عضو هیئت علمی پژوهشگاه ملی ژنتیک گفت: آزمایشهای ژنتیک برای ازدواج‌های فامیلی حیاتی است و برای بقیه مردم نیز لازم است زیرا از تولد نوزادهای معلول جلوگیری می کند اما به علت هزینه‌های این آزمایشها دولت باید پوشش هزینه این خدمات را هر چه سریعتر در دستور کار قرار دهد.

سلامت نیوز :مسعود هوشمند در حاشیه دومین کنگره نوروماسکولار و الکترودیاگنوزیس ایران اظهار داشت: از مهمترین دلایل بیماری‌های شایع در زمینه ژنتیک در ایران ازدواج‌های فامیلی است. باید زوج‌های فامیل قبل از ازدواج یا قبل از تولد کودک آزمایش ژنتیک انجام دهند و در مجموع انجام آزمایش ژنتیک برای تمام افراد اهمیت دارد.

وی با بیان اینکه 97 درصد ازدواج‌های غیرفامیلی با مشکلات و بیماری‌های ژنتیک روبرو نمی‌شوند ولی همان 3 درصد نیز بسیار مهم است، افزود: در چند سال گذشته فقط چند نمونه بیماری ژنتیک را می‌توانستیم در کشور تشخیص دهیم ولی اکنون 300 تا 400 بیماری ژنتیک را قبل از بارداری در کشور می‌توانیم تشخیص دهیم و این امکان از نظر اقتصادی هم به نفع کشور است و باعث جلوگیری از خروج ارز از کشور شده است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس ؛ هوشمند با بیان اینکه در زمینه ارتقا علم ژنتیک در کشور فرانسه کلاس‌های تابستانه‌ای برگزار می‌شود و در این زمینه برای کمتر شدن هزینه درخواست کردیم تا اساتید آن به ایران سفر کنند، گفت: در این کنگره 9 نفر از اساتید این رشته به ایران سفر کرده‌اند تا آخرین اطلاعات و تجربیات ژنتیک را با متخصصان داخلی کشورمان تبادل کنند.

سرپرست آزمایشگاه مرکز پزشکی خاص ادامه داد: در حال حاضر 4 هزار بیمار ژنتیک در دنیا تشخیص داده شده است که بهترین آزمایشگاه‌های دنیا نیز فقط 200 تا 300 نوع از این بیماری‌ها را می‌توانند تشخیص دهند و در کشور ما بالغ بر 400 بیمار ژنتیک تشخیص داده می‌شود.

هوشمند با اشاره به بیماری‌های تالاسمی و سندروم دان که از شایع‌ترین بیماری‌های ژنتیک در کشورمان است، تصریح کرد: هر نمونه‌ای که برای تشخیص بیماری ژنتیکی به خارج از کشور ارسال شود هزینه‌ پستی آن فقط در حدود 150 تا 3 هزار یورو است در حالی که همین هزینه این آزمایش در کشور ما تا 50 درصد کاهش می‌یابد و ما حتی از بیمارانی که هزینه این آزمایشها را ندارند فقط هزینه مواد آزمایشی را دریافت می‌کنیم.

وی بیان داشت: با تشخیص به موقع بیماری ژنتیک و مداخلات لازم از جمله تغییر غذای بیمار می‌توان مشکل فرد را برطرف کرد ولی در مجموع افراد قبل از ازدواج، قبل از بارداری و در هفته‌های نخست بارداری حتماً باید آزمایش ژنتیک  انجام دهند حتی اگر فامیل نیز نباشند.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه ملی ژنتیک اظهار داشت: اکنون مشاوره‌های ژنتیک در سازمان بهزیستی در تمام استان‌ها و همچنین آزمایشگاه‌های ژنتیک در سطح کشور وجود دارد و افراد می‌توانند با 10 تا 20 هزار تومان مشاوره‌ ژنتیک را دریافت کنند و اگر به آزمایش ژنتیک احتیاج داشتند این هزینه شاید در حدود چند 100 هزار تومان باشد ولی باید توجه داشت که این هزینه می‌تواند از بیماری‌هایی که هزینه‌های بسیار بیشتری را در بر دارد جلوگیری کند.

هوشمند خاطرنشان کرد: با افزایش قیمت ارز آزمایشگاه‌های ژنتیک که 95 درصد آنها خصوصی هستند به حمایت دولت بیشتر احتیاج دارند زیرا با وضعیت کنونی تعرفه‌ها و همچنین افزایش ارز این آزمایشگاه‌ها در اداره کردن خود با مشکل زیادی مواجه شده‌اند و باید مانند بسیاری از کشورهای توسعه یافته کشور ما نیز در زمینه پوشش بهداشتی و درمانی بیشترین حمایت‌های مالی را انجام دهد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =