خیلی راحت سپر ضد بیماری بر تن كنید

۱۳۹۰/۱۱/۱۰ - ۱۵:۰۵ - کد خبر: 41704
سلامت نیوز: بیشتر ما می‌دانیم كه ویتامینD برای داشتن استخوان‌های قوی و محكم لازم است. اما علاوه بر این باید بدانیم مصرف این ویتامین یا كمبود آن می‌تواند تاثیر مهمی در بروز بیماری‌هایی از قبیل آسم، سرطان، بیماری‌های روحی، امراض قلبی – عروقی، دیابت و حتی افزایش وزن داشته باشد. این مطلب را بخوانید تا به جواب این سوالات برسید:
چرا ویتامین D یكی از مهم‌ترین ویتامین‌های مورد نیاز بدن است؟ چه كسانی در اثر كمبود این ویتامین در معرض خطر ابتلا به بیماری‌های مختلف هستند؟ راه‌‌های موثر برای جذب هرچه بیشتر این ویتامین كدام راه‌ها هستند؟ و... .

كج نشوید و نشكنید
ویتامین D به جذب كلسیم توسط استخوان‌ها كمك فراوانی می‌كند و كمبود این ویتامین در بدن باعث ضعیف و شكننده شدن استخوان‌ها می‌شود. كمبود این ویتامین در نوجوان‌‌ها و جوان‌‌ها موجب شكل‌گیری ناقص استخوان‌ها و در نتیجه بروز بیماری‌هایی مانند استئوپروز و در كودكان هم در مراحل اولیه آن باعث بروز دردهای مفصلی و حتی بیماری‌های ریوی مانند آسم و به‌مرور زمان باعث به‌خطر افتادن سلامت كل بدن می‌شود. فراموش نكنیـــد كه شیـــر، مهم‌ترین منبع غنی ویتامین D است.

عمر طولانی‌تر داشته باشید
علاوه بر اثرات مستقیم و خطرناكی كه كمبود این ویتامین می‌تواند بر سلامتی بدن داشته باشد، اثرات غیرمستقیم و زیان آور دیگری هم مرتبط با آن هستند و می‌توانند باعث بروز بیماری‌های خطرناك شوند. مطالعات نشان داده است كه یكی از شایع‌ترین علت بیماری‌هایی از قبیل امراض قلبی و مشكلات روحی – روانی در جوانان، كمبود این ویتامین بسیار حیاتی در بدن است. علاوه بر این طبق مطالعات انجام شده، افرادی كه ویتامینD را روزانه مصرف می‌كنند نسبت به افرادی كه در طول روز و طی یك‌هفته مقدار كمتری از این ویتامین را استفاده می‌كنند، عمر مفیدتر و طولانی‌تری خواهند داشت.

آفتاب خوب است اما كافی نیست
فراموش نكنید كه وجود این ویتامین در بدن شما، می‌تواند به‌عنوان سپری در مقابل بیماری‌ها باشد اما هرگز هم نگران كمبود شدید آن در بدن خود نباشید چراكه بدن شما می‌تواند این ویتامین را به‌طور طبیعی نیز جذب كند. برای جذب این ویتامین هم كافی است چند روز در هفته را به مدت 15 تا 30 دقیقه در معرض نور خورشید قرار بگیرید تا این ویتامین جذب پوست‌تان شود. فقط توجه داشته باشید كه اشعه ماورای بنفش خورشید به‌مرور زمان موجب بروز سرطان پوست می‌شود. بنابراین جذب این ویتامین توسط اشعه خورشید توصیه نمی‌شود. در ضمن جذب این ویتامین توسط افرادی كه پوست‌‌های روشن دارند به‌مراتب راحت‌تر از افرادی است كه دارای پوست‌هایی با رنگ تیره‌تر هستند. اما با این وجود، ممكن است محل زندگی بعضی افراد از نظر جذب اشعه‌های خورشیدی دارای شدت كمتری باشد، بنابراین افرادی كه در این مكان‌ها زندگی می‌كنند برای جذب ویتامین مورد نیاز بدن خود نیاز به منابع دیگری به غیر از نور خورشید دارند. یعنی افراد با پوست تیره به منابع دیگر ویتامین D هم نیاز دارند. مطالعات نشان داده است كه كمبود این ویتامین در تمام افراد می‌تواند اثرات خطرناكی داشته باشد. افرادی كه موادی مانند شیر و سایر محصولات لبنی در برنامه غذایی آنها جایگاهی ندارند، بیشتر در معرض خطر خواهند بود. عدم حضور منابع غنی ویتامین D در یك برنامه غذایی باعث بروز مشكلاتی از قبیل: افزایش وزن، اختلالات گوارشی و... می‌شود.

فشار خون‌تان را متعادل كنید
فشار خون بالا و كمبود ویتامین D از جمله مشكلاتی هستند كه ارتباط مستقیمی با هم دارند و بروز هر دو این مشكلات در بدن می‌تواند منجر به افزایش بیماری‌های خطرناك و حتی
مرگ افراد نیز شود. طبق مطالعات انجام شده، افرادی كه دارای فشار خون بالا و كمبود ویتامین D هستند بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی – عروقی خواهند بود. نكته قابل توجه این است‌كه كمبود این ویتامین در افرادی كه فشار خون طبیعی دارند، موجب بروز بیماری‌های قلبی نمی‌شود.

سرطان‌ها را مغلوب كنید

كمبود این ویتامین در خانم‌ها می‌تواند باعث بروز سرطان‌هایی از قبیل سرطان سینه شود. تحقیقات نشان داده است بانوانی كه با كمبود این ویتامین مواجه هستند بیشتر از سایر افراد در معرض خطر خواهند بود و وجود این ویتامین به مقدار نیاز در بدن از پیشرفت سرطان سینه جلوگیری می‌كند. در ضمن این ویتامین می‌تواند از بدن در مقابل دو نوع دیگر از سرطان‌ها نیز محافظت كند: سرطان روده بزرگ و سرطان پروستات.

اما فراموش نكنید كه این ویتامین در برابر سرطان‌ها اثرات معجزه آسایی نخواهد داشت و عوامل دیگری هم در كاهش سرعت پیشروی سرطان‌ها موثر خواهند بود.

منبع: روزنامه شرق
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.02923s, 18q