تنبیه بدنی موجب تخلیه خشم والدین است نه تربیت فرزند

۱۳۸۶/۰۳/۲۱ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 4433
تنبیه بدنی موجب تخلیه خشم والدین است نه تربیت فرزند

 به گزارش سلامت نیوز به نقل ازمهر برخی متخصصان عقیده دارند که تنبیه بدنی به هر شکلی که باشد موجب شدت رفتار بد در کودک شده و از بروز آن جلوگیری نمی کند.  و در برخی از فرهنگها هم تنبیه بدنی به شکلی عادی شده و برای کودک پیامی ندارد جز اینکه موجب تخلیه خشم والدین می شود.

بررسی ها نشان داده که چنانچه والدین بتوانند در هنگام عصبانیت خود را کنترل نمایند و فرزندانشان را مورد تنبیه بدنی قرار ندهند پس از رسیدن به آرامش دیگر تمایلی به اینکار ندارند و همین امر تاییدی است بر اینکه تنبیه بدنی بیشتر موجب تخلیه خشم والدین می شود نه تربیت فرزندان. 

دانشمندان بر روی 336 فرزند که والدین آنها از کشور های گوناگونی نظیر چین- هند- ایتالیا- کنیا- فیلیپین و تایلند با فرهنگهای خاص خود بوده اند تحقیق کرده اند تا تاثیر این شیوه را بر رفتار کودکان دریابند. نتیجه این بود که تنبیهات مکرر بدنی موجب افزایش اضطراب و پرخاشگری کودکان می شود به ویژه اگر در فرهنگ آن کشور این شیوه تنبیهی عادی و رایج نباشد.

برای مثال در کشوری مانند تایلند که اکثر مردم آن کتک زدن را امری ناشایست تلقی می کنند، چنانچه کودکانی مورد تنبیه بدنی قرار گیرند شدت پرخاشگری و اضطراب در آنها به مراتب بیشتر از کودکانی است که در کنیا زندگی می کنند زیرا این امر در کنیا امری طبیعی و رایج است.

البته از نظر صاحب نظران نوع و تکرار این گونه تنبیهات نیز در شدت اضطراب و پرخاشگری کودکان نقش دارد. بدین معنا که این عوارض در کودکانی که به ندرت مورد تنبیه بدنی قرار می گیرند و تنبیه از شدت چندانی بر خوردار نیست  کمتر خواهد بود.
 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
7.30483s, 18q