آیا این تصورات عمومی درست هستند؟

۱۳۹۰/۱۱/۱۷ - ۱۲:۱۳ - کد خبر: 42159
سلامت نیوز: حقیقت این است: دابلیو واكر موتلی، دستیار پروفسور چشم‌پزشكی در كالج پزشكی دانشگاه سینسیناتی می‌گوید: «منحرف كردن عمدی چشم هیچ ضرری ندارد.» اما اگر متوجه شدید كه كودك‌تان این كار را زیاد انجام می‌دهد (زمانی كه از شخصیت كارتونی تقلید نمی‌كند)، ممكن است مشكلات بینایی دیگری داشته باشد.

اگر با موهای خیس بیرون بروید، سرما خواهید خورد

حقیقت این است: جیم سیرز عضو هیات متخصصان اطفال در سان كلیمنت كالیفرنیا و تهیه‌كننده برنامه تلویزیونی «پزشكان» می‌گوید: اگر با موهای خیس از خانه خارج شوید، احساس سرما خواهید كرد اما از نظر سلامتی خوب هستید. او اظهار می‌دارد در واحد تحقیقات سرماخوردگی‌های رایج در انگلستان مطالعاتی صورت گرفته است كه در آن گروهی از داوطلبان بینی‌های خود را به ویروس سرماخوردگی آغشته كردند. نیمی از گروه در اتاق گرم ماندند در حالی‌كه نیمی دیگر دوش گرفته و با موهای خیس كه آب از آن می‌چكید به مدت نیم‌ساعت در راهرو ورودی ایستادند، سپس لباس پوشیدند اما برای چند ساعت دیگر جوراب‌های خیس به پا كردند. آنهایی كه خیس بودند بیش از آنهایی كه خشك بودند دچار سرماخوردگی نشدند. نتیجه‌گیری سیرز این‌گونه است: «احساس سرما بر سیستم ایمنی تاثیر نمی‌گذارد.»

اگر چشمان خود را منحرف كنید، آنها به همین شكل خواهند ماند

حقیقت این است: دابلیو واكر موتلی، دستیار پروفسور چشم‌پزشكی در كالج پزشكی دانشگاه سینسیناتی می‌گوید: «منحرف كردن عمدی چشم هیچ ضرری ندارد.» اما اگر متوجه شدید كه كودك‌تان این كار را زیاد انجام می‌دهد (زمانی كه از شخصیت كارتونی تقلید نمی‌كند)، ممكن است مشكلات بینایی دیگری داشته باشد.
برای از بین بردن تب، غذا یا نوشیدنی سرد بخورید
حقیقت این است: هم در صورت خوردن و هم در صورت نوشیدن، از نوشیدنی بیشتر استفاده كنید. سیرز می‌گوید: «حفظ مایعات بدن از مهم‌ترین كارهاست كه باید انجام دهید. زیرا وقتی مریض هستید، آب زیادی از دست می‌دهید.» او همچنین می‌افزاید نیازی به آشامیدنی‌های به‌خصوصی كه حاوی الكترولیت‌ها باشند نیست، مگر اینكه بر اثر اسهال و استفراغ آب زیادی از دست داده باشید.

آدامس به مدت هفت سال در معده می‌ماند
حقیقت این است: دیوید چولاك، پزشك ارشد در بیمارستان كودكان شبكه مراقبت‌های فیلادلفیا می‌گوید: «مانند اكثر اشیا اگرچه آدامس به آسانی در سیستم گوارشی تجزیه نمی‌شود، اما احتمالا حتی موجب شكم‌درد هم نمی‌شود.»

یك سیب در روز شما را از دكتر دور نگه می‌دارد
حقیقت این است: یك مشت زغال‌اخته در روز برای دور نگه داشتن شما از مریضی موثرتر است. زغال‌اخته پر از مواد مغذی و سرشار از آنتی‌اكسیدان و فیبر است. آنها را همچنین می‌توان آسان درون غلات یا ماست انداخت و مصرف كرد. گفته می‌شود خوردن میوه‌جات و سبزیجات گوناگون برای جلوگیری از بیماری‌های مزمن مانند بیماری‌های قلبی، فشار خون بالا و دیابت حایزاهمیت است.

ترساندن باعث از بین رفتن سكسكه می‌شود

حقیقت این است: پولاك اظهار می‌دارد كه بسیاری از درمان‌های خانگی مانند نگه داشتن نفس یا خوردن یك لیوان آب به صورت وارونه از لحاظ پزشكی به اثبات نرسیده است. به هرحال می‌توانید حقه زیر را كه در نشریه پزشكی نیوانگلند در سال 1971 به چاپ رسیده نیز امتحان كنید: یك قاشق چایخوری شكر سفید را ببلعید. طبق مطالعات، این تاكتیك منجر به قطع شدن سكسكه در 19 بیمار مبتلا از 20 بیمار شده است. چه شیرین.

خوردن ماهی فرد را باهوش می‌كند
حقیقت این است: برای كودكان بالاتر از سه یا چهار سال این امر می‌تواند صادق باشد. ماهی، به‌خصوص نوع پرچرب آن مانند ماهی آزاد، سرشار از اسیدهای چرب امگا3 است كه حاوی DHA (اسیدی كه برای رشد مغز و بینایی كودك مفید است) است. اسكات دابلیو كوهن، متخصص اطفال در بورلی هیلز می‌گوید: «DHA مخصوصا در دو سال اولیه رشد مغز، ادراك و حس بینایی مفید است.» یك مطالعه در سال 2008 توسط طب بالینی اطفال، افزایش درك مطلب و یادگیری لغات در كودكان چهارساله را نشان می‌دهد كه از مكمل DHA به صورت روزانه مصرف می‌كنند. آیا آنهایی كه ترس از ماهی دارند تنها می‌توانند امگا3 را در آن بیابند؟ شما می‌توانید از اوكادو، گردو و روغن كانولا نیز استفاده كنید.

بعد از غذا تا یك ساعت نباید شنا كنید

حقیقت این است: این حرف‌ها را دور بریزید. كوهن می‌گوید: «بعد از خوردن غذا، خون بیشتر وارد سیستم گوارشی شما و از ماهیچه‌ها دور می‌شود. تصور این است كه اگر شما دقیقا بعد از غذا با قدرت تمرین كنید، كمبود خون موجب گرفتگی عضلات می‌شود.» اما این اتفاق نمی‌افتد. سیرز عقیده دارد: «ممكن است انرژی كمتری برای شنای قدرتی داشته باشید، اما این امر نباید مانع از شنا كردن یا بازی كردن شما شود.»

شیر گرم موجب می‌شود تا به خواب روید
حقیقت این است: شیر حاوی مقدار كمی تریپتوفان است (همان آمینو اسید موجود در بوقلمون). میشل بروس، روان‌شناس بالینی در اسكاتسدیل آریزونا و متخصص اختلالات خواب می‌گوید: «شما باید گالن‌ها شیر بنوشید تا احساس خواب‌آلودگی كنید. آنچه تاثیر می‌گذارد عادت دادن كودكان به استراحت كردن است.» و اگر یك لیوان شیر گرم بخشی از این روند باشد، می‌تواند نقش دارونما را داشته باشد. البته بدون در نظر گرفتن علم.

منبع: روزنامه شرق
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.69824s, 18q