عضو كميسيون بهداشت و درمان مجلس شوراي اسلامي با تأكيد بر برخورد با مافياي دارو در كشور گفت: مافياي دارو به دنبال انحصار بازار 1400 ميليارد توماني است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل ازباشگاه خبرنگاران حسينعلي شهرياري در جمع خبرنگاران گردش مالي دارو در كشور را سالانه 1400 ميليارد تومان عنوان كرد و اين رقم را بسيار چشمگير دانست و افزود: برخي اشخاص و گروه‌ها با مختل كردن سيستم دارويي كشور به دنبال سودهاي كلان هستند. سودي كه در تجارت دارو وجود دارد، در بحث مواد مخدر وجود ندارد، بنابراين زمينه سوء‌استفاده را فراهم مي‌كند.
وي گفت: برخي اشخاص و گروه‌ها با مختل كردن سيستم دارويي كشور به دنبال سودهاي كلان هستند.
نماينده مردم زاهدان افزود: متأسفانه طي سال‌هاي گذشته واردات دارو، داروهاي يارانه‌اي و حتي داروهاي تك نسخه‌اي در انحصار برخي افراد و شركت‌هاي توليدي داخلي بوده است و حتي در اين زمينه هيچ‌گونه نظارتي از سوي وزارت بهداشت و درمان صورت نمي‌گرفت.
عضو كميسيون بهداشت و درمان مجلس ادامه داد: انحصار در سيستم دارويي كشور به حدي بود كه هيچ كسي به خود اجازه نمي‌داد به اين سيستم وارد شود، تا جايي كه تغييرات در سطح مديران نيز چيزي را عوض نمي‌كرد و در واقع تفكر يكساني حاكم بود.
عضو كميسيون بهداشت و درمان مجلس تأكيد كرد: خوشبختانه با روي كارآمدن دولت نهم انحصار در سيستم دارويي كشور شكسته شد و نظارت بر كيفيت داروهاي وارداتي و توليد داخل بيشتر شد.
شهرياري اظهار داشت: هم اكنون كيفيت داروهاي توليد داخل در مقايسه با مشابه خارجي پايين است و مواد اوليه داروهاي توليد داخل هم از هندوستان، چين و كشورهاي بلوك شرق وار مي‌شود كه كيفيت مناسبي ندارند.
وي درباره اين كه آيا سازمان‌هاي دارويي، درماني مانند بيمه خدمات درماني كه نقش بسيار مهمي در بازار داروي كشور دارد اين انتقاد بر آن وارد نيست كه در راس اين سازمان سه داروساز حضور دارند گفت: حضور يك گروه خاص با يك مدرك تحصيلي در يك مجموعه درست نيست.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 6 =