چربی‌ امگا 3 برای سلامت اسپرم ضروری است

۱۳۹۰/۱۲/۱۳ - ۱۱:۵۴ - کد خبر: 43709
چربی‌ امگا 3 برای سلامت اسپرم ضروری است
سلامت نیوز: یک بررسی جدید نشان می‌دهد اسیدهای چرب امگا 3 که در ماهی یافت می‌شوند، برای رشد طبیعی اسپرم ضروری هستند....

اسید دکوزوهگزانوئیک یا DHA یک اسید چرب امگا 3 مهم و برای رشد طبیعی مغز و چشم لازم است. پیش از این پژوهشگران دریافته بودند DHA در باروری جنس مذکر موش‌های آزمایشگاهی نقش دارد و میزان آن در بیضه‌ها و مغز بسیار بالاست، اما تا به حال نقش دقیق این ماده در این بافت‌ها مشخص نبود. 3سال پیش، دانشمندان موش‌هایی را ایجاد کردند که توانایی ساختن DHA نداشتند و با بررسی آنها به نقش این اسید چرب در رشد اسپرم پی بردند.

نتایج نشان داد DHA در تشکیل ساختاری به نام آکروزوم نقش دارد.

«آکروزوم» ساختاری کلاهک شکل در سر اسپرم است که درورن آن آنزیم‌های تجزیه‌کننده لایه‌های بیرونی تخمک وجود دارد و به این ترتیب امکان وارد شدن اسپرم به تخمک و لقاح آن را فراهم می‌کند.

در صورت فقدان DHA اسپرم‌ها بدون آکروزوم خواهند بود و توانایی بارور کردن تخمك را نخواهند داشت. از آنجا که انسان‌ها و سایر پستانداران می‌توانند DHA را از سایر اسیدهای چرب بسازند، کمبود این اسید چرب خیلی شایع نیست، اما اگر آنزیم سازنده این اسید چرب در بدن دچار نقصان باشد، ممکن است باعث ناباروری شود.

میزان پایین DHA در خون در تحقیقات قبلی با کاهش باروری در مردان ارتباط داده شده و رژیم غذایی غنی از DHA ممکن است مشکلات ناباروری را حل کند. همچنین در آینده ممکن است با هدف قرار دادن آکروزوم و جلوگیری از تشکیل آن، بتوان داروهایی برای کنترل باروری مردان ساخت.

DHA مانند سایر اسیدهای چرب امگا 3 در ماهی، به خصوص ماهی‌های آب سرد اقیانوسی و جلبک‌ها یافت می‌شود.

منبع: هفته نامه سلامت

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.1115s, 18q