يك كارشناس تغذيه:

سالمندان برای تقویت حافظه تخم مرغ بخورند

۱۳۹۰/۱۲/۱۵ - ۱۵:۴۳ - کد خبر: 43904
سلامت نیوز : یك كارشناس تغذیه گفت: تخم مرغ باعث بهبود یادگیری و تقویت حافظه در كلیه سنین بخصوص سالمندان می شود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت ، یوسف نقیایی ضمن بیان این مطلب اظهار كرد: تخم مرغ در دسته بندی مواد غذایی در گروه گوشت و حبوبات قرار می گیرد و مصرف این گروه 2 تا 3 واحد در روز توصیه می شود.

وی گفت: یك عدد تخم مرغ متوسط حاوی 70 كیلو كالری انرژی، شش و نیم گرم پروتئین و 5 گرم چربی است كه حدود 2 گرم آن چربی غیر اشباع با یك پیوند دوگانه است.

وی افزود: تخم مرغ حاوی مقادیر كمتری از كلسیم و آهن بوده و مقدار 65 صدم میكروگرم و ویتامین B12 دارد.

نقیایی گفت: پروتئین تخم مرغ به عنوان یكی از كامل ترین پروتئینها محسوب می شود كه بیشترین قابلیت جذب اسیدهای آمینه در بدن را دارد و معمولا از آن جهت سایر مواد پروتئینی استفاده می شود.

وی ادامه داد: قسمت عمده پروتئین تخم مرغ در سفیده آن است و حدود 40درصد در زرده است. چربیهای موجود در تخم مرغ جزء چربیهای با ارزشی است كه در آن ماده ای به نام كولین وجود دارد كه نقش بسیار مهمی در انتقال پیام های عصبی، رشد و نمو مغز خصوصا در جنین و نوزادان می شود و باعث بهبود یادگیری و تقویت حافظه در كلیه سنین بخصوص سالمندان می شود كه می تواند از پیشرفت آلزایمر جلوگیری كند.

نقیایی خاطرنشان كرد: تخم مرغ حاوی حدود 200 میلی گرم كلسترول بوده كه با مصرف آن نیاز روزانه به كلسترول برطرف می شود. كلسترول تخم مرغ می تواند پیش ساز مفید و مناسبی برای تولید هورمونهای جنسی و هورمونهای غدد فوق كلیوی، ویتامین B و نمكهای صفراوی باشد.

وی مصرف یك عدد تخم مرغ را بصورت روزانه برای همه افراد توصیه كرد و افزود: در صورتی كه شخص دچار سابقه خانوادگی بیماریهایی هم چون دیابت، قلبی عروقی، فشار خون بالا و كلسترول خون بالا باشد می بایست حداكثر سه زرده تخم مرغ در هفته مصرف نمایند و محدودیتی از نظر مصرف سفیده تخم مرغ برای این افراد وجود ندارد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
7.22058s, 20q