توليد داروي ايراني ام‌اس تا‪ ۵۰‬ميليون دلار صرفه‌جويي ارزي به دنبال دارد

۱۳۸۶/۰۴/۱۹ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 5256
توليد داروي ايراني ام‌اس تا‪ ۵۰‬ميليون دلار صرفه‌جويي ارزي به دنبال دارد

"فريدون مهبودي" گفت‌وگوي اختصاصي با ايرنا با اشاره به اينكه يك سال از عرضه عمومي اين دارو در كشور پس از تاييديه‌هاي لازم از سوي وزارت بهداشت، افزود: هم اكنون بيش از ‪ ۴۸۰‬هزار دوز از اين دارو در كشور توليد مي‌شود و اين توانايي وجود دارد كه به همين ميزان نيز به ديگر كشورها صادر شود.

به گفته رييس شبكه بيوتكنولوژي پزشكي وابسته به معاونت پژوهشي وزارت بهداشت، درمان‌وآموزش پزشكي، هزينه تمام شده اين دارو نصف قيمت داروي مشابه آمريكايي است كه در بازار ايران وارد مي‌شد و از اين رهگذر نه تنها صرفه‌جويي ارزي براي كشور بدست آمده است بلكه براي بيماران مصرف‌كننده نيز از نظر اقتصادي كمك قابل توجهي است.

مهبودي افزود: ايران پس از آمريكا، دومين توليدكننده پرمصرف‌ترين داروي "ام.اس" در جهان است و داروي توليدشده ايراني مورد تاييد آزمايشگاه‌هاي معتبر اروپايي قرار گرفته است و چند كشور اروپايي و آسيايي در حال مذاكره براي خريد اين دارو از ايران هستند.

محققان و دانشمندان ايراني پس از پنج سال تحقيق و مطالعه با همكاري پزشكان و محققان آلماني موفق به توليد داروي استاندارد براي مصرف بيماران "ام‌اس" شدند.

انجمن "ام‌اس" تعداد اين بيماران را در كشور ‪ ۴۰‬هزار تن اعلام كرده است كه يازده هزار تن از آنان در اين انجمن پرونده دارند.

مهبودي گفت: در حال حاضر حدود ‪۸۰‬درصد بيماران ام.اس دنيا داروي "آونكس " آمريكايي را مصرف مي‌كنند كه داروي توليد ايران كپي ژنريك اين دارو با همان خصوصيات و كيفيت است.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.61662s, 18q