سه‌شنبه ۸ خرداد ۱۳۸۶ - ۰۰:۰۰
کد خبر: 4089

قطع درختان در جنگل حاشيه اي شهر صنعتي رشت (کمربندي سراوان - فومن) براي توسعه اين شهرک صنعتي و ايجاد مجتمع پتروشيمي ، اگرچه با مخالفت مديرکل منابع طبيعي استان و معاون حفاظت امور اراضي سازمان جنگلها و مراتع همراه بود و در نتيجه به عزل اين دو نفر به حکم وزير جهاد کشاورزي منجر شد؛ اما واکنش هاي متعددي به دنبال داشت.

هادي حق شناس ، نماينده مردم گيلان در مجلس شوراي اسلامي در واکنش به تخريب جنگلها با اشاره به اين که نمايندگان مخالف تخريب اراضي طبيعي هستند، گفت: در استان حدود يک ميليون هکتار زمين وجود دارد که 400هزار هکتار آن ، کاربري کشاورزي دارد و اگر تنها يک درصد از اين اراضي به صنعت اختصاص يابد، 4هزار هکتار خواهد شد و به نظر مي رسد به اراضي لطمه نمي زند.
وي در گفتگو با «جام جم» تاکيد کرد: منابع طبيعي بايد مقابل ويلاسازي ها، مقاومت از خود نشان مي داد که در تمام مناطق گيلان ، اراضي در قطعه هاي 12و 13هزار متري تخريب و به ويلا و آپارتمان تبديل شده است.
وي گفت: با توجه به اين که گيلان بالاترين آمار بيکاري را دارد، نياز مبرم به ايجاد صنعت ، دغدغه اصلي مردم و مسوولان محلي شده است و اگر تنها نيم درصد از اراضي گيلان به صنعت اختصاص يابد و از 99.5درصد ديگر اراضي نگهداري شود، قطعا هم توسعه رشد يافته و هم مشکلات ازجمله بيکاري رفع خواهد شد.
حق شناس با اشاره به اين که اولويت بقاي انسان است ، خاطرنشان کرد: ما از تخريب حمايت نمي کنيم و در تمامي اين سالها در مقابل هر گونه تغيير کاربري ايستادگي کرده ايم و اين مساله ممنوع شده است اما مساله بيکاري جوانان متخصص و ماهر گيلان ، کار مهمتري است که مي توان با حفاظت از اراضي طبيعي ، آن را رفع کرد.
ايرج نديمي ، نماينده لاهيجان نيز نسبت به عزل 2مسوول مخالف تخريب جنگلهاي رشت ، واکنشي ديگر نشان داد و تاکيد کرد: از وزراي ذي ربط در اين رابطه سوال خواهيم کرد و تذکر مي دهيم.
وي درباره قطع 20هزار اصله درخت براي ساخت مجتمع پتروشيمي گيلان گفت: در رابطه با ساخت مجتمع پتروشيمي در استان گيلان ، يک عزم عمومي و استاني وجود دارد؛ يعني همه مقامات و مردم تقاضا دارند؛ در شرايطي که پتروشيمي فرآورده هاي متنوعي دارد و گيلان هم با بازارهاي جديد در آسياي ميانه و مرکزي و اروپا مواجه است ، اين کار انجام شود.
او افزود: متاسفانه در انتخاب گزينه محل ساخت مجتمع پتروشيمي ، برخي مقامات استان اصرار مي کنند که حتما اين مجتمع در رشت و بخصوص در شهرک صنعتي باشد حتي اگر ازبين رفتن بخش عمده اي از جنگلها را سبب شود.
نماينده مردم لاهيجان در مجلس با بيان اين که ترديدي براي ساخت مجتمع پتروشيمي وجود ندارد، تصريح کرد: اما زمينهاي آزاد زيادي در اختيار داريم و نيازي به قطع درختان جنگلي نبود. بسياري از اين زمينها داراي سند ملکي به نام استانداري براي انجام چنين کارهايي است. مثلا در حاشيه درياي خزر 113هکتار زمين سند خورده به نام استانداري براي منطقه ويژه اقتصادي وجود دارد.
از سوي ديگر، در حالي که تغيير کاربري و ايجاد صنعتهاي جديد در استان گيلان که بخش عمده اي از اراضي جنگلي در آن قرار دارد؛ واکنش کارشناسان اين حوزه را در پي داشته است.
به عقيده اين عده ، ايجاد صنعت تنها به تخريب اراضي ختم نخواهد شد و پسماندهاي شيميايي نيز در آينده تخريب هاي وسيع تري را در پي خواهد داشت که جبران ناپذير خواهد بود.
در بسياري از کشورهاي توسعه يافته در اراضي جنگلي با حمايت سازمان هاي غيردولتي صيانت شده و براي جمعيت اين مناطق ، صنعت هاي همخوان با طبيعت ايجاد مي شود.
از سوي ديگر، تا زماني که دولت خود را مالک اراضي جنگلي و منابع طبيعي بداند و اين نکته مغفول بماند که اراضي و منابع طبيعي ، انفالي است که حفاظت آن به عهده دولت است کماکان شاهد تخريب اراضي جنگلي و منابع طبيعي به نفع توسعه ناپايدار خواهيم بود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =