افزایش توانمندی تخمک در لقاح مصنوعی به کمک تکنیک های نوین

۱۳۸۵/۱۰/۲۰ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 515
افزایش توانمندی تخمک در لقاح مصنوعی به کمک تکنیک های نوین


دکتر محمد مهدی آخوندی در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: می توان گفت تولید مثل در انسان به سادگی و راحتی امکان پذیر نیست و از زمانی که یک زوج تصمیم به باروری می گیرد، شرایط روحی، روانی و جسمانی لازم است که این فرآیند چند ماهی به طول می انجامد و الزاماً در ماه اول یک زوج دارای فرزند نمی شوند.

رئیس پژوهشکده فناوری های نوین علوم پزشکی جهاد دانشگاهی "ابن سینا" گفت: لقاح اسپرم و تخمک نیازمند فاکتورهای متعددی است. پس از گذشت یک سال از زمانی که زوج تصمیم به بارداری می گیرد و بدون هیچ گونه جلوگیری فرزند دار نمی شوند می توان نتیجه گرفت این زوج در باروری خود دچار مشکلاتی هستند.

وی یادآور شد: لقاح مصنوعی و ایجاد شرایط آزمایشگاهی برای باروری به نوعی تقلید از شرایط طبیعی است و می توان مشکلات یک زوج نابارور را با تقسیم بندی به دو دسته عمده آناتومیک و فیزیولوژیک ابعاد متنوعی را در اختیار تیم درمانی قرار داد.

آخوندی با اشاره به پیشرفت هایی که در عرصه درمان ناباروری ایجاد شده است، گفت : شرایط با گذشته فرق کرده و اشکالات درمانی یک به یک مرتفع شده است. با توجه به اینکه توانمندی یک تخمک در لقاح طبیعی 25 درصد است و پیشرفت های اخیر در درمان ناباروری توانسته توانایی تخمک در لقاح خارج رحمی را به 12 درصد برساند.

وی افزود: البته تعداد بالای جنین نیز توانایی تخمک را بالا می برد اما همین موضوع عوارضی از جمله چندقلویی را ایجاد می کند. 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.89497s, 19q