يك كارشناس تغذيه:

کلم بروکلی به تقویت بینایی کمک می کند

۱۳۹۰/۱۱/۲۶ - ۱۲:۳۸ - کد خبر: 42671
کلم بروکلی به تقویت بینایی کمک می کند
سلامت نیوز : یك كارشناس تغذیه گفت: كلم بروكلی نقش بسیار مهمی در از بین بردن عفونت، كمك به بینایی و تقویت سیستم ایمنی بدن دارد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ، یوسف نقیایی گفت: كلم بروكلی در گروه سبزیجات قرار گرفته و مانند سایر سبزیجات به مصرف آن تاكید بسیار فراوان می‌شود. این نوع سبزی با توجه به تركیبات ارزشمند آن فواید بی‌شماری برای سلامت انسان دارد.

وی افزود: هر100 گرم از این نوع كلم، حاوی 43 كیلو كالری انرژی بوده كه حاوی فیبر خوراكی نسبتا خوب و بالایی در حد 4 گرم است و به همین دلیل نقش بسیار مناسب و خوبی جهت پیشگیری از بروز سرطانهای دستگاه گوارش، كاهش جذب قند در افراد دیابتی، كاهش كلسترول و چربی‌های اضافه خون در بیماران قلبی و عروقی دارد.

وی ادامه داد: آهن موجود در كلم بروكلی نسبت به سایر سبزیجات قابل توجه بوده به طوری كه در 100 گرم كلم بروكلی حدود یك و نیم میلی گرم آهن وجود دارد كه می‌تواند نقش خوبی در تامین افراد كم خون داشته باشد.

نقیایی خاطرنشان كرد: كلم بروكلی پتاسیم نسبتا بالایی به میزان 389 میلی گرم دارد و از آنجایی كه پتاسیم برای بیماران قلبی و عروقی مناسب است، مصرف این نوع كلم برای این بیماران مفید است.

این كارشناس تغذیه اضافه كرد: همچنین ویتامین‌های بسیار ارزشمندی در كلم بروكلی یافت می‌شود كه عبارتند از ویتامین A و پیش سازهای آن كه نسبت به سایر سبزیجات مقادیر بالاتری در كلم بروكلی دیده می‌شود كه نقش بسیار مهمی در از بین بردن عفونت، كمك به بینایی و تقویت سیستم ایمنی بدن دارد.

وی افزود: حدود 300 میكروگرم ویتامین K در كلم بروكلی وجود دارد كه می‌تواند نقش مناسبی در پیشگیری از خونریزی‌ها داشته باشد. همچنین ویتامین C آن نیز در بین سبزیجات حاوی مقادیر خوبی یعنی 85 میلی گرم است.

وی ادامه داد: همچنین 60 میلی گرم اسید فولیك در كلم بروكلی وجود دارد. وجود ویتامین‌های C و پیش سازهای ویتامین A بهترین آنتی اكسیدانهای طبیعی بوده كه می‌تواند نقش موثری در پیشگیری از بروز انواع سرطان‌ها داشته باشد.

نقیایی تصریح كرد: همچنین ماده‌ای به نام سولفورافان در كلم بروكلی به وفور یافت می‌شود كه از تكثیر و پیشرفت سلولهای سرطانی جلوگیری می‌كند و به دلیل وجود این ماده، تركیبات این سبزی را یكی از مواد غذایی بسیار موثر به عنوان ضد سرطان می‌شناسند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
7.64737s, 19q