دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۱ - ۱۴:۱۱
کد خبر: 68875
سلامت نیوز :  موسسه خیریه دیابت در انگلیس هشدار داد: 3 میلیون انگلیسی در حال حاضر مبتلا به بیماری دیابت تشخیص داده شده‌اند که این میزان می‌تواند بار سنگینی را بر روی خدمات بهداشت ملی این کشور بگذارد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس ؛ اکثر بیماران دیابتی از نوع دیابت نوع دوم که ناشی از پیری جمعیت انگلیس بود و شمار زیادی دچار اضافه وزن و چاقی شده‌اند.

گمان می‌رود که در حدود 850 هزار نفر دیگر نیز در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع دوم هستند.

بر پایه این گزارش،‌ به طور کلی افزایش 132 هزار نفر این بیماری نسبت به سال گذشته بیشتر بوده است.

در سال 1996 تعداد افراد مبتلا به هر نوع دیابت 1.4 میلیون نفر،‌ آخرین رقم 3 میلیون نفر بوده است.حدود 90 درصد از این موارد از دیابت نوع دوم بوده‌ است.

تخمین زده شده است که تا سال 2025، پنج میلیون نفر دیابت داشته باشند.

کارشناسان در گذشته هشدار داده‌اند که برای جلوگیری از دیابت نوع دوم و کمک بیشتر به افراد مبتلا به این بیماری باید اقدامات زیادی انجام شود، چرا که این افزایش می‌تواند پیامدهای بزرگی برای بهداشت عمومی داشته باشند.

به گفته موسسه خیریه دیابت انگلیس،‌ هر سال 24 هزار نفر در انگلیس و ولز به دیابت مبتلا می‌شوند و انتظار می‌رود که این بیماری بدون انجام هیچ اقدامی در این کشور افزایش یابد.

دیابت یا بیماری قند وقتی ایجاد می‌شود که هورمون انسولین به عنوان تنظیم‌‌کننده قند خون یا به اندازه کافی در بدن تولید نمی‌‌شود یا اینکه بافت‌های بدن به درستی به آن پاسخ نمی‌دهند لذا سوخت و ساز قند در بدن مختل می‌‌شود و قند خون از حد طبیعی خود بالاتر می‌رود و در نهایت علائم شاخص دیابت به صورت پرخوری، پرنوشی و پر ادراری ظاهر می‌شود.

دیابت را بر حسب علت ایجاد بیماری به دو گروه دیابت نوع اول و دوم تقسیم می‌کنند.

دیابت نوع اول یا دیابت نوجوانان در نتیجه تخریب نا به جای سلول‌های مولد انسولین به وسیله دستگاه ایمنی بدن رخ می‌دهد.

این بیماران مجبورند از همان ابتدا با تزریق انسولین خارجی کمبود این هورمون را در بدن رفع کنند و قند خود را در حالت عادی نگه دارند.

دیابت نوع دوم یا دیابت بزرگسالان معمولاً در میانسالی بروز می‌کند و زمینه ارثی در ایجاد آن دخیل است. این نوع دیابت به علت مقاومت پیدا کردن سلول‌های بدن به انسولین رخ می‌دهد و علاجی ندارد اما کارهای مختلفی می‌توان برای اداره درمانی و نیز پیشگیری از آن انجام داد.

کنترل دقیق دیابت و طبیعی‌کردن قند خون در هر دو نوع این بیماری می‌‌تواند باعث جلوگیری از بروز عوارض درازمدت تهدید کننده حیات ناشی از آن شود و عمر طبیعی بیماران را تضمین کند.

دیابت نوع دوم بسیار شایع‌تر از دیابت نوع اول است به طوری که 90 تا 95 درصد بیماران به نوع دوم دیابت مبتلا هستند.

سازمان بهداشت جهانی در تازه‌ترین گزارش خود پیش بینی کرده است که میزان مرگ و میر افراد دیابتی تا سال 2030 میلادی افزایش یابد.

این سازمان تعداد افراد مبتلا به دیابت در جهان را بیش از 346 میلیون نفر اعلام کرده و گفته است: پیروی از رژیم غذایی سالم، ورزش منظم، وزن مناسب و خودداری از مصرف دخانیات به مبتلا نشدن به بیماری دیابت کمک می‌کند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =