چاقي عامل بروز بيش از 22 بيماري است

۱۳۸۵/۱۰/۲۵ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 611
چاقي عامل بروز بيش از 22 بيماري است

سيد تقي حيدري دانشجوي دکتراي آمار زيستي و برنده سوم بخش داخلي سومين جشنواره آسيايي بهداشت خانواده در گفت و گو با ايسنا ، در رابطه با تحقيق خود مبني بر "تحليل چند متغيره شاخص چاقي کودکان زير دو سال و رابطه ساختاري آن با چاقي والدين آنها" گفت: چاقي و اضافه وزن در کشورهاي در حال توسعه در دهه اخير افزايش يافته و باعث افزايش مشکلات عمومي و افزايش مصرف غذا شده است.

وي ادامه داد: از آنجا که بيشتر افراد چاق در کودکي نيز چاق بوده اند شناسايي به موقع آنها مي تواند براي زمان بزرگسالي مفيد باشد و در نتيجه مي توان با اقدامات لازم از رشد چاقي جلوگيري کرد و باعث کاهش هزينه هاي درمان افراد چاق شد و خطر ابتلا به بيماري هاي مزمن ناشي از آن را کاهش داد.

وي با اشاره به تحقيق خود که بر روي 317 کودک سالم در شهر شيراز(از بدو تولد تا دوسال) انجام و شاخص هاي محلي رشد آنها اندازه گيري شده است، افزود: در اين مطالعه شاخص چاقي براي اندازه گيري درجه چاقي در کودکان، الگوي چند متغيره چاقي را که رابطه بين چاقي والدين و فرزندانشان تعيين مي‌كند و مقادير مرجع چاقي براي نوزادان و اولياء آنان را در رابطه با سن آنها مطالعه و مشخص شد که بيش از 20 درصد کودکان مورد مطالعه، چاق هستند.

وي با اشاره به اين که چاقي، بيماري مزمني است که رو به افزايش بوده و منشاء 22 بيماري شناخته شده از جمله ديابت، فشار خون و سائيدگي مفصل است؛ ادامه داد:در اين مطالعه، نمودارهايي براي تعيين چاقي کودکان و والدين آنها ارائه شد كه مقادير مرجع چاقي کودکان مي تواند به عنوان مرجع استانداردي براي شاخص چاقي کودکان زير دو سال ايراني مورد استفاده قرار گيرد.

حيدري برنده سوم، سومين جشنواره آسيايي بهداشت خانواده افزود: بيشتر مطالعات انجام شده روي چاقي بر پايه کودکان دبستاني در جهان انجام گرفته است اما در اين مطالعه به طور اختصاصي از سنين بدوتولد تا دوسالگي مورد مطالعه قرار گرفته است، که سن مهمي براي پيشگيري از چاقي محسوب مي شود شاخص توده بدني (BMI) براي تعيين چاقي در کودکان ممکن است مناسب نباشد و نياز به شاخص ديگري است که هدف از اين مطالعه به دست آوردن شاخص چاقي براي کودکان زير دوسال بود تا به اين مهم دست يافتيم.

وي ادامه داد: شاخص چاقي کودکان دختر در کليه سنين و صدک ها زير شاخص چاقي کودکان پسر قرار دارد و شاخص چاقي در هر دو جنس به سن وابسته است. همچنين دراين مطالعه مشخص شد که اولين مولفه اصلي علاوه بر شاخص چاقي کودکان، دور بازو، دور سينه و دور سر کودکان را نيز شامل مي شود و به نظر مي رسد يک مقياس خلاصه شده براي شاخص چاقي کودکان باشد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.14763s, 18q