مصرف زياد کلسيم با خطر ابتلا به بيماري قلبي و مرگ ارتباط دارد

۱۳۹۱/۱۲/۱۹ - ۱۲:۵۶ - کد خبر: 69215
سلامت نیوز : محققان سوئدي در تحقيقات جديد خود دريافتند زناني که بيش از ۱۴۰۰ ميلي‌گرم مکمل کلسيم در روز مصرف مي‌کنند، ممکن است با خطر مرگ ناشي از بيماري قلبي مواجه شوند.

به گزارش روابط عمومي راديو سلامت ، با توجه به اينکه بسياري از مردان نيز به‌منظور پيشگيري از تحليل استخوانهاي خود، کلسيم مصرف مي‌کنند، يافته‌هاي جديد ديگر نشان داده است مردان نيز با مصرف بي‌رويه کلسيم، با خطر افزايش مرگ‌ومير ناشي از بيماري قلبي روبرو هستند.

به‌گفته سخنگوي انجمن قلب آمريکا، بسياري از افراد مسن به‌هدف جلوگيري از تحليل استخوانهاي خود، ميزان کلسيم را در رژيم غذايي‌شان افزايش داده‌اند؛ به‌اين گمان که افزايش کلسيم در رژيم غذايي (با يا بدون ويتامين د) مي‌تواند سلامت قلبي-عروقي را بهبود بخشد. در حالي که نتايج تحقيقات جديد نشان داده است مصرف زياد کلسيم نه‌تنها سلامت قلب و عروق را بهبود نمي‌بخشد، بلکه ممکن است موجب خطر بيشتر مرگ‌ومير ناشي از حوادث قلبي-عروقي باشد.

گروهي از محققان به‌رهبري دکتر کارل ميچائلسون، استاد باليني گروه علوم ارتوپدي جراحي در دانشگاه اوپسالا در سوئد، در تحقيقات خود، وضعيت سلامت بيش از ۶۱هزار زن را تجزيه و تحليل کردند. اين محققان با بيش از ۱۹ سال پيگيري دريافتند از ميان ۱۲هزار مورد مرگ اين زنان، تقريباً 4000 مورد ناشي از بيماريهاي قلبي-عروقي، در حدود ۱۹۰۰ مورد بر اثر بيماريهاي قلبي و ۱۱۰۰ مورد به‌علت سکته مغزي بوده است. اين محققان دريافتند بيشترين ميزان مرگ‌ومير در زناني بوده است که روزانه ۱۴۰۰ ميلي‌گرم کلسيم مصرف مي‌کردند. زناني نيز که کمتر از ۶۰۰ ميلي‌گرم کلسيم در روز مصرف مي‌کردند، در معرض خطر مرگ بودند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.03584s, 18q