ایران روی خط قرمز سرطان‌های كشنده

۱۳۹۰/۱۱/۰۱ - ۰۹:۵۴ - کد خبر: 40948
ایران روی خط قرمز سرطان‌های كشنده
سلامت نیوز :سالانه 30 هزار نفر در اثر ابتلا به سرطان جان خود را از دست می دهند
تهران‌ امروز نوشت:«مرگ» چشم‌انداز بیمارانی است كه با سلول‌های سرطانی دست و پنجه نرم می‌كنند. بیماری سرطان سالانه بیش از 75 هزار ایرانی را مبتلا می‌كند كه از این میان 30 هزار نفر نمی‌توانند به مبارزه با این بیماری ادامه دهند و مرگ رضایت سرنوشت آنها می‌شود‌ اما 45 هزار نفری كه از مرگ نجات پیدا می‌كنند باید متحمل هزینه‌های زیاد درمان شوند كه بیشتر از نیمی از آنها به علت هزینه‌های بالای درمان به زیر خط فقر سقوط می‌كنند و تعدادی نیز به علت گران بودن هزینه‌ها درمان را نیمه كاره رها می‌كنند. به گفته محققان در 10 سال آینده سرطان در ایران رشدی 3 برابری خواهد داشت.


این در حالی است که افزایش سن رابطه مستقیمی با افزایش احتمال ابتلا به سرطان دارد و با توجه به این موضوع به نظر می‌رسد که باید تدابیر ویژه‌ای برای مقابله با انواع سرطان در کشور اندیشیده شود. سرطان یک بیماری مرگبار است كه اگر سال‌های ناتوانی و ازکارافتادگی فرد مبتلا به این بیماری در نظر گرفته شود، این بیماری به یكی از خطرناک‌ترین بیماری‌های غیرواگیر تبدیل می‌شود. به گفته دكتر ایرج خسرو نیا، رئیس جامعه پزشكان متخصص داخلی، این بیماری سومین عامل مرگ و میر در كشورمان است. افزایش سن، سالمندی، پیشرفت تكنولوژی، آلودگی هوا و وجود آلاینده‌های سرطان زا در محیط از مهم‌ترین عواملی است كه از آنها به عنوان عوامل شیوع سرطان در كشور نام برده می‌شود.

اما افزایش آمار ابتلا به سرطان از بالا رفتن امید به زندگی، مبارزه با بیماری‌های عفونی و افزایش عوامل خطرساز موثر در ابتلا به سرطان نشات می‌گیرد. به گفته خسرو نیا، سرطان پس از بیماری‌های قلبی و عروقی دومین عامل شایع مرگ و میر در کشورهای توسعه یافته و سومین عامل مرگ در کشورهای کمتر توسعه یافته است و كشور ما نیز از این قاعده مستثنا نیست. سرطان معده، پوست، پروستات،سینه و روده از شیوع بالایی در كشورمان بر خوردارند اما از این میان سرطان پوست كه در كشور ما شایعتر از دیگر سرطان هاست به دلیل این كه به سرعت قابل تشخیص بوده و معمولا خوش خیم است قابل درمانتر از بقیه سرطان هاست.

رئیس جامعه پزشكان متخصص داخلی با بیان اینكه سرطان پوست شایع‌ترین سرطان در ایران است،می گوید‌:14/5 درصد از موارد ابتلا به سرطان در مردان و 10/91 درصد از موارد ابتلا به این بیماری در زنان مربوط به سرطان پوست است. آمارها نشان می‌دهد در سال 1387 سرطان پوست در مردان رتبه اول و در زنان رتبه دوم را داشته و سرطان معده در مردان پس از پوست در رتبه دوم و در زنان رتبه چهارم را دارا بوده است. سرطان سینه نیز در كشور ما در سنین 40 و50 سالگی اتفاق می‌افتد که یک دهه زودتر از آمار جهانی است و مرگ و میر ناشی از آن بیشتر از کشورهای توسعه یافته است. بر طبق آخرین آمار وزارت بهداشت نیز مردان بیشتر از زنان در معرض خطر ابتلا به سرطان هستند. از کل 76هزار و 159مورد ابتلا به تومور سرطانی در سال 1387، 42هزار و 279بیمار مرد (55/51درصد) و33هزار و880 بیمار(44/49درصد) زن بودند. این میزان ابتلا به سرطان از استعمال دخانیات، ازدیاد عوامل سرطان‌زا در محیط مانند هوای آلوده و تغذیه نامناسب نشات می‌گیرد.

سرطان در كمین چاق‌ها

تغذیه نادرست یكی از عوامل ابتلا به سرطان است كه متخصصان در خصوص آن به شهروندان هشدار می‌دهند. تغییر شیوه زندگی شهروندان، بی‌تحركی، استقبال از غذاهای آماده و فست فود، دخانیات و اضافه وزن از عوامل بروز سرطان در كشور هستند. چندی پیش مرضیه وحید دستجردی، وزیر بهداشت، با هشدار نسبت به افزایش سرطان در كشور هشدار داده بود: عوامل خطر بیماری‌های غیر واگیردار مانند سرطان در كشور افزایش یافته و تغذیه نامناسب، چاقی، فعالیت فیزیكی كم و عوامل محیطی در بروز این بیماری تاثیر زیادی دارند. وزیر بهداشت با تاكید برپیشگیری از خطر بروز سرطان می‌گوید: عوامل خطر برای بیماری كشنده سرطان نیازمند تغییر شیوه زندگی مردم و تغییر نیازمند آموزش است.سرطان معده، مرگبارترین بیماری

ابتلای سالانه 5 هزار نفر به سرطان معده زنگ خطر این نوع سرطان را نیز در كشور به صدا در آورده است. نكته تاسف بار ماجرا آنجاست كه از این تعداد بیمار 4 هزار نفر جان خود را از دست می‌دهند و مابقی زندگی سختی را در پیش خواهند داشت. این بیماری كه در بین متخصصان سرطان كشور به كشنده‌ترین بیماری معروف است طی سال‌های گذشته بالاترین آمار را در بین سرطان‌ها به خود اختصاص داده است. رژیم غذایی نامناسب مهم‌ترین عامل در بروز این بیماری است. انواع نمک‌، نیترات‌ها و نیتروزها از عوامل ایجادکننده سرطان معده هستند و مصرف غذاهای مانده و کنسرو شده و غذاهای آماده نیز كه دارای مقادیر زیادی نیترات دارند ا زمهم‌ترین عوامل ابتلا به این بیماری هستند.

وجود نیترات در آب نیز از مهم‌ترین عواملی است كه ریسك ابتلا به این بیماری را بالا می‌برد، دكتر محمد اسماعیل اكبری،‌ رئیس مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به وجود نیترات در آب‌های آشامیدنی می‌گوید:‌ نیترات در آب آشامیدنی وجود دارد یا می‌توان گفت ماحصل کودهای شیمیایی است که به آب‌های زیرزمینی رسوخ می‌کند و این آب‌ها به مصرف انسان می‌رسد.

همچنین کودهای شیمیایی که برای محصولات کشاورزی استفاده می‌شود، حاوی مقادیر زیادی نیترات هستند.» به گفته وی روغن و چربی‌های حیوانی و مانده، عدم رعایت بهداشت دهان و دندان، باکتری‌ اچ‌پایلوری، مصرف دخانیات و الکل از دیگر عواملی هستند که احتمال بروز سرطان معده را افزایش می‌دهند.رئیس مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی همچنین از تشدید و افزایش شیوع سرطان در مردم تهران به علت هوای آلوده هشدار داده و می‌گوید: عوامل مختلفی بر افزایش بار بیماری‌ها دخیل هستند که آلودگی هوا نیز از جمله آن است.

وی تصریح می‌كند: در گام نخست حاکمیت باید در اصلاح سوخت و افزایش حمل و نقل عمومی تلاش کند و حتی المقدور خودروهای فرسوده نیز از سطح خیابان‌ها برچیده شود که این موارد مسلما حمایت هر چه بیشتر حاکمیت را می‌طلبد.نقش آلودگی مواد غذایی در سرطان

دکتر پیام آزاده نیز با اشاره به آلودگی مواد غذایی و نقش آنها در بروز سرطان می‌گوید: رژیم‌های غذایی پر چرب و سرخ کردنی‌ها و نیز فست فودها بالقوه سرطان زا هستند و مواد غذایی آلوده طیف وسیعی را در بر می‌گیرد که مهم‌ترین این مواد شامل آب، انواع میوه و سبزیجات است.عضو هیات مدیره انجمن سرطان ایران تصریح می‌كند: استفاده از کودهای شیمیایی برای رشد گیاهان در ایران بخصوص در مناطق شمالی کشور به واسطه سم نیتراتی که در این کودها وجود دارد میوه و سبزی را آلوده می‌کند و همین امر زمینه ابتلا به انواع سرطان را افزایش داده است.

 به گفته این محقق، سیب زمینی که در پرورش آن از کود نیترات استفاده شده باشد، بعد از برش دادن تیره رنگ می‌شود که این تیرگی به خاطر وجود نیترات است. آزاده اضافه کرد: در تمام دنیا یکی از راهکارهای پیشگیری از سرطان توصیه به مصرف غذاهای سالم و از جمله میوه و سبزی است که در ایران به علت استفاده از کودهای شیمیایی در پرورش این گیاهان، این مواد آلوده به نیترات می‌شود.

آزاده با اشاره به میزان بالای ابتلا به سرطان در مناطق شمالی کشور و احتمال ارتباط آن با مصرف آب و مواد غذایی آلوده به سموم کشاورزی گفت: آمار دقیقی از شمار مبتلایان به سرطان در مناطق شمالی کشور در دست نیست، اما در سه سال اخیر میزان ابتلا به سرطان در این منطقه 3 برابر افزایش یافته است. وی با تاکید بر اینکه بیمار مبتلا به سرطان باید تحت حمایت‌های اجتماعی و اقتصادی از جانب دولت قرار گیرد گفت: این بیماران از همان ابتدای ابتلا به سرطان در معرض انواع دردها و مشکلات ناشی از سرطان قرار می‌گیرند که به منظور کم کردن فشار روانی و استرس ناشی از ناتوانی‌های مالی در درمان، لازم است به صورت سازماندهی شده تحت حمایت‌های اقتصادی دولت قرار گیرند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.10843s, 18q