هر ساعت تماشاي تلويزيون 12 درصد احتمال بروز چاقي را افزايش مي دهد

۱۳۸۵/۱۰/۱۷ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 446
هر ساعت تماشاي تلويزيون 12 درصد احتمال بروز چاقي را افزايش مي دهد

دکتر ضياء الدين مظهري متخصص تغذيه در گفت و گو با (ايسنا) ، با بيان مطلب فوق اظهار داشت: تغييرات در الگوهاي غذايي، افزايش حجم پرس هاي غذايي حاضري و عدم رغبت به مصرف غذاهاي سنتي از اصلي ترين دلايل اجتماعي بروز چاقي محسوب مي شوند.

وي همچنين مصرف غذاهاي پرچرب و پر انرژي که ظاهري جذاب دارند ولي فاقد کيفيت و مواد مغذي هستند را از دلايل ديگر چاقي برشمرد و تصريح کرد: البته در اين ميان نقش مصرف تنقلات و ميان وعده هاي پرانرژي و نيز رواج مصرف انواع نوشابه‌ها در بروز چاقي برکسي پوشيده نيست.

اين متخصص در ادامه کاهش مصرف منبع غذايي حاوي فيبر همچون سبزيجات خام و پخته،حبوبات و فرآورده هاي غلات را موجب چاقي دانست و اظهار کرد: اين در حالي است که مصرف فيبر خصوصا از طريق سبزيجات، نه تنها براي سلامت بدن ضروري است بلکه در پيشگيري از بروز چاقي نيز موثر خواهد بود.

وي همچنين افزايش استرس هاي روزمره، اضطراب و ترس هاي دائمي که اغلب افراد به آنها دچار هستند را در بروز چاقي موثر دانست و عنوان کرد: اين عوامل موجبات پرخوري هاي عصبي را فراهم کرده وبه اين ترتيب با بروز چاقي حتي بر افزايش اضطراب و استرس در اغلب افراد افزوده شده و اين عامل خود عوارض گوناگون و خطرناکي را در پي خواهد داشت.

وي در ادامه همچنين مصرف غذاهاي حاوي قندهاي تصفيه شده و پرچرب حاوي اسيدهاي چرب اشباع شده با ترانس بالا و مصرف بيش از حد کيک‌ها و بستني هاي خامه اي، شکلات ها و شيريني ها به جاي ميوه ها را به دليل ايجاد تغييرات هورموني باعث افزايش اشتها دانست.

دکتر مظهري با اشاره به اينکه فاکتورسن از عوامل بروز چاقي به شمار مي رود اعلام کرد: بدين ترتيب در قبال هر 10 سال افزايش سن، نياز به انرژي، 5 درصد کاهش مي يابد و عدم توجه به اين مسئله مي تواند دريافت بيش از نياز انرژ ي را به دنبال داشته و در نتيجه چاقي را منجر شود.

وي در پايان چاقي را علل بروز اغلب بيماري ها دانست وافزود: سرانه هزينه هاي مصرفي بهداشت و درمان در ايران سالانه بيش از 100 هزار ميليارد ريال مي‌باشد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.81493s, 19q