جدیدترین مطالعات درباره مضرات برنزه کردن پوست

۱۳۹۰/۱۲/۱۳ - ۱۳:۴۲ - کد خبر: 43735
سلامت نیوز: بهتر است با عوارض برنزه کردن پوست و همچنین در مورد جدیدترین مطالعات در دانشگاه ییل آمریکا در مورد مضرات برنزه کردن پوست آشنا شوید.

دکتر عباس انتظاری متخصص پیشگیری از بیماری ها و عفونی و عضو هیئت علمی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و عضو آکادمی زیبایی آمریکا و عضو انجمن لیزر پزشکی ایران در گفتگو با باشگاه خبرنگاران اظهار داشت: واژه برنزه کردن TANNING از اروپا نشات می گیرد و بیشتر در زنان جوان اروپایی که رنگ بسیار روشنی داشتند استفاده می شد.

وی افزود: طی قرن بیستم با گسترش روند شهر نشیتی و كار در محیط های بسته، روند استفاده از روش هایی برای جبران کمبود دریافت آفتاب طی روز در جوامع شکل گرفت.

انتظاری بیان کرد: یکی از این عادات، حمام آفتاب بود که افراد برای مدت ها و بدون استفاده از هر گونه محافظی در جلوی آفتاب به استراحت می پرداختند تا نیاز بدن به ویتامین D را تأمین کند که بعدها این پدیده به یک عادت در بین افراد مرفه تبدیل گردید و این تغییر رنگ در اثر آفتاب سوختگی به یک نماد از قدرت تبدیل شد.

وی گفت: در حال حاضر بسیاری از سالن های آرایشی و زیبایی نیز به صورت مصنوعی با استفاده از سولاریوم و نظایر آن اقدام به برنزه کردن پوست می کنند.

این عضو هیئت علمی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی خاطرنشان کرد: به هر حال چنانچه به صورت طبیعی و به اصطلاح در حمام آفتاب پوست برنزه شود یا با استفاده از روش های مصنوعی، مکانیسم تغییر رنگ پوست یکسان است و در هر دو حالت از اشعه فرابنفش استفاده می شود که باید به این نکته توجه کرد که مهمترین عامل ایجاد سرطان های پوستی نیز اشعه فرابنفش نوع A است.

وی تأکید کرد: افرادی که در معرض اشعه فرابنفش قرار می گیرند بیشتر در معرض تخریب سلولی و پیری پوست، افزایش چین و چروک و تغیی رنگ دایم، ضعف ایمنی در سطح سلول های پوستی و افزاییش عفونت های سطحی پوست می شوند.

انتظاری اعلام کرد: براساس جدیدترین مطالعات علمی توسط فروسی و همکارانش در دانشگاه ییل آمریکا انجام گرفت در شماره دسامبر 2011 مجله JAm Acad Dermatol چاپ شده است افرادی که از دستگاه های برنزه کننده پوست استفاده می کنند در سنین بسیار پائین تری مبتلا به سرطان سلول بازل Bcc می گردند و براساس این مطالعه شانس مطالعه سرطان پوست در زنان استفاده کننده از این روش ها بیشتر بوده است و در نهایت برای سیاستگذاران سلامت آمریکا پیشنهاد کرده است مداخلات مؤثر و کارآمدی را برای اصلاح عادات و آموزش افراد در مورد عوارض برنزه کردن در پیش گیرند.

وی تأکید کرد: بنابراین از نظر پرشکی، برنزه کردن به هیچ عنوان توصیه نمی شود بلکه همواره باید یادآوری کرد تمام افراد برای پیشگیری از پیری پوست و پیشگیری از سرطان های پوستی باید از ضد آفتاب استفاده نمایند و از برنزه کردن و نیز حمام آفتاب گرفتن بدون محافظت ضد آفتاب، پرهیز نمایند.

انتظاری در انتها افراد را به مراقبت و نگهداری از پوست و جلوگیری از صدمه رسیدن به آن توصیه کرد و گفت: سلامتی پوست بسیار با اهمیت است و باید به آن توجه داشت.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.51555s, 18q