راهکارهای موثر برای غلبه بر اضطراب

۱۳۹۰/۱۱/۱۰ - ۱۲:۱۲ - کد خبر: 41682
سلامت نیوز : اضطراب و افسردگی دو وضعیت خاص روانی هستند كه بر چگونگی نگرش ما نسبت به دنیای اطراف تاثیر می گذارند.
اگرچه بروز این حالت های روانی گاهی اوقات در زندگی انسان امر عادی و طبیعی هستند اما اگر استمرار پیدا كرده و دائمی شوند، توان لذت بردن از زندگی را از انسان سلب می كنند.
به گزارش کیهان افسردگی از پیامدهای اصلی ناكامی در روابط، امور مالی و سلامتی است. آمارها نشان می دهد كه بیش از 120 میلیون نفر در جهان به افسردگی مبتلا هستند.
از آنجا كه بسیاری از مردم برای غلبه بر اضطراب و افسردگی به ساده ترین راهكار یعنی مصرف داروهای شیمیایی ضدافسردگی متوسل می شوند، در این مقاله متخصصان علوم روانشناسی در امریكا چند روش حیاتی و به خصوص طبیعی را برای مقابله با این اختلالات توصیه می كنند.

بنا بر گزارش جدید سایت اینترنتی كامن هلت، این هفت اقدام ساده و طبیعی برای غلبه بر اضطراب و افسردگی عبارتند از:

1-حتما هر روز برای مدت زمانی در تماس با نور طبیعی و در فضای آزاد قرار بگیرید. از آنجا كه الگوی زندگی مدرن امكان فعالیت در فضای باز را از انسان سلب كرده است، اگر بتوانید حدود 20دقیقه بدون عینك آفتابی در معرض نور طبیعی روز قرار بگیرید، تفاوت فاحشی را در حال روحیه خود شاهد خواهید بود.

2- رژیم غذایی را انتخاب كنید كه از همه نظر متناسب باشد. مطالعات نشان می دهد كه افراد افسرده بیشتر از شیرینی و نوشیدنی هایی مثل قهوه استفاده می كنند، بنابراین دو دستورالعمل ساده را برای یك تغذیه سالم انجام دهید:

- مصرف غلات سبوس دار، میوه و سبزی و ماهی و مرغ را افزایش دهید.
- خوردنی های بسیار محرك مثل قهوه را حذف كنید.

3-با افراد مثبت اندیش ارتباط بگیرید. در واقع صحبت كردن با كسی كه روحیه مثبت دارد، در این زمینه موثر است اما تاثیر بیشتر و عمیق تر زمانی حاصل می شود كه شما در یك اجتماع شاد قرار بگیرید و از حمایت خانوادگی بهره مند شده و در لذت های خود سهیم شوید.

4-فعال باشید و روزانه ورزش كنید. نیم ساعت فعالیت بدنی منظم به شما كمك می كند به اضطراب و افسردگی غلبه كرده و خواب بهتری داشته باشید.

5-مواد مغذی بهبوددهنده خلق و خوی را به رژیم غذایی خود بیفزایید. صرفا مرغوب بودن وعده غذایی شرط كافی برای رساندن تمام ریزمغذی های ضروری به بدن نیست مگر اینكه بتوانید با یك انتخاب مناسب، تعادل هورمون های بدن را برقرار سازید. بنابراین توصیه می شود كه ویتامین D و مكمل های زیر را در برنامه غذایی خود بگنجانید:
-روغن ماهی امگا-3 حاوی EPA و DHA كه به بهبود خلق، افزایش سطح سروتونین، تعادل هورمونی و درمان افسردگی كمك می كند.

-ویتامین ب كمپلكس كه برای سلامت اعصاب ضروری است اما نكته مهم اینكه ویتامین های گروه ب با مصرف الكل، كافئین، نیكوتین، با استرس و مصرف غذاهای فرآوری شده و قندی تخریب می شود.

- ویتامین C همراه با بیوفلاوونوئیدها كه میزان آن در بدن افراد افسرده 30درصد كمتر است. به علاوه استرس، سیگار، آسپرین، داروهای ضدبارداری و بسیاری از داروهای دیگر نیاز ما را به ویتامین C افزایش می دهد.

- مولتی ویتامین و املاح مختلف به ویژه كلسیم، منیزیم و روی كه خلق را تثبیت می كنند و كمبود آنها موجب عصبیت، تحریك پذیری، نوسانات خلقی و افسردگی می شود.
- استراحت و خواب كافی داشته باشید. مصرف كافئین و محرك ها خواب خوب را از شما سلب می كند. به علاوه توصیه می شود برای خواب مناسب دستورالعمل های بهداشتی مربوط به آن را یاد بگیرید.

7-تمركز روی جنبه ها و موضوعات مثبت را یاد بگیرید. این كار نیاز به تمرین، استمرار و مداومت دارد اما اگر به یك عادت تبدیل شود، می تواند برای همیشه زندگی شما را بهتر و زیباتر كند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.46357s, 18q