شنبه ۱۹ خرداد ۱۳۸۶ - ۰۰:۰۰
کد خبر: 4382

گرمازدگي، نوعي بيماري است كه از قرار گرفتن طولاني مدت در معرض حرارت زياد، نخوردن مايعات به حد كافي، يا خوب كار نكردن مكانيسم‌هاي تنظيم حرارت در مغز ايجاد مي‌شود.

اين بيماري اگر چه ممكن است عارض افراد در هر سني شود، ولي شيوع آن در سالمندان بيشتر است.

خستگي، غش، سردرد، رنگ پريدگي،ضعيف بودن نبض ، سطحي بودن تنفس، گرفتگي عضلاني و تشنگي زياد از علائم گرمازدگي است.

كار كردن در محيط بسيار گرم،از دست دادن مايعات بدن بر اثر تعريق و ننوشيدن مايعات كافي براي جايگزيني آب از دست رفته ، پوشيدن لباس زياد خصوصا لباس تنگ ، تب بالا، ورزش شديد در هواي گرم و پر رطوبت از عوامل موثر در ابتلا به گرمازدگي است.

دكتر "سعيد رمضاني "، يك پزشك عمومي در گفت و گو با خبرنگار "ايرنا" در اين زمينه گفت: هواي گرم و ورزش كردن باعث تعرق بدن مي‌شود، اما اگر بدن آب و يا نمك زيادي از دست دهد، نتيجه آن گرمازدگي و ناتواني خواهد بود.

وي افزود:اكثر افراد در روزهاي گرم بيش از يك ليتر تعرق دارند و بدن از طريق عرق كردن و هدايت جريان خون به زير پوست خود را خنك مي‌كند.

دكتر رمضاني تصريح كرد: اگر شخص گرمازده در معرض گرما باقي بماند، وضعيتش وخيم‌تر خواهد شد و حتي در معرض خطر مرگ قرار مي‌گيرد.

به گفته وي، در چنين وضعيتي، مكانيسم‌هاي خنك‌كننده بدن، كارايي خود را از دست مي‌دهند و بدن ديگر قادر نخواهد بود، گرماي دروني را آزاد كند.

" در اين حالت، دماي بدن بالا مي‌رود و شخص دچار سرگيجه، سردرگمي و تنفس‌هاي سريع و سطحي مي‌شود".

اين پزشك عمومي اظهار داشت:گرمازدگي يك مساله اورژانسي است و اگر به سرعت درمان نشود، ممكن است سبب شود تا شخص گرما زده در عرض چند دقيقه به "كما" رفته، پس از مدتي نيز به دليل از كار افتادن قلب ، كليه و يا مغز فوت كند.

دكتر رمضاني به افراد توصيه كرد:درهواي گرم، لباس سبك و گشاد بپوشند.

مرتب آب بنوشيد و صبر نكنند تا تشنه شوند و سپس آب بنوشند.

وي گفت:اگر افراد تعريق زياد دارند، بايد آب بيشتر بنوشند و اگر مقدار ادرار آنها كم شد، بايستي ميزان آب دريافتي را زيادتر كنند.

اين پزشك عمومي توصيه كرد:افراد بايد توجه داشته باشند كه اگر زيادي گرمشان شد، پنجره را باز كنند، يا از فن يا تهويه مطبوع استفاده كنند، زيرا اين كارها باعث راحت‌تر تبخير شدن عرق و در نتيجه خنك شدن پوست مي‌شود.

يك متخصص گياه دارويي نيز در گفت و گو با خبرنگار ايرنا، استفاده از "خاكشير يخ زده " با شربت آبليمو را براي جلوگيري از گرمازدگي موثر دانست.

"فريبرز معطر" گفت: با توجه به فرا رسيدن فصل گرما و افزايش
احتمال شيوع بيماري‌هاي اين فصل كه بارزترين آن گرمازدگي و اسهال است ، خانواده‌ها مي‌توانند اين شربت را تهيه و مصرف كنند.

وي با اشاره به اين كه خاكشير داراي ماده‌اي ضد ميكروبي است كه در هواي سرد ، پايدار و فعال مي‌شود،افزود:براي جلوگيري از اسهال و بروز تاثير خنكي، خاكشير بايد به شكل يخ زده يا همراه يخ مصرف شود، در غير اين صورت ملين و اسهال آور است.

معطر تصريح كرد:باتوجه به گرمي و آلودگي هوا، مصرف آبليمو نيز به دليل داشتن ويتامين "سي ‪ " C‬كه داراي خاصيت ضدعفوني‌كننده است، توصيه مي‌شود و بهتر است هر دو روز يك بار يك ليمو در مصرف آب روزانه استفاده شود.

 

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =