معاونت پژوهشي و امور بين‌الملل صنعت نفت گفت: پژوهشگاه صنعت نفت واحد هشت كيلو در روز " نانو كربن تيوب" را راه‌اندازي كرد و تا آخر سال ‪۸۶‬ واحد ‪ ۲۰‬كيلو در روز را اجرايي و عملياتي خواهد كرد.

 باقر مهاجراني " روز پنجشنبه در گفت و گوي اختصاصي با خبرنگار ايرنا درشهرري افزود: نانو كربن تيوب يكي از مصاديق فناوري نانو است كه به صورت گرمي و گاهي مثقالي ارزش‌گذاري مي‌شود.

او با اشاره به اين كه پژوهشگاه صنعت نفت به عنوان يكي از بزرگ‌ترين مراكز پژوهشي كشور موفقيت‌هاي چشمگيري دراين صنعت به دست آورده است، گفت اين پژوهشگاه شش سال است كه به طور اجرايي و عملياتي در مبحث فناوري نانو فعاليت مي‌كند.

مهاجراني اظهار داشت: پژوهشگاه صنعت نفت از بعد علمي، پژوهشي و بسترسازي براي آموزش و پژوهش نيز اقدامات بسيار مثبتي ارايه داده است.

وي تاكيد كرد: پژوهشگران صنعت نفت تجهيزات مورد نياز فناوري نانو را تهيه مي‌كنند و آن را براي بررسي‌هاي نانويي مورد ارزيابي قرار مي‌دهند.

نانوفناوري در يك تعريف ساده، به فناوري‌هاي گفته مي‌شود كه در ابعاد نانومتر عمل مي‌كنند. هر نانو متر برابر يك ميلياردم متر است.

اندازه اتم‌ها و مولكول‌ها در اين محدوده قرار دارد ، بنابراين با ورود به‌اين فضاي كوچك دانشمندان سعي مي‌كنند درنحوه آرايش و چيدمان اتم‌ها و مولكول‌ها دخالت كنند و به ساخت مواد جديد و ساختارهايي متفاوت با آنچه تاكنون وجود داشته بپردازند.

معاون پژوهشي صنعت نفت با اشاره به وجود جوانان خلاق و علاقمند در پژوهش‌هاي نانويي خاطر نشان كرد: لازمه آموزش و ورود اين افراد به مرزهاي نانو تكنولوژي استفاده از اساتيد مجرب و صاحب نظران داخلي و خارجي دراين زمينه است.

وي با اشاره به حضور اساتيد داخلي و خارجي در برگزاري سمينارهاي مختلف در تكنولوژي نانويي افزود: در حال حاضر جوانان پژوهشگر ما در اين زمينه به مرحله‌اي از تكنولوژي رسيده‌اند كه خود دراين زمينه صاحب نظر شده‌اند.

مهاجراني برگزاري سمينارهاي نانوتكنولوژي را بسيار مثبت ارزيابي كرد و اظهار داشت: پژوهشگاه صنعت نفت، براي واحدهاي مختلف وزارت نفت از جمله پتروشيمي، مديريت بين‌الملل، و حتي در واحدهاي عملياتي پتروشيمي بندر امام خميني كارگاه‌هاي آموزشي برقرار كرده است.

او خاطرنشان كرد: پژوهشگران پژوهشگاه صنعت نفت تاكنون چهار مقاله بين‌المللي در مراجع علمي بين‌المللي به ثبت رسانده‌اند.

معاونت پژوهشي و امور بين‌الملل پژوهشگاه صنعت نفت تصريح كرد: تمامي تلاش پژوهشگاه در مبحث نانو تكنولوژي اين است كه در كوتاه‌ترين زمان ممكن اين علم را كاربردي كند.

وي خاطر نشان كرد: امروز يك واحد نيمه صنعتي در توليد نانو ذره آهن، راه‌اندازي شده است كه در كنار نانو اكسيدآهن مشغول به فعاليت است و افزود كه نانو اكسيد آهن و نانواكسيد تيتانيوم دو رنگدانه‌اي هستند كه در صنعت رنگ‌سازي كاربرد دارند.

مهاجراني يكي از كاربردهاي بسيار جالب اكسيد تيتانيوم را استفاده بر روي شيشه آسمان خراش‌ها ذكر كرد و افزود: نظافت شيشه آسمان خراش‌ها بسيار زمان بر و وقت گير است كه با استفاده از اكسيد تتانيوم بر روي شيشه آسمان خراش‌ها مشكل نظافت اين ساختمان‌ها حل خواهد شد.

وي نانو كربن تيوب، نانو ذرات آهن و نانو كامپوزيت‌ها را از طرح‌هايي عنوان كرد كه تست‌هاي نيمه صنعتي آن انجام شده است و تا پايان سال ‪۸۸‬ در قسمت بالادستي و پايين دستي صنعت نفت مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

مهاجراني با اشاره به اينكه نانو تكنولوژي كيفيت ويژه‌اي به محصولات توليد شده مي‌دهد، تاكيد كرد: وارد كردن نانو تكنولوژي به صنعت و شناساندن آن در جامعه اقدامي بسيار دشوار است.

 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 5 =