رئیس بیمارستان فارابی:

رکورد اعمال جراحی چشم دنیا در ایران شکست

۱۳۹۰/۱۲/۰۴ - ۱۳:۳۷ - کد خبر: 43180
سلامت نیوز : رئیس بیمارستان فارابی با بیان اینکه رکورد اعمال جراحی چشم دنیا در بیمارستان فارابی شکست، گفت: تحریم‌ها هیچ تأثیری بر روند پیشرفت کار نداشته است.
 
 به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس محمود جباروند صبح امروز در نشست خبری تشریح چگونگی انجام 400 عمل جراحی که رکورد اعمال جراحی چشم دنیا در در یک روز توسط 20 فوق متخصص جراحی شکست اظهار داشت: در سال 89 شش هزار بیمار را در فارابی ویزیت و 60 هزار نفر را مورد عمل جراحی قرار دادیم.

وی تصریح کرد: به خاطر پاسخگویی بهتر به نیازهای مردم و افزایش تعداد مراجعان تلاش کردیم توانمندی بیمارستان را افزایش دهیم و اعمال جراحی را به روز کرد.

وی افزود: به همین علت امروز برنامه‌ای تحت عنوان جهاد خدمت‌رسانی به بیماران را با همکاری استادان فوق‌تخصص بیمارستان فارابی و پرستاران این بیمارستان اجرا می‌کنیم و طی آن 400 تا 450 بیمار چشمی را تحت  عمل جراحی قرار می‌دهیم.

جباروند تاکید کرد: این اعمال جراحی شامل آب مروارید، عیوب انکساری، شبکیه و موارد اورژانس می‌شود؛ تلاش می‌کنیم هیچ بیماری در نوبت عمل جراحی باقی نماند علاوه بر آن با اجرای این طرح توانمندی خود را در برابر موارد بحران ارزیابی می‌کنیم.

رئیس بیمارستان فارابی افزود: حدود 20 نفر از استاتید چشم درگیر این اعمال جراحی هستند که همه آنها فوق‌تخصص چشم هستند.

وی ادامه داد: امروز هم از نظر کیفیت و کمیت تلاش می‌کنیم اعمال جراحی به خوبی انجام شود؛ این اعمال جراحی از ساعت 8 امروز آغاز و تا ساعت 19 ادامه دارد.

جباروند تصریح کرد: دنبال زمانبندی نیستیم و رکوردزدن و خدمات پزشکی را کار درستی نمی‌دانیم بلکه به کیفیت خدمات توجه می‌کنیم و تلاش می‌کنیم اعمال جراحی انجام شده بدون عارضه باشد؛ اعمال جراحی امروز جنبه آموزشی ندارد بنابراین فلوشیپ‌ها و دستیاران این اعمال جراحی را انجام نمی‌دهند.

وی خاطرنشان کرد: امروز را به عنوان جهاد خدمتگذاری برای انجام اعمال جراحی به منظور رفع نیاز بیماران نامگذاری کردیم؛ امیدوارم سایر مراکز درمانی با تاسی از این اقدام بیمارستان فارابی برای خدمت جهادی به مردم اعلام آمادگی کنند.

جباروند افزود: جراحی آب مروارید و رفع عیوب انکساری شایع‌ترین اعمال جراحی انجام شده در این بیمارستان است. علاوه بر آن گلوکم، استرابیسم و مجاری اشکی و شبکیه از جمله اعمال جراحی شایع در این بیمارستان است. روزانه قبل از اجرای این طرح حدود 280 عمل جراحی در این مرکز انجام می‌شد.

وی تاکید کرد: بیمارستان فارابی مدرنترین و مجهزترین مرکز چشم‌پزشکی در دنیاست و در این بیمارستان از تمام تجهیزات مدرن برای درمان بیماران استفاده می‌شود؛ ما در این بیمارستان بیمار در نوبت نداریم.

وی در خصوص میزان و کمبود پرستاران در این بیمارستان گفت: پرستاران شاغل در بیمارستان فارابی صبح تا شب مشغول کار و فعالیت هستند و با اضافه کاری تمام نیازهای بیمارستان را مرتفع می‌کنند و از این نظر مشکلی نداریم.

رئیس بیمارستان فارابی در خصوص رکورد قبلی عمل‌های جراحی چشم در یک روز گفت: قبلا هندی‌ها 250 تا 300عمل جراحی را طی یک روز انجام داده‌اند البته آنها این کار را در کمپ‌ها و چادرهای مختلف عملیاتی کرده بودند.

وی ادامه داد: در بیمارستان فارابی 29 اتاق عمل جراحی چشم داریم که این تعداد اتاق عمل برای چشم در دنیا بی‌نظیر است. از سوی دیگر بیشترین مقالات پژوهشی در مجلات چشم را بیمارستان فارابی ارائه می‌کند به گونه‌ای که سال گذشته 120 مقاله از این مرکز درمانی در مجلات معتبر دنیا چاپ شد.

جباروند در مورد پذیرش بیمار از کشورهای همسایه اظهار داشت: طبق اعلام وزارت بهداشت می‌توانیم 20 بیمار را از خارج کشور به صورت روزانه پذیرش و مورد عمل جراحی قرار دهیم؛ اعمال جراحی که در این مرکز انجام می‌شود با روش‌های نوین از جمله جراحی قرنیه با لیزر است.

وی تاکید کرد: 500 تا 600 عمل پیوند قرنیه در سال 90 انجام شده است؛ در طرح سنجش رضایتمندی بیماران دانشگاه علوم پزشکی تهران که در سال 90 انجام شد بیمارستان فارابی توانست رتبه اول را به خود اختصاص دهد.

وی با اشاره به بی‌تاثیر بودن تحریم‌ها در روند عمل‌های جراحی اظهار داشت: بیمه‌ها 6 ماه است که هیچ پولی بابت تعهدات خود به ما پرداخت نکرده‌اند این در حالی است که در حال حاضر درآمدهای ما با هزینه‌کرد همخوانی ندارد. با این حال از خدمت‌رسانی خود به مردم کم نکرده‌ایم.

رئیس بیمارستان فارابی تصریح کرد: از مسوولان بیمه مجدانه می‌خواهم که جهادی انجام دهند و بدهی‌های خود به بیمارستان فارابی تادیه کنند و بیش از این یک بیمارستان دولتی را تحت فشار قرار ندهند. هم اکنون بدهی بیمه‌ها به این بیمارستان 9 میلیارد تومان است.

وی در ادامه بیان داشت: طی 6 ماه آینده اتاق‌های عمل ما به 37 اتاق می‌رسد؛ این مرکز تنها مرکزی است که واحد فراهم آوری سلولهای بنیادین را دارد. همچنین این مرکز تنها بیمارستانی است که مجهز به آزمایشگاه مهارت‌های بالینی است و تمام جراحان و دستیاران و فلوشیپ‌ها اعمال جراحی اولیه خود را روی حیوانات انجام و سپس بر روی انسان کار می‌کنند.

جباروند گفت: به من گفته‌اند که این کارها که انجام می‌دهید به ضرر بخش خصوصی است، من خودم در بخش خصوصی فعالم اما باید در مراکز دولتی بهترین خدمات را به بیماران مراجعه کننده و نیازمند ارائه کنیم.

وی خاطرنشان کرد: در بیمارستان فارابی پدیده زیرمیزی و هزینه‌های اضافه به بیمار نیست. امیدواریم به وضعیتی برسیم که پدیده زیرمیزی کلا در نظام سلامت حذف شود؛ این در حالی است که پدیده زیرمیزی در شهرستانهای ما زیاد است. اعمال جراحی امروز در بیمارستان انجام شد هزینه‌ای بالغ بر 380 میلیون دارد که بیماران تنها فرانشیز را پرداخت می‌کنند.

وی در خصوص مقاوم‌سازی ساختمان بیمارستان گفت: ساختمان بیمارستان را در مقابل زلزله مقام‌سازی کردیم، سقف‌های کاذب را برداشته‌ایم و هم اکنون این بیمارستان تحمل مقاومت در مقابل زلزله 7 ریشتری را دارد؛ همچنین نمازخانه این بیمارستان که برای ارائه خدمات در مواقع بحرانی برای ارائه خدمات در نظر گرفته شده تحمل 8 ریشتر زلزله را دارد؛ هم اکنون درصدد یک بیمارستان جدید در وسعت زیادی هستیم که امیدواریم تا ۴ سال آینده به بهره‌برداری برسد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.86525s, 19q