لوازم آرایش تقلبی دشمن پوست شما

۱۳۹۰/۱۲/۱۲ - ۰۸:۴۶ - کد خبر: 43612
لوازم آرایش تقلبی دشمن پوست شما
سلامت نیوز: امروزه بیشتر خانم‌ها از لوازم آرایشی مختلفی استفاده می‌كنند و باور دارند توسط آنها زیباتر می‌شوند و علاوه بر آن، پوستی شفاف‌تر و صاف‌تر نیز خواهند داشت.

آیا این طرز فكر درست است؟ آیا واقعا استفاده از كرم‌ها و محصولات مختلف آرایشی ، موجب زیبایی و لطافت بیشتر پوست می‌شود؟

اگر شما هم چنین فكر می‌كنید، باید بدانید كه متخصصان می‌گویند بر اثر استفاده طولانی‌مدت از این لوازم و بخصوص در صورت نادیده گرفتن نكاتی خاص، عوارض مختلفی برای شما به وجود می‌آید كه نه‌تنها زیبایی و لطافت پوست را از بین می‌برد، بلكه دردسرساز هم خواهد بود.

دكتر امیرهوشنگ احسانی، متخصص پوست و مو و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی تهران در گفت‌وگو با «جام‌جم» درباره مشكلات استفاده از لوازم آرایش یادآور می‌شود: یكی از مشكلات و عوارضی كه ممكن است در اثر استفاده از لوازم آرایش برای فرد ایجاد شود، تشدید جوش‌های صورت است. به همین دلیل بسیاری از خانم‌هایی كه از این محصولات استفاده می‌كنند، پس از مدتی با تشدید جوش‌های صورت، ایجاد ضایعات آكنه‌ای و چركی یا افزایش یافتن جوش‌های زیرپوستی روبه‌رو می‌شوند و برای حل مشكل از پزشك كمك می‌گیرند.

به گفته، وی افرادی كه پوستشان چرب است و زمینه كمی از جوش‌های صورت را نیز دارند، باید بیشتر دقت داشته باشند، چون در صورت استفاده طولانی‌مدت از این لوازم، وضعیت پوستشان بدتر می‌شود.

دكتر احسانی با اشاره به بروز حساسیت‌های پوستی، توضیح می‌دهد: یكی دیگر از عوارضی كه ممكن است بر اثر استفاده از لوازم آرایش ایجاد شود، بروز حساسیت‌ها و اگزماهای پوستی است. این مشكل بخصوص در ناحیه دور چشم، بیشتر مشاهده می‌شود و شاید بتوان گفت استفاده از محصولات آرایشی شایع‌ترین علت بروز حساسیت یا اگزمای دور چشم است.

این متخصص پوست و مو درباره ایجاد این حساسیت‌ها می‌گوید: ممكن است فردی از لوازم آرایشی خاصی استفاده كند، اما بعد از گذشت مدتی نسبت به آن حساسیت نشان دهد كه این حساسیت به صورت قرمزی، پوسته‌ریزی و خارش نمایان می‌شود.

وی می‌افزاید: با استفاده از تست خاصی به نام تست حساسیت یا تست قطعه‌ای، می‌توان عامل ایجاد حساسیت را تشخیص داد و با حذف آن مشكل را بهبود بخشید.

این عضو هیات علمی دانشگاه با اشاره به عوارضی كه ممكن است برای ابروها و مژه‌ها ایجاد شود، توضیح می‌دهد: استفاده از لوازم آرایش مربوط به مژه یا ابرو نیز می‌تواند در طولانی‌مدت سبب آسیب دیدن موها و ایجاد حساسیت شود. همچنین چون پوست پلك بسیار نازك است، حساسیت در این ناحیه بیشتر بروز می‌كند.

به گفته وی، حساسیت‌ها با قرمزی و خارش نمایان می‌شود و بتدریج بر اثر خارش، موجب تیره و ضخیم شدن پوست نیز خواهد شد.

محصولات آرایشی؛ اصلی یا تقلبی!

تشخیص این‌كه لوازم آرایش مورد استفاده اصلی است یا تقلبی، كار راحتی نیست و حتی می‌توان گفت این مورد را اصلا نمی‌توان از شكل ظاهری یا بسته‌بندی محصول تشخیص داد، اما با توجه به عوارض و مشكلاتی كه در اثر استفاده از لوازم آرایش تقلبی ایجاد می‌شود، بهتر است نسبت به انتخاب انواع مناسب و مطمئن این محصولات دقت بیشتری داشته باشید.

دكتر احسانی در این زمینه می‌گوید: احتمال بروز مشكلات و عوارض پوستی در اثر استفاده از لوازم آرایش تقلبی در مقایسه با انواع اصلی آن، بسیار بیشتر است بنابراین هنگام خرید حتما باید این نكته را در نظر داشته باشید وبه‌دلیل ارزان‌تر بودن محصولات تقلبی، آنها را انتخاب نكنید.‌

دكتر احسانی با بیان این كه چربی زیاد باعث تشدید جوش‌های صورت می‌شود، توضیح می‌دهد: اغلب پایه لوازم آرایش چرب است و این مورد می‌تواند دلیلی برای تشدید جوش‌های صورت باشد؛ البته در انواع اصلی لوازم آرایشی، مقدار چربی موجود در محصولات كنترل شده است. در حالی كه انواع تقلبی این محصولات، چربی بیشتری دارد و در نتیجه تشدید آكنه در اثر استفاده از آنها نیز بسیار بیشتر اتفاق می‌افتد.

انتخاب لوازم آرایش مناسب با نوع پوست

به طور حتم برای انتخاب بهترین نوع لوازم آرایش، باید عوامل مختلفی را در نظر داشت؛ یكی از مهم‌ترین این موارد نوع پوست فردی است كه می‌خواهد از آنها استفاده كند.

این متخصص پوست در این زمینه توضیح می‌دهد: با توجه به این‌كه اغلب لوازم و محصولات آرایشی حاوی چربی است، استفاده از این مواد برای كسانی كه پوست خشكی دارند یا زیاد مستعد جوش زدن نیستند، چندان دردسرساز نخواهد بود، اما در مقابل به افرادی كه پوستشان چرب است توصیه می‌شود برای كاهش مشكلات و عوارض پوستی، از انواع كم‌چرب این لوازم استفاده كنند.

راه‌حل چیست؟

با توجه به این‌ كه اغلب افراد برای زیبایی بیشتر ترجیح می‌دهند از لوازم آرایش استفاده كنند، باید بدانیم در صورت ایجاد مشكلاتی مانند افزایش تعداد جوش‌های صورت، چه كاری می‌توان انجام داد.

دكتر احسانی با تاكید بر حذف محصولی كه موجب حساسیت و دردسر شده است، می‌گوید: اگر مشكلات و عوارض پوستی برای مدتی طولانی ادامه یابد، توصیه می‌شود با انجام تست حساسیت علت اصلی ایجاد اگزما را تشخیص دهید و آن را از لوازم آرایش مورد استفاده حذف كنید.

به گفته این متخصص پوست، هر چه مواد آرایشی برای مدت بیشتری روی پوست باقی بماند، عوارض ناشی از آن نیز بیشتر می‌شود؛ به این معنی كه برای كاهش احتمال ایجاد حساسیت و جوش، این مواد باید مدت زمان كمتری با پوست در تماس باشد.

این عضو هیات علمی دانشگاه می‌افزاید: مواد پاك‌كننده‌ای كه برای پاك كردن آرایش وجود دارد، مواد استانداردی است كه موجب تحریك و خشكی پوست نمی‌شود و واكنش خاصی نیز نشان نمی‌دهد. علاوه بر این، می‌توان از صابون‌های مناسب و بخصوص صابون بچه كه موجب خشكی پوست نمی‌شود نیز برای پاك كردن آرایش استفاده كرد.

به گفته وی، تركیبات پاك‌كننده‌های آرایش صورت و دور چشم متفاوت است ولی این محصولات به گونه‌ای طراحی شده‌ است كه علاوه بر تمیز كردن پوست، موجب حساسیت و خشكی نمی‌شود.

دكتر احسانی تاكید می‌كند: محصولات آرایشی را حتما از مراكز معتبر تهیه كنید؛ چون انواع تقلبی این محصولات ممكن است در كوتاه‌مدت، مشكلی برای شما ایجاد نكند، اما در طولانی مدت حتما سبب بروز عوارض جدی می‌شود. همچنین تا جایی كه می‌توانید كمتر از لوازم آرایش و بخصوص انواع مربوط به دور چشم استفاده كنید تا احتمال ایجاد حساسیت كاهش یابد. علاوه بر این، دقت داشته باشید محصولات را با توجه به نوع پوست خود انتخاب كنید تا احتمال بروز عوارض را به حداقل برسانید.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
12.53706s, 20q