چه كنیم كه چشمانمان پیر نشوند؟

۱۳۹۰/۱۱/۰۳ - ۱۲:۳۱ - کد خبر: 41144
سلامت نیوز: پیر چشمی عارضه ای شایع است كه با افزایش سن بروز می كند به طوریكه از هر 4 فرد بالای 45 سال یك نفر دچار این بیماری می شود. البته می توان با رعایت نكاتی از سلامت چشمان محافظت كرد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران؛ تحقیقات نشان می ‌دهد که شروع پیرچشمی به عوامل مختلفی مثل نژاد، شرایط آب و هوایی ، تغذیه و عوامل فیزیولوژیک فرد بستگی دارد. به طوری که پیرچشمی در کشورهای اروپایی در سنین 45 تا 50 سالگی اتفاق می‌افتد، در حالی که در کشورهایی مثل هند، عربستان و کوبا در سنین 40 سالگی اتفاق می‌افتد، و یا اینکه سیاه پوستان زودتر از سفید پوستان دچار پیرچشمی می ‌شوند. طبق تحقیقاتی که در خصوص سن شروع پیرچشمی در شهر تهران به عمل آمده، این سن 5/37 سالگی مطرح شده است.
درنتیجه این اختلال بینایی، فرد تصاویر و اشیاء نزدیک را به صورت تار و یا نوشته‌ها را به صورت درهم می‌بیند.

دیابت، فشارخون و یا ابتلا به عیوب انکساری به صورت دوربینی ممکن است موجب بروز پیرچشمی قبل از 40 سالگی شود. سوء تغذیه و خستگی نیز در بروز پیرچشمی تاثیر منفی دارند.

*** نكاتی كه پیر چشمی را در شما تشدید و یا جلوی آن را می گیرد:

- مصرف انواع میوه ها به خصوص مرکبات و سبزیجات در پیشگیری و به تعویق افتادن زمان ابتلا به این بیماری نقش موثری دارد.

- استفاده از عینک های آفتابی، مصرف آنتی اکسیدان هایی مانند ویتامین C، E و روی نیز در پیشگیری از بروز زودرس بیماری پیرچشمی موثر است.

- مصرف سیگار در بروز زودرس بیماری پیرچشمی موثر است.

- استفاده از لامپ های کم مصرف سبب بروز پیرچشمی زودرس می شود.

- عارضه ی دوربینی: این عارضه به انعطاف پذیری زیاد عدسی های چشم نیاز دارد. افراد دوربین زودتر از افراد نزدیک بین به پیرچشمی مبتلا می شوند.

- نوع شغل: این هم یک عامل خطر است به ویژه اگر شغلی به دید نزدیک نیاز داشته باشد، مانند نقاشان، فرشبافان و كسانی كه با دیكشنری كار می ‌كنند(مترجمان).

- جنس: پیرچشمی در زنان شیوع بیشتری دارد.

- بیماری های چشم، یا تروما و آسیب به عدسی های چشم یا ماهیچه های مژکی می تواند باعث تسریع بروز پیرچشمی شود.

- بیماری سیستمیک: بیماری هایی مانند دیابت و‌ مولتیپل اسکلروز( MS) می توانند بیمار را در معرض خطر پیرچشمی قرار دهند.

- داروها: داروهایی مانند ضدافسردگی ها و آنتی هیستامین ها و همچنین الکل می توانند انعطاف پذیری عدسی چشم را کاهش دهند.

- عوامل جغرافیایی: دمای بالای هوا، مواجهه زیاد با اشعه ماورای بنفش آفتاب و زندگی کردن در نزدیک خط استوا ، افراد در معرض خطر بیشتر ابتلا به پیرچشمی قرار می دهد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.38134s, 18q