بيش‌از 73 درصد خانوارها از پايگاه اقتصادي و اجتماعي پايين برخوردارند

۱۳۸۶/۰۳/۱۷ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 4334
بيش‌از 73 درصد خانوارها از پايگاه اقتصادي و اجتماعي پايين برخوردارند

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا بر اساس آخرين تحقيقي انجام شده توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، ‌١٥ درصد خانواده‌هاي روستايي استان ‌١ تا ‌٣ نفر عضو، ‌٦/٢٥ درصد ‌٤ تا ‌٥ نفر عضو و ‌٦/٢٦ درصد آنها ‌٦ تا ‌٧ عضو دارند، اين در حالي است كه ‌٤٠ درصد روستاهاي استان جمعيتي زير ‌١٠٠ خانوار دارند.


بر اساس يافته‌هاي اين طرح پژوهشي ‌٦/٨٥ درصد خانواده‌ها روستايي استان داراي تلويزيون هستند اما ويدئو نادرترين وسيله‌ و امكان فرهنگي در خانواده‌هاي روستايي است و ‌٢/٩٢ درصد خاواده‌ها فاقد ويدئو هستند.


رايج‌ترين وسيله‌ رفاهي در خانواده‌هاي روستايي يخچال (‌٩/٩١ درصد) و پس آن پنكه (‌٣/٦٥ درصد) است ‌و نادرترين وسيله‌ رفاهي آسياب برقي ‌٣/١ و پس از آن ماشين لباس شويي است.


يافته‌هاي اين تحقق گوياي آن است كه ‌٤/٤ درصدخانواده‌هاي روستايي از پايگاه اقتصادي - اجتماعي بالا، ‌٩/٢١ درصد از پايگاه اقتصادي اجتماعي متوسط و ‌٨/٧٣ درصد از پايگاه اقتصادي و اجتماعي پايين برخوردارند.


‌٣٢ درصد روستاهاي استان فاقد كتابخانه و متعاقبا كتاب براي امانت هستند و ‌٧/٢٩درصد خانواده‌ها فاقد هر نوع كتاب غيردرسي هستند، ‌٦/٥١ درصد نيز حداكثر ‌١٠ جلد كتاب غيردرسي در خانه دارند.


اين گزارش حاكي است كه هنوز در ‌٣/٤٠ درصد خانه‌هاي روستايي راديو وجود ندارد. در ‌٥/٧٧ درصد روستاها مردم از طريق گپ زدن و آفتاب نشيني بيشتر اوقات فراغت خود را مي‌گذرانند.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.32156s, 18q