سلامت نیوز : شهاب الدین صدر امروز در نشست خبری در محل سازمان نظام پزشکی افزود: قبل از هر نکته‌ای جنایت اخیر رژیم اشغالگر اسرائیل را به عزه که به کشته شدن زنان و کودکان منجر شده، محکوم می‌کنیم.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس ؛ وی گفت:‌ گروه مدد محرمان نظام پزشکی طی یکسال گذشته به مردم مناطق محروم 17 شهر کشور خدمات رسانی کردند و اکنون نیز با توجه به مسائل غیر انسانی در غزه سازمان نظام پزشکی آمادگی دارد نسبت به اعزام پزشکان برای نجات مردم مظلوم این منطقه اقدام کند.

رئیس کل سازمان نظام پزشکی در بخش دیگری از سخنان خود به مسئله تحریم دارو و تجهیزات پزشکی در کشور اشاره کرد و گفت:‌ کشور ما طی 32 سال گذشته همواره در معرض تحریم ها بوده است اما تحریم دارو و تجهیزات پزشکی به هیچ وجه جنبه قانونی ندارد و هیچ توجیهی ندارد.

وی اضافه کرد: تحریم نبودن دارو و تجهیزات پزشکی که از سوی غرب اعلام می‌شود، یک دروغ آشکار است زیرا واقعیتها جور دیگری است با این حال با توجه به توانایی‌های کشور به خصوص در مورد داروها بسیاری از اقلام دارویی وارداتی اکنون نمونه تولید داخل دارند و بحران جدی وجود ندارد. با این حال رفتار غرب غیر قابل توجیه است.

صدر گفت: دولت باید در شرایط فعلی به بخش بهداشت و درمان کشور کمک کند نه اینکه با اختصاص ندادن ارز و اعتبارات لازم به این مشکلات دامن بزند، متأسفانه مدیریت اقتصادی دولت و مشکلات ارزی نظام ارائه خدمات بهداشتی و درمانی کشور را با اختلال جدی مواجه کرده است.

وی ادامه داد: با توجه به این مشکلات اقدام عاجل دولت برای تأمین اعتبار و ارز مورد نیاز بخش سلامت و دارویی و تأمین تجهیزات پزشکی ضروری است و اگر قرار باشد این تجهیزات و داروها با ارز شناور و آزاد خریداری شود، مراکز بهداشتی و درمانی ورشکسته می‌شوند و سهم پرداخت از جیب مردم از وضع موجود هم بیشتر و غیر قابل تحمل می شود.

سهم جیب مردم از هزینه‌های سلامت هر روز بیشتر می‌شود

رئیس کل سازمان نظام پزشکی گفت: سهم پرداخت از جیب مردم که دو سال پیش بر اساس اعلام وزارت بهداشت 54 درصد بود اکنون با اعلام خود وزارت بهداشت به 60 درصد رسیده و هر روز نیز در حال افزایش است، 7 درصد این هزینه‌ها را بیمه ها و 21 درصد را دولت پرداخت می‌کند.

صدر ادامه داد:‌ در زمان حاضر بیمارستانها 750میلیارد تومان به شرکتهای دارویی بدهکار هستند، بیمه‌ها 1400 میلیارد ‌تومان به بیمارستانها بدهی دارند و بیمه های تکمیلی نیز 200 میلیارد تومان از مطالبات بیمارستانها را نپرداخته‌اند.‌

وی اضافه کرد: طی یکسال گذشته شرکتهای وارد کننده دارو از 3 شرکت به 120 شرکت و تعداد شرکتهای توزیع دارو از 6 شرکت به 134 شرکت افزایش پیدا کرده‌اند که این روند برخلاف سیاست حمایت از تولید ملی است که متأسفانه در دولت پیگیری شده است.

رئیس کل سازمان نظام پزشکی ادامه داد: کارمزد ایجاد ال سی برای واردات دارو نیز از 20 درصد به 120 درصد افزایش پیدا کرده است.

تورم بی سابقه در بخش سلامت

وی گفت: طی یکسال گذشته قیمت تجهیزات پزشکی 245 درصد رشد داشته، فیلم رادیولوژی 240 درصد گرانتر شده، گازهلیوم برای دستگاه ام آر آی 677درصد گرانتر شده، صافی و ست دیالیز 328 درصد افزایش قیمت داشته و کیسه خون 357 درصد گرانتر شده است.

وی افزود: هزینه آب نیز بعد از هدفمندی یارانه ها برای مراکز بهداشتی و درمانی 5.6 برابر، هزینه گاز 11 برابر و هزینه برق 2.7 برابر شده است.

وی گفت:‌در این میان تعرفه خدمات پزشکی با قیمت تمام شده خدمات فاصله زیادی دارد و در این میان آزمایشگاههای تشخیص طبی به علت گران شدن تجهیزات بیش از همه در معرض تعطیل و ورشکستگی هستند و حتی تعدادی از آنها نیز تعطیل شده‌اند.‌

صدر افزود: اگر گاز هلیوم دستگاه آم آر آی یا تبوب دستگاه سی تی اسکن نباشد کل دستگاه می‌خوابد و مرکز تعطیل می‌شود.

وی گفت:‌در  این میان حمایت دولت از ارائه کنندگان خدمات سلامت و به خصوص حمایت بیمه‌ها از مردم بسیار ضروری است در حالی که تخیصی اعتبار 6هزار میلیارد تومانی یارانه ها برای سلامت متوقف شده،‌از 220 میلیارد تومان پزشک خانواده نیز فقط 50 میلیارد تومان تخصیص پیدا کرده است.

وی ادامه داد:‌ برخورد سیاسی و شعاری با سلامت مردم درست نیست.

وی در پاسخ به پرسشی درباره اینکه آیا وی در انتخابات ریاست جمهوری شرکت می کند یا نه گفت: اظهار نظر درباره انتخابات ریاست جمهوری زود است فعلاً ما درگیر انتخابات نظام پزشکی هستیم که 13 بهمن برگزار می‌شود و متأسفانه وزارت بهداشت بر خلاف جدول زمان بندی اجرای این انتخابات هنوز تشکیل هیئت اجرایی و هیئت نظارت بر این انتخابات را اعلام نکرده است و از برنامه عقب است.

صدر در مورد اجرای برنامه پزشک خانواده نیز گفت: اجرای این برنامه و نظام ارجاع در کشور ضروری است ولی انتقاد ما به نسخه 02 این برنامه است که در آن جایگاه برخی گروهها مانند دندانپزشکان، داروسازان، متخصصان علوم آزمایشاهی و به خصوص ماماها تعریف نشده است.

وی گفت: اجرای این برنامه با مشکلات و کمبودهای جدی اعتباری هم مواجه است، همان طور که در اواخر دولت آقای خاتمی این برنامه با شتاب و عجله اجرا شده و مدتها طول کشید تا تبعات این شتابزدگی جبران شود اکنون نیز اگر مسیر اجرای این برنامه اصلاح نشود تبعات زیادی برای نظام سلامت کشور دارد.

رئیس کل سازمان نظام پزشکی ادامه داد: اجرای این برنامه در آ‌لمان 40 سال طول کشید بنابراین نباید عجله کرد و باید کار کارشناسی جلو رفت، نتایج پایلوت این برنامه در 3 استان قبلی هنوز اعلام نشده است و اکنون نیز به نوعی در مناطق دیگر اجرای این برنامه پایلوت می‌شود.

وی گفت: در مورد تخلفات پزشکی نیز باید گفت طی 6 ماه اول امسال شکایات مردمی 20 درصد افزایش پیدا کرده ولی حدود 60 درصد این شکایات که بیشتر در مورد مسائل مالی بوده است به صلح و سازش ختم شده است و در کل میزان تخلفات وارده به جامعه پزشکی نسبت به 6 ماه اول سال گذشته 18 درصد کم شده است.

وی افزود: در کل نظارت بر حوزه درمان به عهده وزارت بهداشت و هرگونه تخلفی که در این عرصه باشد باید توسط این دستگاه پاسخ داده شود البته اگر کارهایی را به سازمان نظام پزشکی واگذار کننده ما آماده همکاری هستیم.

صدر ادامه داد: با این سازمان نظام پزشکی به شکایات واصله رسیدگی می‌کند و با پزشکان و کادر پزشکی متخلف برخورد می‌شود اما ما این برخوردها را رسانه‌ای نمی‌کنیم.

توصیه می‌کنیم پزشکان گرانفروشی نکنند

وی گفت: مشکلات اقتصادی، تأخیر 5 ماهه بیمه‌ها در پرداخت مطالبات جامعه پزشکی، غیر واقعی بودن تعرفه‌ها‌ و گرانی موجود در کشور باعث مشکلاتی شده است اما ما از جامعه پزشکی می‌خواهیم هیچ کدام از این مشکلات دلیل نمی‌شود که بیش از تعرفه‌های مصوب از مردم مبلغی اخذ شود و هر کس در این زمینه شکایت کند مبلغ اضافه پرداختی را پس خواهد گرفت.

رئیس کل سازمان نظام پزشکی ادامه داد:‌ با این حال باید گفت وقتی دولت خودش هزینه بلیت هواپیما را 65درصد گران می‌کند و شاهد افزایش نرخ، آب، برق و گاز هستیم،‌ جامعه پزشکی هم جزئی از همین مردم هستند که با افزایش هزینه مواجه شده‌اند.

وی گفت: فعالیت در ارائه خدمات سلامت به مردم کار اقتصادی نیست و سود چندانی ندارد و به جز 5 درصد از جامعه پزشکی که درآمدهای آن‌چنانی دارند، بقیه جامعه پزشکی با مشکلات جدی اقتصادی مواجه هستند. در چنین شرایطی کار آزمایشگاه‌های تشخیص طبی سخت شده و به طور مرتب شاهد تعطیلی این مراکز هستیم.

نگاه امنیتی پلیس به جامعه پزشکی نگاه درستی نیست

صدر در پاسخ به پرسشی درباره انتقاد فرمانده پلیس کشور از وضعیت پوشش در بیمارستان‌های خصوصی نیز گفت: نگاه امنیتی به جامعه پزشکی نگاه درستی نیست، ما در جریان بد پوششی در مراکز درمانی نیستیم و اگر موضوعی هست باید به صورت رسمی به نظام پزشکی منتقل شود.

وی گفت: فعالان مراکز بهداشتی و درمانی جزء آ‌حاد همین جامعه و مردم هستند و بسیاری از آنها در بخش دولتی هم کار می‌کنند. این نوع برخوردها با جامعه خدوم پزشکی که در برهه های مختلف از جمله جنگ و فتنه سال 88 سربلند و بدون هیچ گرایشی به خدمت رسانی خود ادامه دادند، زبینده نیست.

صدر گفت:‌ ما از هر گونه بد پوششی در مراکز درمانی دفاع نمی‌کنیم اما ابتدا باید کار فرهنگی کرد و شورای عالی انقلاب فرهنگی پوشش ملی را باید در جاهای مختلف تعریف کند تا بعد اگر مصایق مجرمانه مشخص شد با آن برخورد شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha