سه‌شنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۰ - ۱۲:۳۰
کد خبر: 42211
سلامت نیوز : پوسیدگی دندان به ویژه در كودكان و نوجوانان می شود كه باید از مصرف مداوم این نوشیدنی ها خودداری كرد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت ، مینا مینایی كارشناس دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت،‌ درمان و آموزش پزشكی ،‌ضمن بیان این مطلب اظهار داشت:‌ تهیه نوشابه های گازدار تركیبی از آب، مواد رنگی و طعم دهنده ها و گازكربنیك یا دی اكسید كربن خوراكی است مصرف مستمر آن ها به دلیل وجود مواد رنگی و گاز كربنیك سبب بروز اختلالاتی مانند پوكی استخوان، كهیر، عوارض تنفسی، گوارشی و رفتاری می شود.

وی افزود: قند موجود در این نوشابه ها موجب افزایش وزن، چاقی و عوارض ناشی از آن مانند دیابت، بیماری های قلب و عروقی می شود و مصرف بی رویه این نوشیدنی ها خطرها و آسیب های جدی را به دنبال خواهد داشت.

وی در ادامه در خصوص مصرف آب میوه های تازه و طبیعی گفت: این نوع از آب میوه ها از جمله نوشیدنی های سالم و مغذی هستند كه سرشار از ویتامین ها، موادمعدنی و رنگدانه های گیاهی هستند كه تامین كننده بخشی از نیاز بدن به این مواد می باشد.

مینایی تصریح كرد: نوشیدن آب میوه های غنی از ویتامین ث مانند آب مركبات به جذب آهن كمك می كند و نوشیدن آب میوه هایی كه دارای رنگدانه های ارغوانی تا قرمز هستند به دلیل داشتن آنتی اكسیدان ها خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی و سرطان را كاهش می دهد.

این كارشناس تغذیه توصیه می شود: توصیه می شود این آب میوه ها به صورت تازه و بهداشتی در منزل تهیه شود و بلافاصله پس از تهیه شدن جهت حفظ ارزش غذایی آن را مصرف نمایند. مصرف آب میوه های طبیعی بازاری به دلیل احتمال وجود آلودگی های ثانویه و یا استفاده از یخ های غیربهداشتی و یا میوه های كپك زده توصیه نمی شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 5 =