50 درصد مبتلایان به MS پیش رونده هستند

۱۳۹۰/۱۱/۲۳ - ۱۱:۴۹ - کد خبر: 42447
سلامت نیوز : مدیر گروه بیماری های مغز و اعصاب گفت: نوع پیش رونده اولیه از ابتدا با پیشرفت تدریجی بدون حمله همراه است و در 15-10 درصد بیماران چنین سیری دارند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران ، دکتر آیرملو، مدیر گروه بیماری های مغز و اعصاب  ، با بیان اینکه بیماری های وابسته به ایمنی در سیستم اعصاب با مکانیسم های التهاب، میلین زدایی و دژنراسیون اکسونی عمل می کنند گفت: یافته های عصبی بعد از حملات و عود، با بهبودی نسبی و نیز آسیب آکسونال جزئی همراه است در صورتی که پیشرفت بیماری و تخریب آکسونی با آسیب های دائمی در سیستم اعصاب همراه می شود.

مدیرگروه بیماری های مغز و اعصاب با اشاره به اینکه بیماری MS (مولتیپل اسکلروزیس) یک اختلال وابسته به ایمنی است تصریح کرد: منشأ این بیماری ناشناخته است ولی استعداد ژنتیکی منجر به پاسخ به یک عمل شروع کننده محیطی می شود.

وی با بیان اینکه این عامل محیطی ممکن است ویروس یا باکتری باشد که در نهایت سلول های محیط سیستم اعصاب مرکزی را تحت تهاجم قرار می دهد اظهار داشت: در اثر فعالیت مجدد این سلول ها توسط اتوآنتی ژن ها در سیستم اعصاب مرکزی سیتوکین ها و دیگر مواد در سیستم مرکزی اعصاب آزاد شده و منجر به ایجاد پاتولوژی در این قسمت می شود.

عضو هیئت مدیره انجمن MS استان آذربایجان شرقی بیان داشت: از نظر پیش آگهی در افراد مذکر سنین بالای 35‌، در برخی نواحی مختلف عصبی، بهبود جزئی بعد از حمله،علائم سابقه مغز، تعداد زیاد حملات و تعداد فراوان ضایعات MRI با پیش آگهی بد همراه هستند.

وی با اشاره به اینکه از نظر فرم های بیماری MS شایعترین شکل (90-80 درصد در شروع بیماری) نوع عود کننده و بهبود یابنده و نوع پیش رونده ثانویه در 50 درصد موارد بعد از 15 سال اتفاق می افتد و در 80 درصد بعد 25 سال تظاهر به این شکل است تصریح کرد: نوع پیش رونده اولیه از ابتدا با پیشرفت تدریجی بدون حمله همراه است و در 15-10 درصد بیماران چنین سیری دارند.

*60 درصد کل بیماران MS بعد از 20 سال توانایی حرکت خواهند داشت
وی گفت: نادرترین فرم نوع پیش رونده عود کننده است که در ابتدا پیش رونده است ولی در سیر بیماری در مواردی با حملات بعدی همراه است و 15-10 درصد بیماران در طول زمان حملات نادری با ناتوانی جزئی دارند که به آنها MS خوش خیم گفته می شود و حدود 15-10 درصد بیماران را شامل می شود.

مدیر گروه بیماری های مغز و اعصاب با بیان اینکه در مجموع 60 درصد کل بیماران MS بعد از 20 سال توانایی حرکت داشته و 30-20 درصد به شغل خود ادامه داده و کمتر از 15 درصد نیازمند پرستار هستند افزود: یکی از مهمترین فاکتورهای پیشرفت بیماری تعداد حملات در 20 سال اول بیماری است به طوری که اگر یک حمله طی دو سال اتفاق بیافتد 13 سال به طول می انجامد که بیماری به 3EDSS برسد در حالیکه در 5 حمله یا بیشتر از آن در 2 سال این زمان به 3 سال می رسد.

وی تصریح کرد: برای 6EDSS این مقدار به ترتیب 20 سال در یک حمله و 7 سال در 5 حمله یا بیشتر است.

آیرملو یادآور شد: از فاکتورهای دیگر خطر پیشرفت بیماری سیر پیشرونده زمان پائین اولین و دومین حمله شروع با درگیری های متعدد زمان کوتاه شروع بیماری و EDSS افزاینده و همچنین کنترل حملات در فاز پیشرونده بیماری در پیشرفت بیماری است.

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تبریز در پایان خاطرنشان کرد: در نهایت برای درمان این بیماری تیمی متشکل از متخصص مغز و اعصاب، طب فیزیکی، اورولوژیست، کاردرمان، پرستار، روان درمان، فیزیوتراپ، نوروسایکولوژیست، داروساز، گفتار درمان و مددکاران اجتماعی باید همکاری کنند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
7.24771s, 18q