شايعترين علل خورخور بزرگي لوزه سوم است

۱۳۸۶/۰۳/۰۶ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 3982
شايعترين علل خورخور بزرگي لوزه سوم است
دكتر عباس صفوي، متخصص گوش، حلق و بيني در گفتگو با باشگاه خبرنگاران با بيان اين مطلب افزود: لوزه سوم در كودكان تا سنين 6 تا 7 سالگي رشد و به تدريج كوچكتر شده و در سنين 13 تا 17 سالگي اثري از لوزه سوم وجود ندارد ولي در برخي موارد بزرگي لوزه سوم باعث تغييراتي در راه هوايي و يا اعضاي مجاور آن مي شود.
وي ادامه داد: عواملي مانند آلرژي، وراثت، تغذيه، عفونت هاي مكرر در بزرگتر شدن لوزه سوم مؤثر هستند و در اين حالت تغييراتي در اسكلت صورت ايجاد شده كه به تدريج دندان جلويي در فك بالا برجسته و عبور مداوم جريان هوا باعث آسيب پذيري دندان، خشكي بيش از اندازه دهان و به پوسيدگي دندانها كمك زيادي مي كند.
وي گفت: بزرگي لوزه راه هوايي را بسته و باعث انسداد نسبي در راه هوايي بيني مي شود كه در قسمت عقب حلق باعث خورخور در كودكان مي شود. لوزه سوم همچنين دهانه مجرايي گوش را بسته و باعث جمع شدن مايعي در پشت پرده گوش شده كه اين امر سبب كاهش شنوايي و از طرفي سرما خوردگي هاي مكرر و طولاني تر شدن سرماخوردگي مي شود.
وي در مورد درمان اين بيماري افزود: درمان لوزه با معاينه و راديولوژي ساده قابل تشخيص بوده و در صورت بزرگ بودن بيمار تحت عمل جراحي قرار گرفته و با برداشتن لوزه درمان آن امكان پذير است و گاهي مي توان با استفاده از ليرز آن را درمان كرد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
10.93907s, 19q