "طب روان تني" در اصفهان‌افزود : لرزش اندام ها، كم بينايي، افتادن‌هاي ناگهاني، فراموشكاري لحظه‌اي ، خستگي و اختلال در حواس پنجگانه از جمله علائم اين بيماري هاست.

وي اظهارداشت : ‪ ۵۰‬تا ‪ ۸۰‬درصد ازبيماري‌ها توسط استرس بر افراد وارد و تشديد مي‌شودكه‌بيماريهاي مزمن ام اس و صرع ازآن مستثني نبوده و افراد مبتلا با چالش‌هاي سختي روبرو هستند.

وي گفت : عدم تشخيص بيماري ، غير قابل پيش‌بيني بودن بيماري، نگراني در مورد تامين هزينه‌هاي درماني، وضعيت شغلي ، وابستگي به ديگران ، ناتواني در مراقبت اين افراد، نبود امكانات رفاهي در خانه و محل كار براي آنان از جمله مواردي استرسي است كه به علت بيماري ايجاد مي‌شود.

وي افزود:با مطالعه بيماران مبتلا به اين بيماري‌هاي مزمن عصبي مشخص شده است كه در دوره استرس بيماران، علائم بيماري‌ها دو برابر و كنترل آنها سخت- تر شده است.

وي گفت : سريع‌ترين تاثير استرس بر روي افراد ‪ ۱۴‬روز بعد از عامل استرس است كه نوع استرس به همان ميزان بيماري را تشديد مي‌كند.

رخدل بااشاره به اين كه درمان نشدن وازدست دادن موقعيت‌اجتماعي‌و خانوادگي از اولين عواقب استرس اين دسته از بيماران است، افزود:درون گرايي،احساس سرباربودن،افكاروسواسي،افسردگي، تنيدگي و سردرگمي از ديگر احساسات استرس- زا در اين افراد است.

وي با بيان‌اين كه مردان كمتر اميد به زندگي و توجه به‌درمان دارند،گفت :
به پزشكان و خانواده‌ها توصيه مي‌شود كه آنان را با برنامه‌ريزي دقيق درماني به درمان و كنترل اين بيماري ترغيب و تشويق كنند و شرايط زندگي مناسب با فعاليت و روح و روان آنها را فراهم نمايند.

اين پرفسور روانشناس گفت : بهترين درمان استرس در اين بيماران، ورزش، خواندن كتاب‌هاي طنز و مصور و تماشاي فيلم‌هاي كمدي و ارتقاء شغلي در صورت لياقت است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.06665s, 18q