ميزان تماشاي تلويزيون در كودكان به يك ساعت در روز محدود شود

۱۳۸۶/۰۳/۱۳ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 4257
ميزان تماشاي تلويزيون در كودكان به يك ساعت در روز محدود شود

دكتر "غلامرضا خاتمي" فوق تخصص گوارش كودكان در حاشيه برپايي همايش بيماري‌هاي شايع گوارش كودكان در گفت و گو با خبرنگار علمي ايرنا گفت نشستن ساعات طولاني پاي تلويزيون و كامپيوتر مشكل چاقي در كودكان را تشديد مي‌كند.

وي افزود: توصيه ما به والدين اين است كه مدت تماشاي تلويزيون و نشستن پاي كامپيوتر در كودكان را به يك ساعت در روز محدود كنند و در مقابل آنها را به پياده روي، ورزش و تحرك تشويق كنند.

استاد دانشگاه علوم پزشكي تهران گفت علاوه بر تحرك، تغذيه مناسب و استفاده از غذاهاي ايراني كه تامين‌كننده پروتئين و كالري مورد نياز بدن است نقش موثري در سلامت كودكان دارد.

دكتر خاتمي افزود گروهي از كودكان بر اثر نخوردن و نرسيدن پروتئين مورد نياز بدنشان دچار سوء تغذيه مي‌شوند و در مقابل كودكاني هستند كه بر اثر خوردن غذاهاي پرچرب و پركالري هر چند دچار افزايش وزن و چاقي مي‌شوند ولي آنها هم دچار سوء تغذيه هستند.

به گفته رئيس انجمن گوارش و كبد اطفال، ميان وعده مناسب نقش موثري در سلامت تغذيه‌اي كودك دارد كه بعد از سن دو سالگي بايد در ليست برنامه غذايي كودك قرار گيرد.

وي گفت براي بهبود وضعيت تغذيه در كودكان بايد برنامه غذايي كودكان را تنظيم كرد به اينصورت كه در برنامه غذايي كودكان كه بعد از سن دو سالگي تغذيه آنها عمدتا همان غذاي معمولي خانواده است بايد از ميان وعده مناسب هم براي آنها استفاده كرد.

اين فوق تخصص گوارش كودكان با اشاره به اينكه برخي از ميان وعده‌ها مثل چيپس و پفك به ميزان زياد در كودكان استفاده مي‌شود افزود اين مواد هيچ‌گونه ارزش غذايي ندارند .

وي افزود اين گونه مواد غذايي نه كالري مناسب دارد و نه پروتئين مورد نياز را تامين مي‌كنند به همين خاطر توصيه مي‌شود والدين كودكان را با غذاهاي بهتري آشنا كنند و اگر كودك به ساندويچ علاقه دارد مادر مثلا كتلت بپزد و به شكل ساندويچ به كودك بدهد.

وي گفت بستني به عنوان يك ميان وعده مناسب براي كودك توصيه مي‌شود كه هم كالري دارد و هم پروتئين مود نياز را تامين مي‌كند.

دكتر خاتمي با اشاره به اينكه كودكان را بايد از خوردن غذاهاي آماده و به عبارتي فست فودها منع كرد افزود اين گونه غذاها بدون اينكه پروتئين بدن را تامين كنند حجم بالايي از كالري را به بدن وارد مي‌كنند كه منجر به بروز چاقي و اضافه وزن مي‌شوند.

اولين همايش بيماري‌هاي شايع گوارش كودكان دهم و يازدهم خرداد ماه برگزار شد.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.39457s, 18q