دیابت بر شنوایی زنان تاثیر منفی می گذارد

۱۳۹۰/۱۱/۲۷ - ۱۲:۵۷ - کد خبر: 42739
سلامت نیوز : تحقیقات تازه پزشکی در آمریکا نشان داد که بیماری دیابت بر شنوایی زنان تاثیر منفی می گذارد.
 
به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس ، این تحقیقات حاکی است: بیماری دیابت بر حس شنوایی زنان بویژه زنان بالای 60 سال تاثیر منفی می گذارد.

پژوهشگران دانشگاه هنری فورد در شهر دیترویت آمریکا اطلاعات مربوط به حس شنوایی بیش از 990 مرد و زن بویژه دیابتی ها را در طول سالهای 2000 تا 2008 میلادی مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند و آنها به دو گروه تقسیم شدند که گروه اول موفق به حفظ  ثبات سطح قند خون خود شده بود اما گروه دوم موفق به این کار نشده بودند.

این تحقیقات نشان داد: 14 درصد زنانی که سن آنها بین 60 تا 70 سال بود و توانسته بودند سطح قند خون خود را کنترل کنند – درمقایسه با زنانی که دچار بیماری دیابت نبودند- حس شنوایی خود را از دست دادند.

این تحقیقات همچنین نشان داد افزایش میزان از دست دادن حس شنوایی در بین زنانی که ثبات سطح قند خون خود را حفظ نکرده بودند، 28 درصد بود.

دیابت یا بیماری قند وقتی ایجاد می شود که هورمون انسولین به عنوان تنظیم‌ کننده قند خون یا به اندازه کافی در بدن تولید نمی‌ شود یا اینکه

بافت ‌های بدن به درستی به آن پاسخ نمی‌دهند لذا سوخت و ساز قند در بدن مختل می ‌شود و قند خون از حد طبیعی خود بالاتر می‌رود و در نهایت علائم شاخص دیابت به صورت پرخوری، پرنوشی و پر ادراری ظاهر می‌شود.

هورمون انسولین که از سلول‌های جزایر لانگرهانس در غده لوزالمعده به درون خون ترشح می‌شود، کارکردهای مختلفی در بدن دارد و از جمله ورود قند را از خون به درون سلول ‌ها تسهیل می‌کند تا سلول‌ ها بتوانند برای تامین انرژی خود از آن استفاده کنند.

در صورت کمبود یا عدم تاثیر انسولین، قند نمی ‌تواند وارد سلول ‌ها شود و در نتیجه قند خون بالا می‌رود. بالا رفتن قند خون علاوه بر ایجاد علائم حادی که در بالا به آن اشاره شد، در درازمدت باعث آسیب رساندن به تقریبا هر عضو حیاتی بدن از جمله قلب، مغز، چشم و کلیه ‌ها می‌شود.

دیابت را بر حسب علت ایجاد بیماری به دو گروه دیابت نوع اول و دوم تقسیم می‌کنند. دیابت نوع اول یا دیابت نوجوانان در نتیجه تخریب نابجای سلول‌ های مولد انسولین به وسیله دستگاه ایمنی بدن رخ می‌دهد.

این بیماران مجبورند از همان ابتدا با تزریق انسولین خارجی کمبود این هورمون را در بدن رفع کنند و قند خود را در حالت عادی نگه دارند.

دیابت نوع دوم یا دیابت بزرگسالان معمولا در میانسالی بروز می‌کند و زمینه ارثی در ایجاد آن دخیل است. این نوع دیابت به علت مقاومت پیدا کردن سلول‌های بدن به انسولین رخ می‌دهد و علاجی ندارد اما کارهای مختلفی می‌توان برای اداره درمانی و نیز پیشگیری از آن انجام داد.

کنترل دقیق دیابت و طبیعی‌کردن قند خون در هر دو نوع این بیماری می‌ تواند باعث جلوگیری از بروز عوارض درازمدت تهدید کننده حیات ناشی از آن شود و عمر طبیعی بیماران را تضمین کند.

دیابت نوع دوم بسیار شایع ‌تر از دیابت نوع اول است به طوری که 90 تا 95 درصد بیماران به نوع دوم دیابت مبتلا هستند.

سازمان بهداشت جهانی در تازه ترین گزارش خود پیش بینی کرده است که میزان مرگ و میر افراد دیابتی تا سال 2030 میلادی افزایش یابد.

این سازمان تعداد افراد مبتلا به دیابت در جهان را بیش از 346 میلیون نفر اعلام کرده و گفته است: پیروی از رژیم غذایی سالم، ورزش منظم، وزن مناسب و خودداری از مصرف دخانیات به مبتلا نشدن به بیماری دیابت کمک می کند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.4961s, 19q