تمرينات قدرتي باعث افزايش رشد استخوان‌ها در کودکان مي‌شود

۱۳۸۶/۰۳/۱۲ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 4196
تمرينات قدرتي باعث افزايش رشد استخوان‌ها در کودکان مي‌شود

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا،ياسر صابري در تحقيقات خود كه در پنجمين کنگره پزشکي ورزشي ارائه شد درباره تاثير تمرينات قدرتي در کودکان و نوجوانان، گفت: ميليون‌ها کودک و نوجوان در سراسر جهان در قالب نظام آموزشي و غيرآموزشي ورزش مي کنند با اين وجود آمارهاي جديد حاکي از شيوع بالاي بيماري‌هاي جسماني و رواني مثل چاقي، فشار خون، افزايش چربي خون و افسردگي است.

وي با اشاره به اين که ورزش منظم و آمادگي جسماني براي دستيابي به زندگي مطلوب لازم است، ادامه داد: فوايد و خطرات احتمالي ناشي از تمرينات قدرتي در کودکان و نوجوانان در دهه گذشته مورد توجه محققان و پزشکان و مربيان قرار گرفته و به طور کلي تمرينات قدرتي براي اين گروه مورد قبول واقع شده است چرا که باعث افزايش قدرت و رشد استخوان شده و از مصدوميت در ساير ورزش‌ها و فعاليت‌ها پيشگيري مي کند.

صابري در اين کنگره با اعلام اين مطلب که برنامه تمرين قدرتي بايد با توجه به تفاوت‌هاي جسماني، ميزان تحمل تمرين و اطمينان از بي خطر بودن آن طراحي شود تا آسيب ديدگي به حداقل رسيده و فوايد تمرين افزايش يابد، اضافه کرد: تمرينات قدرتي علاوه بر افزايش قدرت باعث بهبود عملکرد ورزشي، بهبود آسيب و سلامتي مي‌شود.

وي ادامه داد: منابع علمي دنيا اعلام کرده‌اند که بايد برنامه تمرين قدرتي براي کودکان و نوجوانان بي خطر باشد، قدرت را افزايش دهد، به آمادگي حرکتي و عملکردي کمک کند، سلامتي رواني را بهبود و تندرستي عمومي را افزايش دهد.

صابري ادامه داد: بر طبق مطالعات انجام گرفته، بيشترين آسيب در تمرينات قدرتي، کشيدگي عضلاني است همچنين آسيب ديدگي صفحات رشد در کودکاني که تمرينات وزنه برداري داشتند نيز تاييد شده است که در بيشتر موارد آسيب به علت حرکت نامناسب، سنگيني زياد وزنه و عدم هدايت از طرف افراد متخصص بوده است. بنابراين انجام آزمون پزشکي قبل از شروع برنامه تمرينات قدرتي الزامي بوده و افراد متخصص و با تجربه بايد در جلسات تمرين حضور يابند.

وي در پايان تاکيد کرد: جلسات تمرين نيز بايد شامل، 10 تا 15 دقيقه گرم کردن و حرکات کششي باشد و افزايش مقاومت در طول تمرينات، مستلزم اجراي 8 تا 15 حرکت صحيح است لذا کودکان و نوجوانان بايد در مورد تکنيک دقيق و صحيح آموزش لازم را ببينند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
10.77252s, 18q