یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۸۶ - ۰۰:۰۰
کد خبر: 3982

يكي از شايعترين علل خورخور در كودكان، بزرگي بيش از حد لوزه سوم بوده كه بچه هاي مبتلا به خورخور، بايد مسير عبور هوا از راه بيني تا حنجره آنان بررسي شوند.

دكتر عباس صفوي، متخصص گوش، حلق و بيني در گفتگو با باشگاه خبرنگاران با بيان اين مطلب افزود: لوزه سوم در كودكان تا سنين 6 تا 7 سالگي رشد و به تدريج كوچكتر شده و در سنين 13 تا 17 سالگي اثري از لوزه سوم وجود ندارد ولي در برخي موارد بزرگي لوزه سوم باعث تغييراتي در راه هوايي و يا اعضاي مجاور آن مي شود.
وي ادامه داد: عواملي مانند آلرژي، وراثت، تغذيه، عفونت هاي مكرر در بزرگتر شدن لوزه سوم مؤثر هستند و در اين حالت تغييراتي در اسكلت صورت ايجاد شده كه به تدريج دندان جلويي در فك بالا برجسته و عبور مداوم جريان هوا باعث آسيب پذيري دندان، خشكي بيش از اندازه دهان و به پوسيدگي دندانها كمك زيادي مي كند.
وي گفت: بزرگي لوزه راه هوايي را بسته و باعث انسداد نسبي در راه هوايي بيني مي شود كه در قسمت عقب حلق باعث خورخور در كودكان مي شود. لوزه سوم همچنين دهانه مجرايي گوش را بسته و باعث جمع شدن مايعي در پشت پرده گوش شده كه اين امر سبب كاهش شنوايي و از طرفي سرما خوردگي هاي مكرر و طولاني تر شدن سرماخوردگي مي شود.
وي در مورد درمان اين بيماري افزود: درمان لوزه با معاينه و راديولوژي ساده قابل تشخيص بوده و در صورت بزرگ بودن بيمار تحت عمل جراحي قرار گرفته و با برداشتن لوزه درمان آن امكان پذير است و گاهي مي توان با استفاده از ليرز آن را درمان كرد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 3 =