یکشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۱ - ۱۶:۳۰
کد خبر: 68238
سلامت نیوز :  ˈمحمدعلی جوادیˈ افزود: قرنیه به طور طبیعی شکلی گرد یا کروی دارد، ولی در قوز قرنیه، قرنیه برآمده و مخروطی شکل و به اصطلاح کله قندی می شود این مساله روی انکسار نور هنگام ورود به چشم تاثیر می گذارد و سبب کاهش وضوح بینایی می شود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا ؛ وی افزود: قوز قرنیه نوع بیماری است که در آن، قرنیه نازک شده و شکل آن تغییر می کند. کراتوکونوس ممکن است در یک یا هر دو چشم رخ دهد، ولی در 90 درصد موارد، در هر دو چشم دیده می شود. همچنین به طور مرتب شماره چشم تغییر و افزایش پیدا می کند.

جوادی ادامه داد: شیوع قوز قرنیه در کشورهای آمریکایی یک نفر در هر 200 نفر است، اما در ایران 30 برابر بیشتر شیوع دارد و معمولا در نوجوانان 13 تا 15 سال ظاهر می شود. این بیماری بعد از 30 یا 35 سالگی کند و بعد از 45 سال متوقف می شود.

این استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تصریح کرد: اصلاح دید در مراحل ابتدایی بیماری با عینک و سپس با لنز تماسی ممکن خواهد بود. متخصصان در زمان پیشرفت بیماری از لنز تماسی سخت نیز استفاده می کنند و چنانچه روند پیشرفت بیماری کم باشد، از حلقه های داخل چشم برای اصلاح دید بیمار استفاده شده و در مراحل پیشرفته، پیوند قرنیه انجام می شود.

وی خاطرنشان کرد: در مراحلی که ثابت شد بیماری پیش رونده است، با تاباندن اشعه ماورای بنفش به قرنیه و با استفاده از محلول ویتامین B2، می توان از پیشرفت بیماری جلوگیری کرد. در کشورمان چند سالی است که درمان این بیماری شروع شده است.

جوادی بیان داشت: این بیماری بیشتر جنبه ارثی دارد، ولی عامل آن معلوم نیست. همچنین در کسانی که دارای حساسیت فصلی و خارش چشم هستند مالش چشم می تواند باعث ایجاد قوز قرنیه شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =