گوشت‌هاي آلوده در آمريكا

۱۳۸۶/۰۳/۲۴ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 4516
گوشت‌هاي آلوده در آمريكا

ايالتهاي آريزونا، كلورادو، ايداهو، مونتانا، نوادا، نيومكزيكو، اورگون، يوتا، واشنگتن و وايومينگ از اين گوشت دريافت كرده‌اند و اين موضوع باعث شده تا مسئولان بهداشتي، دستور جمع‌آوري ده‌ها هزار كيلوگرم گوشت را صادر کنند.

شركت يونايتد فود گروپ در بيانيه‌اي اعلام كرد كه حدود ۱۷۰هزار كيلو گوشت گاو جمع‌آوري مي‌شود، اما تاكنون ده‌ها نفر در ايالتهاي مختلف مبتلا به عفونت اين باكتري شده‌اند.

 علائم عفونت با اين ميكروب شامل درد شكم و اسهال است و گاهي اوقات ظرف يك تا سه روز اسهال خوني ايجاد مي‌كند.

 ترس از شيوع مسموميت‌هاي غذايي در آمريكا، مدتي است كه اخباري از اين دست را روي بورس قرار مي‌دهد. مثلاً در ماه آگوست و سپتامبر (شهريور ماه) سال گذشته، خبر اسفناج‌هاي آلوده به ميكروب اي‌كولاي(E- Coli)كه گفته مي‌شد 300 نفر را بيمار كرده كه 3 نفر از آنها فوت كرده‌اند، در راس اخبار قرار گرفت.

يا چند وقت قبل كه خبر اول بسياري از خبرگزاري‌هاي خارجي در حوزه سلامت، به شيوع آلودگي گوجه ‌فرنگي‌‌هاي مورد استفاده در رستوران‌هاي آمريكايي به انگل سالمونلا، اختصاص داشت. در آن همه‌گيري هم 183 نفر از 21 ايالت آمريكا و كانادا بيمار شده بودند. مركز كنترل بيماري‌ها هم اعلام كرد كه اين افراد با خوردن گوجه‌فرنگي‌هاي آلوده در رستوران‌ها، به اين بيماري مبتلا شده‌اند.

 تخمين مي‌زنند سالانه 76 ميليون مورد از بيماري‌ها با منشأ غذايي در ايالات متحده بروز مي‌كند و در هر سال حدود 500 نفر، در اثر چنين عفونت‌هايي جان خود را از دست مي‌دهند.

خبر مسموميت‌ها با منشأ غذايي از نقاط ديگري از جهان هم شنيده مي‌شود. به عنوان مثال در ماه گذشته 8 نفر از افرادي که در يك مركز سالمندان و يك درمانگاه شهر فولداي آلمان به وسيله باكتري سالمونلا بيمار شده بودند، جان خود را از دست دادند. به گزارش رسانه‌هاي آلمان، تعداد مبتلايان به باكتري سالمونلا در شهر فولدا بيش از ۲۴۲نفر بود که شامل ۱۳۶بيمار، ۸۳كارمند كلينيك و ۲۳نفر از ساكنين يك خوابگاه سالمندان مي‌شد. به گفته مقامات اين شهر، وسعت و نوع شيوع سالمونلا بشدت غيرعادي بود و چنين چيزي تاكنون در آلمان بي سابقه بوده است.

 به هرحال با آغاز فصل گرما، بايد باز هم منتظر اخباري از اين دست بود. مسموميت‌هاي غذايي، در فصول گرم سال شايع‌تر مي‌شوند. البته در بيشتر مواقع، مسموميت‌ها در عرض چند روز خود به خود درمان مي‌شود، اما با اين وجود برخي از انواع مسموميت غذايي ممكن است با خطرات بيشتري همراه باشند، مثلاً مسموميت به وسيله سالمونلا ممكن است تا يك هفته طول بكشد و فرد بيمار به مراقبت‌هاي بيمارستاني نياز پيدا كند يا نوعي از عفونت كه به وسيله نوعي اي‌كلاي ايجاد مي‌شود، مي‌تواند مشكلات حاد خوني و كليوي را براي فرد به وجود‌ آورد.
 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
11.13237s, 18q