سلامت نیوز - حمله گزينشي پشه‌ها به اشخاص در زمره پديده هاي عجيبي است كه هنوز براي آن پاسخ روشني پيدا نشده هرچند كه دانشمندان توانسته‌اند يك گام بلند براي دستيابي به پاسخ نهايي بردارند و ريشه ماجرا را دست كم در مورد افراد مبتلا به مالاريا مشخص سازند

چرا پشه‌ها برخي آدم‌ها را بيشتر مي‌گزند؟

به نوشته هفته نامه نيو ساينتيست محققان كشف كرده‌اند كه پارازيت و انگل مالاريا، در زماني كه آماده مي‌شود از بدن يك بيمار به بدن قرباني بعدي منتقل شود عملا كاري مي‌كند كه پوست افرادي كه انگل وارد بدنشان شده رايحه جاذبي براي پشه داشته باشد.

به اين ترتيب پارازيت پشه را به بدن قرباني جلب مي‌كند و سپس از طريق جريان خون قرباني وارد بدن پشه مي‌شود و براي ورود به بدن قرباني بعدي آماده مي‌گردد. اما دانشمندان هنوز نمي‌دانند كه انگل مالاريا چگونه چنين كاري را انجام مي‌دهد.

به گفته ژاكوب كوئيلا از دانشگاه پي ير و ماري كوري در پاريس كه تحقيق اخير را در كنيا به انجام رسانده انگل مالاريا شيوه انتقال خود را از درون بدن بيمار طراحي مي‌كند.

كوئيلا به اتفاق همكارانش سه چادر در اطراف محفظه‌پشه‌هايي كه حاوي انگل مالاريا نبودند قرار داد. در چادر اول يك كودك مبتلا به انگل مالاريا آماده انتقال را جاي داد. در چادر دوم كودكي مبتلا به انگلي كه هنوز در مرحله انتقال قرار نداشت و در چادر سوم كودكي كه به مالاريا مبتلا نبود.

او آنگاه با به حركت در آوردن هوا به نحو ملايم با استفاده از يك پنكه رايحه بدن اين سه كودك را به سمت محفظه اي كه پشه‌ها در آن جاي داشتند حركت داد. پس از تكرار اين آزمايش با ‪ ۱۲‬كودك داوطلب مشاهده شد كه تعداد پشه‌هايي كه كودك داراي انگل آماده انتقال را نيش زدند دو برابر پشه‌هايي بود كه دو كودك ديگر را گزيدند.

همين آزمايش با شركت همين كودكان داوطلب پس از آنكه اين كودكان با داورهاي ضد مالاريا مداوا شده بودند تكرار شد. در اين حال مشاهده شد كه پشه‌ها از كودكاني كه در نوبت اول بيش از بقيه گزيده شده بودند دوري مي‌گزينند. به اين تريب روشن شد كه جذب شدن پشه‌ها به سمت اين كودكان ناشي از وجود پارازيت و انگل مالاريا در بدنشان بوده است.

دانشمندان در گذشته به اين نكته پي برده بودند كه انگل مالاريا زماني كه وارد بدن پشه آنوفل مي‌شود، كاري مي‌كند كه اين پشه بر شمار موارد گزيدن بدن قربانيان بيفزايد.

اما اين نخستين بار است كه روشن شده اين انگل بدن انسان را نيز به نفع خود دستكاري مي‌كند و آن را در خدمت مي‌گيرد.

به گفته جو لاينز از مدرسه بهداشت و بيماريهاي مناطق حاره، آنچه كه در اين بررسيهاي آشكار شده از اين حيث جالب توجه است كه به نظر مي‌رسد در اين ارتباط متقابل ميان انگل و پشه و انگل و انسان، اين صرفا انگل است كه منتفع مي‌شود.

دانشمندان اكنون درصددند مشخص سازند چه عاملي موجب مي‌شود بوي بدن شخصي كه انگل در بدن وي آماده انتقال است تغيير كند. تشخيص اين عامل مي تواند زمينه را براي يافتن راههايي جهت مقابله با ان آماده سازد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =