احداث 2مركز درمان بيماران هموفيلي تا پايان سال در تهران

۱۳۸۶/۰۳/۱۶ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 4287
احداث 2مركز درمان بيماران هموفيلي تا پايان سال در تهران

دكتر راضيه حنطوش در گفت وگو با ایسنا، گفت: در حال حاضر تنها 6 مركز درماني در تهران، اصفهان، شيراز، مشهد، اهواز و كرمان به طور مستقل به بيماران هموفيلي خدمات ارائه مي‌كنند.

وي افزود: با در نظر گرفتن اين شرايط و با توجه به اهميت درمان مستمر و در دسترس اين بيماران، در حال احداث يك مركز درمان در بيمارستان مفيد ويژه كودكان و يك مركز ديگر در بيمارستان امام خميني (ره) براي بزرگسالان هستيم.

كارشناس هموفيلي مركز مديريت پيوند و بيماريهاي خاص، به جلسه اخير اين مركز با معاونت غذا و داروي وزارت بهداشت اشاره كرد و گفت: نياز به برنامه‌ريزي دقيقي براي تجهيز دارويي اين دو بيمارستان بود كه با برگزاري اين جلسه، حمايت معاونت غذا و داروي وزارتخانه در اين رابطه جلب شد.

دكتر حنطوش اظهار كرد: مراكز جامع درمان هموفيلي شامل بخش‌هاي مختلفي از جمله داروخانه، ارتوپدي، هماتولوژي، فيزيوتراپي و دندانپزشكي است. در حال حاضر داروخانه مركز درماني امام خميني (ره) با اختصاص يك شعبه از داروخانه سيزده آبان به خود در حال فعاليت است.

وي خاطرنشان كرد: براي انجام اين طرح 500 تا 600 ميليون تومان اعتبار در نظر گرفته شده است.

كارشناس هموفيلي مركز مديريت پيوند و بيماريهاي خاص، با بيان اينكه طرح احداث اين دو مركز سال گذشته تدوين شد، گفت: جذب اعتبارات و جلب مساعدت‌هاي دانشگاه‌ها نيز سال گذشته صورت گرفت.

دكتر حنطوش با بيان اين كه در تهران هزار و750 بيمار هموفيلي وجود دارد، تعداد كودكان هموفيلي زير 12 سال را 400 تا 500 نفر دانست و خاطرنشان كرد: با توجه به اين كه يك بيمار هموفيلي نيازمند معاينه و درمان از جنبه‌هاي مختلف علاوه بر دريافت فاكتور انعقاد خون است، انتظار داريم تقريبا تمام بيماران براي درمان، به اين دو مركز مراجعه كنند.

وي يادآور شد: اين مراكز دولتي هستند. بنابراين با مراجعه آنها علاوه بر اينكه بيماران از خدمات به صورت رايگان بهره‌مند مي‌شوند، نام آنها ثبت و پرونده‌اي نيز براي بيماران تشكيل مي‌شود.

اين عضو مركز مديريت پيوند و بيماريهاي خاص همچنين با ابراز اينكه بيماران هموفيلي با مشكلات عديده‌اي دست به گريبان بوده و از اين رو از نظر عاطفي و روحي تحت فشارقرار دارند، خاطرنشان كرد: در مراكز جامع درمان بيماران هموفيلي، مددكاران اجتماعي نيز براي رسيدگي به مشكلات بيماران به كار گرفته مي‌شوند.

دكتر حنطوش به احداث درمانگاهي نيز براي بيماريهاي عفوني كه بيماران در اثر تزريق خون به آنها دچار مي‌شوند، اشاره كرد و به ايسنا گفت: در نظر داريم يك آزمايشگاه ژنتيك علاوه بر بخش مشاوره ژنتيك نيز در مراكز جامع درمان در نظر بگيريم.

وي با اعلام اينكه در سال جاري برنامه‌اي براي احداث مراكز جامع درماني در ساير شهرهاي كشور وجود ندارد، يادآور شد: 15 تا 20 مركز نيز براي درمان بيماران هموفيلي در دانشگاه‌هاي قطب كشور در نظر گرفته‌ايم.

كارشناس هموفيلي مركز مديريت پيوند و بيماريهاي خاص وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي در پايان به خدمات مناسبي كه تاكنون از سوي كانون هموفيلي به بيماران ارائه شده اشاره كرد و گفت:‌ از اين پس سازمان‌هاي غيردولتي در موازات وزارتخانه به كار خود ادامه خواهند داد.


 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
8.15833s, 18q